STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Περιστέρι Βίκος Cola 91-83: Ματς-μπολ για τους κιτρινόμαυρους

Ανώτερη στην παράταση, η ΑΕΚ λύγισε την αντίσταση του Περιστερίου Βίκος Cola (91-83) που έβρισκε συνεχώς λύσεις για να μένει όρθιο και έκανε το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League 2018/19.

Η σειρά των... απογοητευμένων συνεχίστηκε το απόγευμα της Πέμπτης (13/6) στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να λυγίζει στην παράταση το Περιστέρι Βίκος Cola (91-83), να κάνει το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League και να φτάνει ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση της τρίτης θέση του ελληνικού πρωταθλήματος.

Μεγαλειώδης εμφάνιση, εμφάνιση για σεμινάριο επαγγελματισμού και συνέπειας από τον Βασίλη Ξανθόπουλο, πολύ καλός ο Χάρης Γιαννόπουλος, ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους οι Αγραβάνης (δανεικός από την ΑΕΚ), Σκορδίλης, Μπεντίλ. Ο Λούκα Μπάνκι χρησιμοποίησε τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος που γύρισε από τον τραυματισμό του, όχι όμως και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που έμεινε και πάλι εκτός.

O MVP

Βασίλης Ξανθόπουλος, ο απόλυτος επαγγελματίας. Σεμιναριακού επιπέδου η εμφάνιση του πολύπειρου πόιντ γκαρντ, που σκόραρε 19 πόντους από 5/6 τρίποντα και 4/4 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε τρεις μπάλες και έκανε μόλις ένα λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Σε μια σειρά που δεν προσφέρει το παραμικρό, σε μια σειρά που θα έπρεπε να λάμψουν τα άστρα των νεαρών των δύο ομάδων, ο Ξανθόπουλος έδωσε σε όλους ένα καλό μάθημα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Τέσσερα λάθη έκανε η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, όλα ήταν κλεψίματα του Περιστερίου που έκοψε το πικ-εν-ρολ των γηπεδούχων. Πολλοί μικροί αριθμοί ξεχώρισαν, τίποτα όμως σαν το stat-line του Ξανθόπουλου (19/7/6/3) που σε ένα πραγματικά αδιάφορο παιχνίδι έδωσε το παράδειγμα σε κάθε μπασκετμπολίστα και σε κάθε αθλητή αυτού του επιπέδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δυναμικά μπήκε στο ματς το Περιστέρι Βίκος Cola, που προηγήθηκε με 9-4 στο τρίτο λεπτό, κράτησε ένα μικρό προβάδισμα, πήγε στο 17-11 με λέι-απ του Φλέμινγκς και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με τρεις. Το σκορ ήταν κολακευτικό για την ΑΕΚ κι αυτό αποδείχθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου όταν οι φιλοξενούμενοι έγραψαν το 16-23 με λέι-απ του Φλέμινγκς στον αιφνιδιασμό και το 22-30 στο 15' με τρίποντο του Αγραβάνη που έκανε σπουδαία δουλειά. Όταν η μπάλα κυκλοφόρησε καλά, όταν οι κιτρινόμαυροι βρήκαν ρυθμό, ροκάνισαν τη διαφορά, πέρασαν και μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο στο 37-36.

Το ματς είχε ισορροπήσει, οι δύο ομάδες λειτούργησαν πολύ καλύτερα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίσει άψογα τα πικ-εν-ρολ των αντιπάλων της αλλά να μην παίρνει διαφορά. Ο Ξανθόπουλος ήταν για δεύτερο σερί ματς εξαιρετικός, έβαλε τρίποντο για το 52-47 στο 26', όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν όρθιοι χάρη στο πείσμα και την επιμονή τους. Ξαναγύρισαν από το -7, μείωσαν στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος, ο Μπεντίλ αστόχησε εξ' επαφής, οι κιτρινόμαυροι δεν εκτέλεσαν επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν απλά ανώτεροι, για να καθαρίσουν εύκολα το παιχνίδι, να κάνουν το 2-1 και να βρεθούν μία νίκη μακριά από την τρίτη θέση της Basket League 2018/19.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 300 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ το απόγευμα της Πέμπτης (13/6)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Διαμάντης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.α.), 91-83

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 19 (5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 16 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 6, Εμπάκουε 4, Γιορκ 13 (2), Μωραΐτης 5 (1), Σάκοτα 9, Χάντερ 15, Ρογκαβόπουλος 2, Σαντ-Ρος, Θίοντορ 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 13 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Βασιλόπουλος 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καράμπελας 7 (2 τρίποντα, 5 λάθη), Μουράτος 1, Μπέντιλ 13 (1), Ντάνιελ 10 (7 ριμπάουντ), Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 17/33 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 24/29 βολές, 33 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 11/18 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/8 βολές, 18 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 3 επιθετικά), 8 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: θα γίνει το Σάββατο (15/6 στις 19:30) στο Περιστέρι.