STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Προμηθέας 84-85: Πατρινός θρίαμβος στο ΟΑΚΑ

Τρομερός, ψυχωμένος, εντυπωσιακός ο Προμηθέας, νίκησε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και με 3-2 στην ημιτελική σειρά της Basket League πήρε την πρόκριση στους τελικούς όπου περιμένει ο Παναθηναϊκός τη Δευτέρα (VIDEO).

Μεθυσμένη πολιτεία η Πάτρα, για χάρη του Προμηθέα που νίκησε στην παράταση την ΑΕΚ (85-84) στον πέμπτο αγώνα της ημιτελικής σειράς της Basket League 2018/19 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στη σύντομη ιστορία του στους τελικούς της πρώτης κατηγορίας του ελληνικού μπάσκετ. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έπαιξε με πείσμα και αυτοσυγκέντρωση στο ΟΑΚΑ, λύγισε την αντίσταση των κιτρινόμαυρων και θα απολαύσει τη σειρά με τον Παναθηναϊκό του Ρικ Πιτίνο, που θα είναι φυσικά το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος.

Ηταν ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ΑΕΚ κατάφερε να επιβιώσει στην κανονική διάρκεια όταν με τρίποντο του Ντούσαν Σακοτα έστειλε το ματς στην παράταση (76-76) και στο έξτρα 5λεπτο όλα κρέμονταν σε μια κλωστή. Ο Σαν Ρος πήρε το τελευταίο σουτ, ήταν αστοχος και ο Προμηθέας έφυγε θριαμβευτής από το ΟΑΚΑ. Εκεί όπου θα επιστρέψει την Δευτέρα, αυτή τη φορά για τον πρώτο τελικό με τον Παναθηναϊκό.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Ρίον Μπράουν (16 πόντοι από 5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 40 λεπτά), μεγάλο και από τον Λεωνίδα Κασελάκη (17 πόντοι, 6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), θα είναι κρίμα να μη μοιραστούν το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης. Αν και σε μια τέτοια βραδιά, σε μια τέτοια νίκη, η νικήτρια ομάδα δεν ψάχνει ποτέ έναν ή δύο διακριθέντες. Η συνολική εικόνα του Προμηθέα, ήταν εξαιρετική.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 0/8 τρίποντα έκλεισε η ΑΕΚ το πρώτο δεκάλεπτο και με 1/15 το πρώτο μέρος! Πολύ άσχημα τα ποσοστά των κιτρινόμαυρων από τα 6μ.75, την ώρα που ο Βινς Χάντερ είχε 7/8 δίποντα. Οι κιτρινόμαυροι επιβίωσαν και έστειλαν με το τρίποντο του Σάκοτα το ματς στην παράταση, η αλήθεια όμως είναι πως δεν άξιζαν τη νίκη όσο την άξιζε ο Προμηθέας. Με 5/32 τρίποντα και με ποσοστό ευστοχίας που άγγιξε το 15%, ο Λούκα Μπάνκι θα πρέπει να προβληματιστεί για το τελικό αποτέλεσμα, αλλά και για πολλές ακόμη αποφάσεις που πήρε στη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ενα γκολ-φάουλ του Έλις και ένα τρίποντο του Μέγιερ έβαλαν τον Προμηθέα δυνατά στο παιχνίδι, ο Χάντερ πάλευε εναντίον όλων (είχε και τους οκτώ της ομάδας του στο 8-10 του 6') και η ΑΕΚ είχε 0/8 τρίποντα και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό απέναντι στην εξαιρετική άμυνα των Πατρινών που πήγαν και στο +7 (11-18) χάρη στο σουτ του Λίποβι από την αριστερή γωνία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κράτησαν μια μικρή αλλά σημαντική διαφορά, μέχρι ο Λαρεντζάκης να ανεβάσει ταχύτητα και οδηγήσει με δύο ασίστ στο 21-24 τουτ 15'. Το σκορ έμεινε χαμηλά, οι επαφές ήταν όλο και πιο δυναμικές, ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε στο 24-24 με γκολ-φάουλ, οι Αχαιοί είχαν βρει το... χέρι τους από την περιφέρεια και οι Κασελάκης - Χολ τους κράτησαν μπροστά (32-37 στο 19') μέχρι το ημίχρονο.

Η ΑΕΚ μπήκε με ένα μικρό σερί 6-0 στο τρίτο δεκάλεπτο για να περάσει μπροστά (40-39), όμως και πάλι οι Πατρινοί είχαν τις απαντήσεις. Ο Παρκς και ο Λίποβι έγραψαν το 43-49 στο 25', η άμυνα έσφιξε ακόμη περισσότερο, το πικ-εν-ρολ των γηπεδούχων κόπηκε, ο Μπράουν έκλεψε τη μπάλα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 49-57 και ο Χολ έγραψε το 49-59 της τρίτης περιόδου σαν σε προπόνηση. Οι γηπεδούχοι χρειάζονταν ένα μικρό ξέσπασμα, το έκαναν και με ένα σερί 7-0 μείωσαν στους τρεις (56-59) στο ξεκίνημα της τέταρτης, έκαναν κάτι παρόμοιο για το 66-68 στο 37' όταν ο Χάντερ έφτασε τους 26, το θρίλερ συνεχίστηκε, όμως ο Παρκς με τελείωμα κοντά στο καλάθι και ο Λίποβι με μεγάλο τρίποντο για το 68-73 στα 66" έδωσαν στην ομάδα τους ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης και πρόκρισης.

Ο Γιορκ με τρίποντο μείωσε στο 71-73, όμως ο Μπράουν πήρε τρεις βολές στα 35.2" και τις έβαλε για το 71-73, ο Σάκοτα μείωσε στο 73-76, ο Κασελάκης είχε 0/2 βολές και ο Σάκοτα έβαλε το τεράστιο τρίποντο για το 76-76 από τη δεξιά γωνία. Ο Προμηθέας είχε 4.4 στη διάθεσή του, ο Κασελάκης δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, το ματς πήγε στην παράταση και εκεί οι Πατρινοί πήραν δικαιότατα τη νίκη. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να την κλέψει, ωστόσο η τελευταία επίθεση πήγε στον Σαντ-Ρος που ήταν πολύ άστοχος για να ακολουθήσουν έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους φιλοξενούμενους στη σημαντικότερη στιγμή της ιστορίας τους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 2500 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Παρασκευής (7/6), για να υποστηρίξουν, για να γκρινιάξουν, ακόμη και για να αποδοκιμάσουν προσπάθειες των παικτών του Λούκα Μπάνκι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης, Ανδρικόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76 (κ.α.), 84-85 (παρ.)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 27 (12/16 δίποντα, 3/9 βολές), Τζέιμς 8, Σαντ-Ρος 14 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίοντορ 2 (1/8 σουτ), Γιορκ 10 (2/11 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9 (1), Λαρεντζάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Εμπάκουε

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος, Μέιερ 3 (1), Χολ 5 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ελις 12, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ρμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης, Λίποβι 10 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παρκς 12 (8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 26/42 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 17/27 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/43 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 16/22 βολές, 48 ριμπάουντ (37 αμυντικά - 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα.