STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Κύμη 95-60: Έκαναν πάρτι οι "κίτρινοι"

EUROKINISSI

Καταιγιστικός ο Άρης, διέλυσε με 95-60 την Κύμη για την 24η αγωνιστική της Basket League και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του.

Διαστημικός. Ο Άρης δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κύμη, την διέλυσε με για την 24η αγωνιστική της Basket League και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του. Οι "κίτρινοι" ήταν εντυπωσιακοί στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 26-2 (!) και έκτοτε δεν κοίταξαν πίσω, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 8-16. Όσο για την Κύμη, μετά από αυτή την ήττα και τη νίκη του Ρεθύμνου στην έδρα του Ηφαίστου έπεσε στην 13η θέση και πλέον βρίσκεται κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο MVP

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης κέρδισε στο... νήμα τον Λάκι Τζόουνς. Ο διεθνής γκαρντ ήταν εξαιρετικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Κύμη έμεινε για 8.5 λεπτά χωρίς πόντο στην πρώτη περίοδο και 12.5 λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς στο πρώτο ημίχρονο! Συγκεκριμένα, σημείωσε το πρώτο της δίποντο με 8 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου, κατόπιν σκόραρε με 3 βολές και τελικά ο Σκοτ Σαγκς σημείωσε ένα δίποντο με 6 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κάνοντας τότε το σκορ 32-7.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άρης μπήκε στον αγώνα... εκρηκτικά. Με όπλο τους την άμυνα, οι γηπεδούχοι κράτησαν στους 2 πόντους την Κύμη στην πρώτη περίοδο, ξεφεύγοντας με 26-2 , βάζοντας τους δικούς τους κανόνες στο παιχνίδι.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Άρη να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να ανεβάζει την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (39-7), συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 49-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πλέον... τυπική διαδικασία, με το μόνο που ενδιέφερε τον κόσμο να είναι η τελική διαφορά. Παρά τη μεγάλη υπέρ του διαφορά πάντως ο Άρης έδειξε χαρακτήρα και συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά του, το οποίο έφτασε ακόμα και πάνω από τους 40 πόντους, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο "Αλεξάνδρειο", με τον κόσμο να χαίρεται την άνετη νίκη της ομάδας του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Σταματόπουλος, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-2, 49-18, 74-36, 95-60

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 6, Μποχωρίδης 21 (3, τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκί 5 (10 ριμπάουντ), Τζόουνς 20 (3), Βεργίνης 6 (2), Τολιόπουλος 5 (1), Χρηστίδης 5, Μπελ 8 (2), Χάρις 4 (1), Νταλό 4, Κάιζερ 7

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 11, Σακγκς 7 (1), Γουάσινγκτον 3, Τζεκουάν 12 (1), Καρινιάουσκας 16 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Μαραγκός 2, Χόρτον 3, Γουίλιαμς 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 25/49 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 9/13 βολές, 47 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 12 λάθη, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά τς Κύμης: 18/39 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 12/21 βολές, 33 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 22 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Άρης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ήφαιστο στην Λήμνο για την 25η αγωνιστική της Basket League στις 20 Απριλίου. Την ίδια ημέρα και για την ίδια αγωνιστική, η Κύμη θα υποδεχθεί το Λαύριο.