STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Λαύριο 81-70: Ανάσα με μεγάλο Μποχωρίδη

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ËÁÕÑÉÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ËÁÕÑÉÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Κατάθεση ψυχής έκανε ο Λευτέρης Μποχωρίδης στο τρίτο δεκάλεπτο, για να οδηγήσει τον Άρη στην τρίτη φετινή του νίκη στην EKO Basket League. Στο 6-6 έπεσε το Λαύριο που δεν κινδυνεύει.

Την τρίτη νίκη του σε 12 αγώνες πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (21/12) ο Άρης, που επικράτησε εύκολα του Λαυρίου (81-70) και πήρε σημαντική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει στην EKO Basket League . Με κορυφαίο τον Λευτέρη Μποχωρίδη και σημαντικούς τους Κεν Μπράουν - Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς - Μίλαν Μιλόσεβιτς, οι κιτρινόμαυροι έκαναν τρομερή εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο και χάρη σε αυτό το επί μέρους 26-12 έφτασαν με άνεση στο θετικό αποτέλεσμα την ώρα που οι αντίπαλοί τους έπεφταν στο 6-6 εξαιτίας του 39% που είχαν στα συνολικά σουτ.

Ο MVP

Το πόση ανάγκη έχει ο Άρης τον Λευτέρη Μποχωρίδη, δεν χρειάζεται να το αναλύσει κάποιος ιδιαίτερα. Ο Έλληνας γκαρντ είναι το Α και το Ω αυτής της ομάδας και το απέδειξε απέναντι στο Λαύριο. Σκόραρε 20 πόντους από 6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 5/8 βολές, μάζεψε οκτώ ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ και έκλεψε μία μπάλα, κέρδισε έξι φάουλ και οδήγησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε μια νίκη που μοιάζει με θρίαμβο μετά απ' όσα έχει περάσει η ομάδα του το τελευταίο διάστημα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

42 πόντους έβαλε στο ζωγραφιστό ο Άρης, που πέταξε πάντως τις επτά από τις 16 βολές που εκτέλεσε. Με 4/17 σουτ έκλεισε τον αγώνα ο Κάιλ Όλμαν του Λαυρίου (0/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα), την ώρα που ο πάγκος έδινε μόλις 24 πόντους και οι δημιουργοί της ομάδας πλην του Βασίλη Μουράτου έμεναν πολύ μακριά από τα στάνταρ τους. Ο Κουίντον Ντεκόζι είχε πέντε πόντους σε 19 λεπτά, ο Γκλιν Γουάτσον οκτώ σε 17 λεπτά, ο Ντέβιν Ντέιβις δεν σκόραρε και το αποτέλεσμα ήταν πέρα για πέρα δίκαιο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Μποχωρίδη να ηγείται από νωρίς, ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα. Το γκολ-φάουλ του ηγέτη του έγραψε το 14-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-18 και το Λαύριο να απαντά με ένα μικρό ξέσπασμα για το 2-7 που το έβαλε μπροστά στο σκορ (23-25) με τους Μαστρογιαννόπουλο - Λεγκίκα να δίνουν σημαντική βοήθεια ερχόμενοι από τον πάγκο. Μόνο που οι κιτρινόμαυροι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πιο αποφασιστικοί, για να απαντήσουν με ένα δικό τους ξέσπασμα για το 36-31 του ημιχρόνου, χάρη στον Φλιώνη, τον Φιτζπάτρικ και τον Μιλόσεβιτς.

Με τον Μποχωρίδη να κάνει πράγματα και θαύματα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Άρης πήγε στο +17 (54-37) στο 26', χάρη και στην άμυνά του που λειτουργούσε σχεδόν στην εντέλεια. Όσο κι αν προσπάθησε το Λαύριο να μαζέψει στο φινάλε την κατάσταση, οι γηπεδούχοι είχαν κάνει αυτό που έπρεπε για να κλειδώσουν τη νίκη από νωρίς, να πάρουν μια μεγάλη ανάσα και να συνεχίσουν με στόχο την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος πήγε ξανά στο Αλεξάνδρειο, αυτός ο κόσμος κρατά όρθιο τον Άρη σε ακόμα μία δύσκολη σεζόν στη σύγχρονη ιστορία του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Μάνος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 20 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φλιώνης 3 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 3 (1/5 τρίποντα), Ντραγκίτσεβιτς 11 (7 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 8 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (3), Σιδηροηλίας, Σλαφτσάκης, Μόριθς 11 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Όλμαν 12 (0/8 δίποντα,4/9 τρίποντα), Μουράτος 12 (5 ασίστ), Κουζέλογλου 6, Ντάιμ 11 (6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 11, Γουάτσον 8 (2), Λεγκίκας 3 (1), Ντέιβις, Γερομιχαλός 2, Άουτλο (0/4 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 24/46 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 9/16 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/38 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/15 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Άρης θα παίξει στην Πάτρα με τον Προμηθέα (28/12 στις 15:45), ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί τη Λάρισα (28/12 στις 15:45).