STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου 94-79: ΘίοΝτορ(ο) που άρεσε στο ντεμπούτο του με την Ένωση

EUROKINISSI

Με τον Τζόρνταν Θίοντορ να κάνει το ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα, η ΑΕΚ πήρε εύκολη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ για τη 13η αγωνιστική της Basket League 2018/19.

Την ένατη νίκη της σε 13 αγώνες στην Basket League 2018/19 πήγε η ΑΕΚ το απόγευμα του Σαββάτου (12/1), καθώς επικράτησε εύκολα του ουραγού Κολοσσού (94-79) που με τη σειρά του έπεσε στο 2-10. Γεγονός της αναμέτρησης ήταν φυσικά το ντεμπούτο του Τζόρνταν Θίοντορ με τα κιτρινόμαυρα. Ο Αμερικανός έδειξε "βαρύς" από την πολύμηνη απραξία, αλλά και πολύ κοντρολαρισμένος, πολύ ποιοτικός, έτοιμος να βοηθήσει πραγματικά την νέα του ομάδα που έχει πλέον και τον Βασίλη Ξανθόπουλο υγιή.

O MVP

Δεν υπήρχε κάποιος... συναρπαστικός, υπήρχαν όμως αρκετοί που έπαιξαν καλά (Γκρίφιν, Τσαλμπούρης, Σάκοτα, Λαρεντζάκης). Θα επιλέξουμε όμως τον Τζόρνταν Θίοντορ που στην πρώτη του εμφάνιση με τα κιτρινόμαυρα έκανε αρκετά καλή εμφάνιση, για να σκοράρει 11 πόντους με 2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 4/6 βολές, να πάρει ένα ριμπάουντ, να δώσει δύο ασίστ και να κλέψει τρεις μπάλες σε 21 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 9/13 τρίποντα που είχε η ΑΕΚ έως το 18', την βοήθησαν να ελέγξει το ματς και να χτίσει και μια καλή διαφορά που την βοήθησε να φτάσει εύκολα στη νίκη. Πολλά τα λάθη του Κολοσσού, με τον Δημήτρη Μαυροειδή να κάνει έξι, αλλά να γεμίζει και τη στατιστική του με 14 πόντους από 4/4 δίποντα και 6/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Θίοντορ στο αρχικό σχήμα, η ΑΕΚ βρήκε δύο τρίποντα από τους Τσαλμπούρη και Ματσιούλις για το 6-0 στο πρώτο λεπτό, πήγε στο 13-0 στο τέταρτο λεπτό, δέχθηκε όμως ένα επί μέρους 5-14 από τον Κολοσσό στα επόμενα τέσσερα με αποτέλεσμα ο coach Μπάνκι να καλέσει timeout και την ομάδα του να κλείσει το δεκάλεπτο στο +9 (27-18) με 5/8 τρίποντα.

Η αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων στο μακρινό σουτ ήταν εντυπωσιακή, ο Γιαννόπουλος έβαλε στο 13' το έβδομο τρίποντο της ομάδας του για το 37-22 και κάπου εκεί η ΑΕΚ άρχισε να ξεφεύγει παρά τις προσπάθειες του Μαυροειδή να κρατήσει όρθια την ομάδα του. Ο Μπάνκι χρησιμοποίησε 11 παίκτες από επτά έως δώδεκα λεπτά στο πρώτο μέρος και το έκλεισε με 9/15 τρίποντα για το 51-38 που έμοιαζε... κολακευτικό για τους Ροδίτες, τους οποίους κουβάλησε ο Μπράουνινγκ (13 πόντοι με 6/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 14 λεπτά).

Ο Θίοντορ πήρε τις πρώτες του προσπάθειες στην έναρξη της τρίτης περιόδου, έβαλε 2/4 βολές για να κρατήσει η ομάδα του διψήφιο προβάδισμα, μέχρι ο Μπράουνινγκ να πετύχει τρίποντο για το 57-48 στο 24' που έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Όχι, πάντως, για πολύ καθώς ακολούθησε ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων που πήγαν και πάλι στο +15 (66-51 στο 26') για να μετατρέψουν σε τυπική διαδικασία την τέταρτη περίοδο. Εκεί ο Θίοντορ πήρε σουτ, τα έβαλε και η ΑΕΚ κοιτάζει ήδη το ματς της Τετάρτης με τη Ντιζόν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, περίπου 2500 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Παφίλης, Παπαθανασίου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 51-38, 70-56, 94-79

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ματσιούλις 7 (1), Τσαλμπούρης 15 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Χάντερ 9, Θίοντορ 11 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 11 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Τζέιμς 6 (5 ριμπάουντ), Γκρίφιν 11 (1), Σαντ-Ρος 3 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φλεβαράκης): Τσούπκοβιτς 15 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Δημάκος 10 (2), Ντιγκς 5 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πίνκστον 7 (1/8 σουτ), Κάρτερ 3, Μαυροειδής 14 (4/4 δίποντα, 6/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης 2, Μπράουνινγκ 23 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 24/39 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 13/18 βολές, 25 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 17/31 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 27/34 βολές, 39 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 17 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 24 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην πρεμιέρα του Β' γύρου η ΑΕΚ θα υποδεχθεί (19/1 στις 17:00) το Περιστέρι, ενώ ο Κολοσσός θα παίξει στην Πάτρα με τον Προμηθέα (19/1 στις 15:45).