STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Ήφαιστος Λήμνου 65-54: "Ανάσα" για τους κίτρινους

Ο Άρης επιβλήθηκε με 65-54 του Ηφαίστου Λήμνου και ύστερα από έξι διαδοχικές ήττες στην Basket League επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς με οδηγούς τον Γκάρι Μπελ και τον Γκάρι ΜακΓκί και έχοντας για "όπλο" την άμυνα πήρε την πρώτη του εντός έδρας νίκη.

Ο Άρης μπήκε με το "δεξί" στο 2019, καθώς λύγισε με 65-54 τον Ήφαιστο Λήμνο έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γκάρι Μπελ και Γκάρι ΜακΓκί. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μετά την πρώτη της νίκη στο Αλεξάνδρειο για την τρέχουσα σεζόν ανέβηκε στο 3-9, καθώς έπειτα από έξι ήττες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ενώ η ομάδα της Λήμνου, η οποία δεν βρήκε λύσεις απέναντι στην πολύ καλή άμυνα των αντιπάλων της, υποχώρησε στο 6-6.

Ο MVP

Ο Γκάρι Μπέλ (16 πόντοι, 2 λάθη, 2 κλεψίματα) ανέλαβε δράση στο δεύτερο ημίχρονο, φώναξε "παρών" κάθε φορά που ο Ήφαιστος προσπαθούσε να αντεπιτεθεί νίκησε τον Γκάρι ΜακΓκί (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) στην κούρσα για τον MVP της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι είχε 19/31 δίποντα, αλλά πίσω από την γραμμή των 6,75 είχαν μόλις 6/32 σουτ. Ο Άρης, ο οποίος πήρε την πρώτη του νίκη υπό τις οδηγίες του Γιάννη Καστρίτη, έκανε 16 κλεψίματα και με την πιεστική του άμυνα ανάγκασε τους φιλοξενούμενούς του να υποπέσουν σε 25 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ΜακΓκί και Μποχωρίδης από την αρχή του αγώνα έδειξαν πως βρίσκονται σε καλή ημέρα και οι γηπεδούχοι σιγά - σιγά σταθεροποιήθηκαν σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας λύσεις πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά ο Άρης τρέχοντας ένα μικρό σερί 4-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (26-20). Ο Κάιζερ έδωσε πολύτιμες ανάσες στον ΜακΓκί και ο Άρης με "όπλα" την πιεστική του άμυνα, αλλά και τον επιθετικό πλουραλισμό του στο 12' προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό (30-20). Οι κίτρινοι συνεχίζοντας με το ίδιο μοτίβο και βρίσκοντας λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο στου δρόμου τα μισά ήταν στο +16 (42-26) και είχαν αποκτήσει ένα σημαντικό πλεονέκτημα.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στις αρχές της τρίτης περιόδου βρέθηκε δύο φορές στο +18, αλλά ο Ήφαιστος βελτίωσε την άμυνά του και με τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα (δύο από τον Φρεϊμάνις κι ένα από τον Γκότσερ) μείωσε σε 48-39 (24') τρέχοντας σερί 0-9. Ο Άρης, όμως, ανέβασε και πάλι την ένταση στην άμυνά του, ο Μπελ ανέλαβε δράση και οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +13 (56-43).

Οι άμυνες των ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, με τον Άρη να ξεφεύγει με 61-44 στο 33΄ με τους Μπελ Κάιζερ και τον Ήφαιστο να απαντά μειώνοντας σε 61-50 (36:20). Ο Μπελ, όμως, φώναξε και πάλι "παρών" και με 4 συνεχόμενους πόντους "κλείδωσε" τη νίκη της ομάδας του, η οποία εντέλει επικράτησε με 65-54.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι φίλοι του Άρη σε μία δύσκολη περίοδο για την ομάδα τους έδωσαν δυναμικό "παρών στο Αλεξάνδρειο, το οποίο είχε "παλμό".

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος - μπήτης -Ξενικάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 42-26, 56-43, 65-54.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 6 , Μποχωρίδης 4 (3 ασίστ), ΜακΓκι 11 (10 ριμπάουντ), Μπελ 16 (2/7 τρίποντα), Χαρις 6, Σλαφτσάκης 6 , Βεργίνης, Τολιόπουλος, Τζόουνς 4, Νταλό 4 (1) , Κάιζερ 8 (6 ριμπάουντ)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μούρτος 5 (1), Διαμαντάκος, Γκότσερ 16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 6, Φρεϊμάνις 11 (2), Μανωλόπουλος, Σταματης, Χαριτόπουλος 2, Γόντκας, Έβανς 8 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Γουίγκινς, Σμιθ 6.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 19/31 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 9/17 βολές, 21-13 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 15 λάθη, 15 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου Λήμνου: 11/24 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 11/16 βολές, 28-13 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 25 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Άρης στην 13η "στροφή" της Basket League θα αντιμετωπίσει στο "Μ. Μερκούρη" το Ρέθυμνο (12/1, 15:30), ενώ ο Ήφαιστος επιστρέφει στην Λήμνο και θα φιλοξενήσει το Λαύριο (12/1, 15:30).

Photo credits: Eurokinissi