Όσο χρειάστηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ

BASKET.CO.IL

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιβλήθηκε της Μακάμπι Χάιφα με 80-71 και συνεχίζει να μοιράζεται μαζί με την Χάποελ Χολόν την 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα της λίγκας του Ισραήλ.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ στον πρώτο αγώνα της μετά την ανακοίνωσή πως από τη νέα σεζόν θα έχει δύο ρόστερ , επικράτησε της Μακάμπι Χάιφα με 80-71, πήρε την 17η νίκη της σε 23 αναμετρήσεις στην λίγκα του Ισραήλ και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Χάποελ Χολόν.

Η "ομάδα του λαού" είχε πέντε παίκτες (Τόμας 13π., Κέιν 12π., Σέγκεβ 12π., Κοέν 11π., Ρολ 11π.), ενώ οι Άνχελ Ροντρίγκεθ (19π.) και Ρέτζι Μπάκνερ (15π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Μακάμπι Χάιφα.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν πως είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 9 πόντους (41-32, 20'), αλλά κάνοντας επιμέρους σκορ 18-27 η Μακάμπι Χάιφα ισοφάρισε σε 59-59 στο 30΄. Η "ομάδα του λαού", όμως, έδειξε και πάλι το καλό της πρόσωπο στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 80-71.

Δεκάλεπτα: 18-14, 41-32, 59-59, 80-71

Οι πόντοι της Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Τόμας 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μασούρ 8 (7 ριμπάουντ), Ρολ 11 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κέιν 12 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κοέν 11 (8 ριμπάουντ), Σέγκεβ 12, Κόουλ 7, Παρακχούσκι 4, Ζοσμάν 2.