STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Εντυπωσιακή ξανά η Κύμη, 81-68 τον Κολοσσό

EUROKINISSI

Η Κύμη ήταν ξανά εντυπωσιακή, πέρασε από τη Ρόδο με 81-68 και πλέον στόχος της είναι να αποφύγει τους… αιώνιους στα playoffs! Σε δύσκολη θέση ο Κολοσσός.

Την 5η συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Κύμη (13-11), που πήγε στη Ρόδο όντας -στα χαρτιά- το αουτσάιντερ, ωστόσο στο παρκέ έπιασε ξανά εντυπωσιακή απόδοση κι έριξε στο καναβάτσο τον Κολοσσό με 81-68. Τις 8 σερί ήττες έφτασε η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη (8-16), που πλέον έχει δύσκολο έργο αναφορικά με την είσοδο της στα playoffs.

Οι Ροδίτες ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα, κράτησαν στο… 0 την Κύμη για περίπου 4 αγωνιστικά λεπτά και πήραν προβάδισμα με 9-0. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ισορρόπησαν το ματς και με πρωταγωνιστή τον ΜακΓκι (6 πόντοι έως τότε) μάζεψαν τη διαφορά. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 16-15. Στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, η Κύμη δεν άφησε τον Κολοσσό να βρει ρυθμό και μέσω της καλής άμυνας πήρε προβάδισμα 4 πόντων στο 17’ (25-29) έπειτα συνεχόμενα καλάθια του Κάιζερ. Και δεν σταμάτησε εκεί, αφού ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση κι έκλεισε με εντυπωσιακό τρόπο το ημίχρονο. Το 29-32 έγινε με… συνοπτικές διαδικασίες 29-41 κι εντέλει οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να γράφει 32-43. Ο ΜακΦάντεν έως τότε είχε ήδη μοιράζει 10 πόντους και 5 ασίστ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Γιανγκ ανέβασε δράση -έφτασε τους 13 πόντους- κι ο Κολοσσός μείωσε σε 39-43 μέσα σε μόλις δύο αγωνιστικά λεπτά. Η Κύμη, όμως, αντέδρασε εκ νέου και στο 26’ήταν μπροστά με 12 πόντους (41-53)! Και δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 17 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (43-60). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ματς παρά τις προσπάθειες του Κολοσσού και να φτάνουν σε ακόμα μία εντυπωσιακή νίκη.

MVP

Η Κύμη παίρνει σίγουρα credit για την άμυνα της. Από εκεί και πέρα, στην επίθεση, τη δουλειά ανέλαβαν οι ΜακΦάντεν και Τζόουνς κι έκαναν τη διαφορά. Ο πρώτος μέτρησε 19 πόντους και 7 ασίστ όντας ξανά ο ηγέτης της ομάδας του, ο δεύτερος σταμάτησε στους 17 με μεγάλα και καθοριστικά καλάθια.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να χάσει έχοντας 8 επιθετικά ριμπάουντ περισσότερα. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του κατέβασαν 12 έναντι μόλις 4 της Κύμης. Παράλληλα, οι Ροδίτες έκαναν λιγότερα λάθη (12 έναντι 16), μοίρασαν περισσότερες ασίστ (16 έναντι 14), αλλά παρόλα αυτά το ροζ φύλλο κατέληξε στους φιλοξενούμενους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στα περίπου δύο αγωνιστικά λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Κύμη έτρεξε ένα σερί με αποτέλεσμα το 29-32 να γίνει πολύ γρήγορα 29-41 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα η ομάδα του coach Καστρίτη δεν κοίταξε ξανά πίσω της, παρά την προσπάθεια που έκανε ο Κολοσσός. Μάλιστα, όταν οι Ροδίτες κατάφερναν να μειώσουν κάπως τη διαφορά, η Κύμη έβρισκε ξανά λύσεις με αποτέλεσμα να ξεφεύγει.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το ματς με την Κύμη ήταν εξαιρετικά σημαντικό για την φετινή πορεία του Κολοσσού Ρόδου, ωστόσο το Βενετόκλειο γι’ ακόμα μία φορά δεν γέμισε και είχε αρκετές άδειες θέσεις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 32-43, 45-61, 68-81

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 9, Σχίζας 9, Μπρέι 12 (7 ασίστ), Ράιτ 9, Γιανγκ 13, Γουέαρ 7, Γεωργαλής, Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 7.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3, Τσαγγαράκης 3, Τζόουνς 17, ΜακΓκι 9 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (7 ασίστ), Γερομιχαλός, Γλυνιαδάκης 2, Βίλιαμσον 7, Μαργέλης, Κάιζερ 11, Μπάρλος 4, Σμιθ 6.

Ομαδικά στατιστικά Κολοσσός: 16/35 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 18/33 βολές, 34 ριμπάουντ (12 επιθετικά), 16 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά Κύμης: 15/25 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 18/23 βολές, 34 ριμπάουντ (4 επιθετικά), 14 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα.

Οι επόμενοι αγώνων των ομάδων: Στις 9/5, η Κύμη υποδέχεται τον Κόροιβο στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Την ίδια ημέρα, ο Κολοσσός Ρόδου δοκιμάζεται στην έδρα των Τρικάλων που έχουν ήδη υποβιβαστεί.

Photo Credits: Eurokinissi