STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πάρτι ο ΠΑΟΚ με τον Γυμναστικό

BASKET LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ, διέλυσε με 91-51 τον Γυμναστικό στην τελευταία αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και έδειξε πανέτοιμος ενόψει των playoffs.

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε μία ευκαιρία για μία καλή προπόνηση ενόψει των playoffs. Ο Γυμναστικός ήθελε να παίξει μπάσκετ για ακόμα 40 λεπτά πριν πάει διακοπές, αφού είχε ήδη εξασφαλίσει την παραμονή του και οι παίκτες του είχαν "αδειάσει" ψυχολογικά. Το αποτέλεσμα; Μάλλον αναμενομενο, αφού η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έστησε ένα... πάρτι από την αρχή, πήρε μία άνετη νίκη με 91-51 και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 17-9.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε από νωρίς σε παράσταση για έναν ρόλο. Έπειτα από ένα τρίλεπτο που ο Γυμναστικός έμοιαζε ανταγωνιστικός, ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 19-5, ξεφεύγοντας με 27-12. Μάλιστα δεν έμεινε εκεί, παρά στην δεύτερη περίοδο η διαφορά ανέβηκε με συνοπτικές διαδικασίες πάνω από τους 20 πόντους (40-18 με τρίποντο του Κατσίβελη), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 58-30. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα έγινε απλώς... για να γίνει. Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και ο Γυμναστικός απλώς... μετρούσε αντίστροφα για να τελειώσει η σεζόν. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν κάποια στιγμή να προηγούνται ακόμα και με 43 πόντους διαφορά (80-37), φτάνοντας διά περιπάτου στη νίκη.

Ο MVP

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από (πολύ) νωρίς είναι δύσκολο να πει κάποιος ότι ξεχώρισε μόνο ένας παίκτης. Αν πάντως πρέπει να δωθεί σε κάποιον ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη, αυτός θα δωθεί στον Αντώνη Κόνιαρη, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 7 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και (κυρίως) +29 στην κατηγορία "+/-", το υψηλότερο ανάμεσα στους συμπαίκτες του.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ είχε 28 ασίστ έναντι 14 λαθών, αλλά και 15/28 τρίποντα, έναντι 10 ασίστ, 11 λαθών και μόλις 4/26 τριπόντων του Γυμναστικού. Αυτά τα τρία στατιστικά μάλλον τα λένε όλα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Λίγο μετυά το τζάμπολ. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής, το κίνητρο επίσης, με αποτέλεσμα από το 5ο λεπτό του αγώνα κι έπειτα το παιχνίδι να εξελιχθεί σε σόου του ΠΑΟΚ.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μικρή η προσέλευση στην "PAOK Sports Arena", με τους λίγους φίλους του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν πάντως στο γήπεδο να χαίρονται τη νίκη της ομάδας τους

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Ξενικάκης, Παπαδόπουλος Θ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 58-30, 80-41, 91-51

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 7 (1), Τζάκσον 7, Γκος 9 (3), Τζόουνς 11 (1), Πέτεγουεϊ 13 (3), Κρουμπάλι 9 (9 ριμπάουντ), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κατσίβελης 8 (2)

ΚΥΜΗ (Σκουρτόπουλος): Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ, Μαραγκός 9, Σάφτεναρ 4, Παπαντωνίου 4, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3, Βαβάτσικος 6, Μπαρτ 4, Φενέρ 8 (2), Κίλι, Παπαμακάριος 3 (1)

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 16/34 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 14/19 βολές, 46 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 14 λάθη, 11 κλεψίματα 2 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά - ΚΥΜΗ: 14/38 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 11/17 βολές, 31 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 4 κοψίματα.