ΤΕΝΙΣ

Εντυπωσιάζει στην Ιταλία ο Διαμάντης

Ο Στέφανος Διαμάντης κατέκτησε το τουρνουά τένις για αθλητές με αμαξίδιο της Αλμπαρέλα και ετοιμάζεται να αγωνιστεί και στο Μασέρα Τρόφι.

Το 2018 έχει ξεκινήσει ιδανικά για τον Στέφανο Διαμάντη. Ο Έλληνας πρωταθλητής του τένις με αμαξίδιο συνεχίζει να εντυπωσιάζει αφού μέσα σε περίπου ένα μήνα κατέκτησε το τρίτο τουρνουά!

Αυτή τη φορά κυριάρχησε στο μονό του τουρνουά της Αλμπαρέλα στην Ιταλία. Στον πρώτο γύρο επιβλήθηκε με 6-2, 6-2 επί του Φαμπιάν Ματσέι από την Ιταλία, ενώ με 6-0, 6-1 νίκησε τον Μπρούνο Καρλούτσι επίσης από τη γειτονική χώρα.

Στα προημιτελικά ο Διαμαντής βρήκε απέναντι του ακόμα έναν Ιταλό παίκτη, τον Ιβάν Τρατέρ παίρνοντας μία ακόμα νίκη με 6-0, 6-1. Στον ημιτελικό κέρδισε το νούμερο 37 του κόσμου, Κέισι Ρατζλαφ με 6-4 6-2 και στον τελικό το νούμερο 1 του ταμπλό και 26 κόσμου τον Αυστριακό Μάρτιν Λέγκνερ με 6-3 7-5.

Μετά από αυτή την επιτυχία ο Στέφανος Διαμάντης ετοιμάζεται να αγωνιστεί και στο Μασέρα Τρόφι.