STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Πανιώνιος 80-86: Ο Ντουρέν έκρινε το παιχνίδι

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Με τον Ταϊρίκ Ντουρέν να κάνει ένα βήμα μπροστά στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Πανιώνιος άλωσε την έδρα του Άρη (80-86) και τον άφησε μόνο στον πάτο της ΕΚΟ Basket League.

Το 3/3 απέναντι σε ομάδες της Θεσσαλονίκης έκανε ο Πανιώνιος, ο οποίος πήρε διπλό - μισή κατηγορία απέναντι στον Άρη. Οι κυανέρυθροι έδειξαν αποφασιστικότητα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, δεν λύγισαν από την αντεπίθεση διαρκείας του Άρη (από το -9 του 30' βρέθηκε στο +3 στο 37') και με τον Ταϊρίκ Ντουρέν να πετυχαίνει εννέα πόντους στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα πήραν τη νίκη (86-80) στο Αλεξάνδρειο.

Ο MVP

Ο Δημήτρης Βεργίνης ήταν εξαιρετικός για τρεις περιόδους, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου (21 πόντοι), αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά στο τέλος ήταν ο Ταϊρίκ Ντουρέν. Ο γκαρντ των κυανέρυθρων πέτυχε επτά σερί πόντους και έκανε ένα κλέψιμο σε ενάμιση λεπτό, έβαλε δύο βολές για να δώσει τη χαριστική βολή στον Άρη και τράβηξε το κάρο της ομάδας του από την λάσπη, πάνω που έδειχνε να κολλάει και να οδηγείται σε ήττα. Στα 29'12'' που αγωνίστηκε, είχε 19 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/4 βολές, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Σε ένα κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στις τελευταίες κατοχές, ο Άρης πληγώθηκε ανεπανόρθωτα από την αστοχία των παικτών του στις βολές. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 50% από την γραμμή (12/24) με τον Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς να είναι το μεγαλύτερο μέρος του προβλήματος (1/6), ειδικά από την στιγμή που έχασε τέσσερις στα τελευταία πέντε λεπτά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Σαμάρντο Σάμουελς ήταν εκείνος που δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα του Άρη, στα πρώτα λεπτά. Με άρμα μάχης τον βασικό σέντερ του, ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο να πάρει μικρό προβάδισμα, το οποίο όμως δεν συντήρησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, κυρίως γιατί οι παίκτες του Λίνου Γαβριήλ έκαναν πολλά λάθη (5). Σταδιακά, οι κίτρινοι πάντως παρουσίαζαν σημαντικά προβλήματα κοντά στο καλάθι. Γι αυτό κιόλας, ο Άντονι Λι πήρε την μπαγκέτα από τον Σαμάρντο Σάμουελς και με συνεχόμενα καλάθια έφερε τους κυανέρυθρους στο +6 (29-35) στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Η αντίδραση από την πλευρά των κίτρινων ήρθε με συνεχόμενα εύστοχα σουτ από τον Τορλίν Φιτζπάτρικ (4/5 τρίποντα στο ημίχρονο), τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά για να έρθει η ανατροπή. Κι αυτό γιατί οι υπόλοιποι δεν ήταν εξίσου συνεπείς στο κομμάτι της εκτέλεσης. Μοιραία, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να διατηρεί το προβάδισμα (47-49), το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο, αν ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους δεν ευστοχούσε για τρεις στο τέλος του χρόνου, πριν οι παίκτες πάνε στα αποδυτήρια.

Οι κυανέρυθροι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, παρά το γεγονός πως ο Σαμάρντο Σάμουελς είχε σιγήσει πλέον. Όποτε κι αν πάλευαν για την ανατροπή οι γηπεδούχοι, οι παίκτες του Λίνου Γαβριήλ έβρισκαν τον τρόπο να μείνουν σε θέση οδηγού και με όπλο τα τρίποντα να φτάσουν στο +9 (59-68) του 30ου λεπτού. Το μοναδικό καλάθι του Νίκου Καμαριανού στον αγώνα ήρθε με την ολοκλήρωση της περιόδου κι έδωσε σημαντική ψυχολογική ώθηση στους κυανέρυθρους.

Παρά τη διαρκώς αυξανόμενη πίεση υπό το φάσμα της νέας ήττας, οι κίτρινοι δεν λύγισαν. Από την στιγμή που ο Λευτέρης Μποχωρίδης σκόραρε για πρώτη φορά εντός παιδιάς, κι ο Τζέιλεν Μόρις τελείωσε δύο φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, ο Άρης έφερε το παιχνίδι στο "Χ" (73-73) με 5'32'' για το τέλος. Την ίδια ώρα, ο Πανιώνιος είχε τον Σαμάρντο Σάμουελς στον πάγκο, φορτωμένο με τέσσερα φάουλ.

Το μομέντουμ είχε αλλάξει άρδην, ο Δημήτρης Φλιώνης και ο Κεν Μπράουν έφεραν τους γηπεδούχους στο +3 (78-75) με τρία λεπτά για το τέλος, αλλά δεν χαμογέλασαν στο φινάλε. Ήταν το σημείο στο οποίο ο Ταϊρέκ Ντουρέν έκανε ένα βήμα μπροστά. Με επτά σερί πόντους κι ένα κλέψιμο έφερε τα πάνω κάτω στο Αλεξάνδρειο. Ο Πανιώνιος γύρισε από το -3 και βρέθηκε στο +4 (78-82) με 1'14'' να απομένει.

Αυτή τη φορά, δεν υπήρχε γυρισμός για τον Άρη. Ειδικά από την στιγμή που ο Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς έχασε δύο βολές. Ο Δημήτρης Βεργίνης (στα 25.7'') και ο Ταϊρίκ Ντουρέν (στα 7.3'') είχαν 4/4 από την γραμμή, κι έτσι ο Πανιώνιος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (80-86), για να αφήσει την ομάδα της Θεσσαλονίκης στον πάτο της βαθμολογίας μετά από δέκα αγώνες στην ΕΚΟ Basket League.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το Αλεξάνδρειο, το οποίο στο φινάλε αποδοκίμασε τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου για τη νέα εντός έδρας ήττα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Μάνος - Διαμαντής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86.

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 6 (1/5 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φλιώνης 5 (1), Μιλόσεβιτς 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 11 (5/10 δίποντα, 1/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόρις 11 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φιτζπάτρικ 14 (4/7 τρίποντα), Μπράουν 13 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 4, Σλαφτσάκης 4.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 19 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Βεργίνης 21 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαριανός 3 (1), Σάμουελς 15 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/10 βολές, 3 ριμπάουντ), Πάσαλιτς 7 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), ΜακΓκιλ 2, Λι 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πέτροβιτς 2 (1/5 σουτ), Καμπερίδης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 19/35 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 12/24 βολές, 37 ριμπάουντ (26+11), 18 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Πανιώνιος: 19/32 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 18/25 βολές, 33 ριμπάουντ (27+6), 18 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε πέντε μέρες, ο Άρης παίζει εκτός έδρας με την ΑΕΚ (13/12, 19:00), ενώ ο Πανιώνιος έχει ακόμη ένα κρίσιμο -στη μάχη της παραμονής- παιχνίδι με αντίπαλο τη Λάρισα (14/12, 15:45) στο "Σοφία Μπεφόν".

Photo Credits: Eurokinissi