Φορτσάτη η Αναντολού Εφές

ANADOLUEFESSK.ORG

Η Αναντολού Εφές... πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Μπουγιουκσεχίρ και πήρε τη νίκη με 86-67 για την 26η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας έχοντας για πρωταγωνιστή τον Κρούνοσλαβ Σίμον.

Η Αναντολού Εφές με οδηγό τον Κρούνοσλαβ Σίμον νίκησε με 86-67 την Μπουγιουκσεχίρ (10-16) και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 19-7 στην τουρκική λίγκα, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης της 26ης αγωνιστικής έδειξε το καλό της πρόσωπο.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο και στο δεύτερο δεκάλεπτο κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους, αλλά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κάνοντας επιμέρους σκορ 27-14 στην τρίτη περίοδο, ξέφυγε με 66-50 στο 30' κι εντέλει έφτασε άνετα στη νίκη.

Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν σημείωσε 22 πόντους με 6/9 τρίποντα και ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Μπράιαντ Ντάνστον (14π., 5ρ.) και Έρικ ΜακΚόλουμ (11π., 6ασ.). Οι Έρικ Μπάκνερ (21π., 7ρ.) και Ιβάν Μπούβα (17π., 9ρ.) ξεχώρισαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Δεκάλεπτα: 18-21, 39-36, 66-50, 86-67

Οι πόντοι της Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπατούκ, Μότουμ 6, Ντάνστον 14, Μπαλμπάι 8, Σίμον 22 (6/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ, Ντεμίρ, Μπράουν 11 (1), ΜακΚόλουμ 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μουστάφα, Μπιτίμ 2, Ντάγκλας 8 (2).

Photo credits: anadoluefessk.org