ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΕΚ - Λαύριο 83-64: Σαν σε προπόνηση...

EUROKINISSI

Εξαιρετική για τρεις περιόδους, η ΑΕΚ πήρε άνετη νίκη επί του Λαυρίου (83-64) για την 9η αγωνιστική της Basket League, μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Την έβδομη νίκη της σε εννέα αγώνες στη Basket League 2018/19 πανηγύρισε η ΑΕΚ , που επικράτησε του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ (83-64) για να συνεχίσει τις θετικές εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν είχε στη δωδεκάδα τους Ξανθόπουλο - Καββαδά (ο ανέτοιμος Γιαννόπουλος δεν χρησιμοποιήθηκε), είχε όμως πλουραλισμό στην επίθεση, με τον Ιταλό να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής, να στηρίζει τον Εξέιβιερ Ρατάν-Μέις που προσπαθεί να ανακτήσει το χαμένο έδαφος από τον τραυματισμό του και να παίρνει με άνεση το θετικό αποτέλεσμα.

Πάλεψε το Λαύριο στο πρώτο μέρος, έχασε όμως την επαφή με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και έπεσε στο 3-6. Εκτός έμεινε για έκτο συνεχόμενο ματς ο τραυματίας Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, που δεν έχει παίξει από την τρίτη αγωνιστική κι έπειτα.

O MVP

Πολλοί παίκτες της ΑΕΚ έκαναν καλή εμφάνιση, αρκετοί είχαν εντυπωσιακά διαστήματα, ωστόσο ο Βινς Χάντερ ήταν εκείνος που ξεχώρισε για ακόμα μία φορά. Ο Αμερικανός σέντερ σκόραρε 14 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε τρεις μπάλες, έκανε και ένα κόψιμο, μέχρι και τρίποντο δοκίμασε που πάντως δεν ήταν εύστοχο. Είναι φέτος ο κορυφαίος της ομάδας και συνεχίζει να εντυπωσιάζει.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Πολύ άσχημα τα ποσοστά των δύο ομάδων στο τρίποντο στο πρώτο μέρος. 1/6 είχε η ΑΕΚ από την περιφέρεια, 1/7 το Λαύριο, την ώρα που γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι μετρούσαν από 26 πόντους στη ρακέτα. Τρομερή επίδοση τα 47 ριμπάουντ των κιτρινόμαυρων, που δείχνει γιατί πήραν τόσο εύκολα τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Ρατάν-Μέις - Γκρίφιν μαζί στο αρχικό της σχήμα, η ΑΕΚ δεν είχε καλό ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο βρήκε γρήγορα ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση, προηγήθηκε με 14-9 στο έβδομο λεπτό, είδε όμως το Λαύριο να κλείνει το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 1-6 για να παίρνει το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι έγραψαν το 15-18 στο 11', οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος στην επόμενη φάση, όλα έδειχναν εναντίον τους, όμως οι Τσαλμπούρης - Μωραΐτης κράτησαν την ομάδα τους όρθια κι ο Γκρίφιν την βοήθησε να βρεθεί στο +6 (27-21) με το επί μέρους σκορ να φτάνει το 12-3 σε τρία αγωνιστικά λεπτά. Το 37-31 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα της καλής άμυνας των γηπεδούχων, αλλά και του μόλις ενός εύστοχου τριπόντου του Λαυρίου.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθειά τους για να απειλήσουν περισσότερο στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι δεν λειτουργούσαν καλά στην επίθεση με τον Ρατάν-Μέις στον άσο. Όταν κυκλοφόρησαν τη μπάλα σωστά, η διαφορά άνοιξε, το 57-42 στο 28' δεν άφηνε στο Λαύριο περιθώρια να ελπίσει σε κάτι κι ο Καναδός βρήκε το χέρι του για να γράψει το +20 στο τέλος του δεκαλέπτου που ουσιαστικά έκρινε το ματς. Ο Μπάνκι έδωσε χρόνο στους Μωραΐτη, Τσαλμπούρη, Ρογκαβόπουλο που είχαν την ευκαιρία να παίξουν μαζί στην τέταρτη περίοδο και το τελικό σκορ δεν άφηνε περιθώρια για ιδιαίτερες αναλύσεις.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 2500-3000 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, που είχε πολλά παιδιά, πολλές οικογένειες και μια πραγματικά όμορφη μπασκετική, γιορτινή ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Καλδίρης, Ζάχαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 4 (4 ριμπάουντ), Χάντερ 14 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρίφιν 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος 7 (1), Ρατάν-Μέις 12 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 6, Τσαλμπούρης 10 (5 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3, Ρόμπερσον 3

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Ματρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14 (1), Κακλαμανάκης 10, Νίξον 6, Λαμπ 7 (1), Λούντζης, Περράκης, Κουζέλογλου, Τζόουνς 7 (1), Λεγκίκας 2, Μέλσον 9 (1), Οντιάσε 9

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 29/49 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 13/25 βολές, 47 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 22/47 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 8/15 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει με τον Παναθηναϊκό τυπικά γηπεδούχο στο ΟΑΚΑ στις 23/12 (21:00), ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί μια μέρα πριν (22/12) στις 15:30 τον Προμηθέα Πάτρας.

Photo credits: Eurokinissi