Κ17: Πρόκριση με Μούγιο για τον Ολυμπιακό, 2-0 την Ξάνθη

FINAL 4 K17 NEOI / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ(ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
FINAL 4 K17 NEOI / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ(ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός με δυο γκολ του Μούγιου στο πρώτο 45λεπτο κέρδισε την Ξάνθη με 20 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Τετάρτης όπου θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Παναθηναϊκού ή ΠΑΟΚ. (PICS)

Ο Ολυμπιακός είναι ο ένας διεκδικητής του τίτλου για το πρωτάθλημα Εφήβων καθώς στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο Αγρίνιο οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 2-0 της Ξάνθης με δυο γκολ του Μούγιου από το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα σε καίρια σημεία της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Τάσου Θέου ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και εκτός των δυο γκολ είχαν φάσεις και για άλλα τέρματα. Από την άλλη η Ξάνθη δεν ήταν καθόλου καλή και ουσιαστικά σε ελάχιστες στιγμές μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Ολυμπιακού.

Στο γήπεδο του Αγρινίου βρέθηκε πλήθος κόσμου που ασχολείται με το ποδόσφαιρο όπως φυσικά οι Τσάνας, Νικοπολίδης, Γκούμας, Νταμπίζας, Ελευθερόπουλος καθώς και αρκετοί σκάουτ ενώ εκεί ήταν και ο νέος τεχνικός του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς.

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην αναμέτρηση με γκολ από τα αποδυτήρια καθώς μόλις στο 2' σε μια επίθεση που ξεκίνησε από τον Καραργύρη η μπάλα έφτασε στον Γεωργαντή που είδε τη κίνηση του Μούγιου και του πέρασε τη μπάλα στο κατάλληλο σημείο. Ο εξτρέμ των "ερυθρόλευκων" μπήκε στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ έκανε το 1-0 δίνοντας άλλη ψυχολογία στους συμπαίκτες του.

Οι παίκτες του Θέου απείλησαν και πάλι στο 9' με τον σκόρερ να βρίσκεται σε καλό σημείο έξω από την περιοχή, επιχείρησε και το σουτ αλλά ο Γκάρας έδιωξε σε κόρνερ.

Η Ξάνθη που έκανε αρκετά λάθη στις αρχές της αναμέτρησης έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 35'. Μετά από κόρνερ από τα δεξιά ο Τενεκές πήρε τη πρώτη κεφαλιά, η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε, και ο Φακής από το ύψος της μικρής περιοχής με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραργύρη.

Ο Ολυμπιακός που ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο πήγε με σκορ 2-0 στα αποδυτήρια καθώς στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Φέκκας έγινε κάτοχος της μπάλας και την κατάλληλη στιγμή άνοιξε στον Μούγιο που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ Η ΞΑΝΘΗ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες και με την Ξάνθη να απειλεί πρώτη στο 49΄με τον Γκατζόγια ο οποίος βγήκε σε καλή θέση αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε έξω. Στο 57' οι Ακρίτες ζήτησαν πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή του Νικόλη ύστερα από προσπάθεια του Πασαλή αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Η Ξάνθη είχε την πρωτοβουλία στο δεύτερο 45λεπτο με τον Ολυμπιακό να έχει δώσει χώρους αλλά να μην απειλείται ουσιαστικά και να κρατάει με άνεση αυτό το υπέρ του 2-0.

ΔΟΚΑΡΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μάλιστα οι "ερυθρόλευκοι" ήταν αυτοί που είχαν την ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 76'. Ο Μαρτίνης έξω από την περιοχή έπιασε ένα τρομερό αριστερό βολέ με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Γκάρα.

Ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά στο 89' με τον Φέκκα να κάνει το σουτ από αριστερά και τον Γκάρα να αποκρούει ενώ το ματς έκλεισε με μια καλή στιγμή για την Ξάνθη. Στις καθυστερήσεις ο Κακουλίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Φάκης επιχείρησε το σουτ με τον Καραργύρη να μπλοκάρει τη μπάλα.

ΞΑΝΘΗ (Κ. Μπεδρέλης):Γκάρας, Ποδάρας (56' Μανίσογλου), Λεωντσάκος, Τενεκές, Θυμιάνης, Γραβάς (78' Γκασιμπαγιαζίδης), Πασσαλής (69' Τσιτσεκίδης), Γκατζογιάς (82' Ισμέτογλου), Φάκης, Τσιλιγγίρης (53' Κοτόπουλος), Κακουλίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τ. Θέος):Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Μαρτίνης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουίδης, Γλυνός, Μούγιος (75' Κοτσιανούλης), Νικολής (81' Τασιάς), Μπουλάρι (77' Ζαχαράκης), Φέκκας (89' Ντότης), Γεωργαντής (67' Τσακίρης).

Γκολ: 2-45' Μούγιος

Κίτρινες: 26' Τενεκές/67' Γεωργαντής, 68' Γλυνός, 81' Κοτσιανούλης