Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αήττητος το three-peat ο Ολυμπιακός, 86-59 τον Φάρο

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Κερατσίνι τον Φάρο με 86-59, έκανε το 4-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών και για τρίτη συνεχόμενη σεζόν κατέκτησε αήττητος το νταμπλ!

Ο Ολυμπιακός έχοντας την έντονη συμπαράσταση των φίλων του, πέρασε από το Κερατσίνι, όπου νίκησε με 86-59 τον Φάρο, έκανε το 4-0 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών και για τρίτη συνεχόμενη χρονιά πανηγύρισε αήττητος την κατάκτηση του νταμπλ.

Η Εβίνα Μάλτση και η Ιβόν Άντερσον ήταν οι καλύτερες παίκτριες το Ολυμπιακού, ο οποίος μετά την επανίδρυση της γυναικείας του ομάδας μετράει μόνο νίκες στις εγχώριες διοργανώσεις, ενώ για τον Φάρο Κερατσινίου - ο οποίος φέτος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α1 - ξεχώρισε η Λικέντρα Τζόνσον.

Ο Ολυμπιακός πέρασε τη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου έχοντας το προβάδισμα και διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ο Φάρος Κερατισνίου έβρισκετ τον τρόπο να διατηρεί την επαφή του με το σκορ. Οι φιλοξενούμενες ανέβαζοντας "στροφές" στο δεύτερο μισό της πρώτης περίοδου προηγήθηκαν με 13-18 στο 10΄, ενώ η Μάλτση οδήγησε την ομάδα της στο 21-29 στο 15'. Η Κεχαγιά με ένα έμμεσο τρίποντο σήμανε την αντεπίθεση του Φάρου, η Τζόνσον πήρε την σκυτάλη και οι γηπεοδύχες μέιωσαν σε 26-29 (13'), αλλα΄η συμπλήρωση των 20΄βρήκε τον Ολυμπιακό στο +8 (35-43).

O Ολυμπιακός στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ξέφυγε με 12 πόντους, αλλά ο Φάρος Κερατσινίου "ροκάνισε" την διαφορά βασιζόμενος στην καλή του άμυνα. Οι γηπεδούχε μάλιστα με εύστοχο τρίποντο της Κεχαγιά πλησίασαν σε απόσταση ενός σουτ (47-50) στο 26'. Στο σημείο αυτό, όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε το καλό του πρόσωπο, βελτίωσε την άμυνά του και συνεχίζοντας να βρίσει λύσεις στην επίεθση από τις Μάλτση και Άντερσον έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (51-65).

O Ολυμπιακός στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ξέφυγε με 12 πόντους, αλλά ο Φάρος Κερατσινίου "ροκάνισε" την διαφορά βασιζόμενος στην καλή του άμυνα. Οι γηπεδούχε μάλιστα με εύστοχο τρίποντο της Κεχαγιά πλησίασαν σε απόσταση ενός σουτ (47-50) στο 26'. Στο σημείο αυτό, όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε το καλό του πρόσωπο, βελτίωσε την άμυνά του και συνεχίζοντας να βρίσει λύσεις στην επίθεση από τις Μάλτση και Άντερσον έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (51-65). Ο Ολυμπιακός τρέχοντας σερί 0-8 ξέφυγε 22 πόντους (51-73) στο 23', ενώ στη συνέχεια της περιόδου φρόντισε να κρατήσει σε απόσταση ασφαλείας τον Φάρο. Το άκουσμα της κόρνας της λήξης βρήκε τις "ερυθρόλευκες" νικήτριες με 89-56 και να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου.

Δεκάλεπτα: 13-18, 35-43, 51-65, 59-86

Φάρος Κερατσινίου(Λειβάδης): Γκριτζά 1, Καλογήρου, Γούναρη 3, Παπαμιχαήλ 6, Μαγκλάρα 4, Καρακασίδου 2, Κεχαγιά 8, Διέλα 3, Τζόνσον 21, Ουόκερ 15, Αλεξανδρίδου

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 12 (,6 ριμπάουντ), Σταμάτη, Σπυριδοπούλου 5, Χατζηνικολάου 4 (5 ασίστ), Κοσμά, Μάλτση 23 (3), Μπαλτά, Χαλιβέρα 2, Σωτηρίου 1, Άντερσον 27 (11/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), , Μακόλι 5 (5 ριμπάουντ).

Photo credits: Eurokinissi