STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - ΠΑΟΚ 85-82: Κίτρινο ντέρμπι με MVP τον Μποχωρίδη

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Σε κιτρινόμαυρα χέρια το συγκλονιστικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με τον Άρη να κερδίζει 85-82 στην παράταση τον ΠΑΟΚ μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο. Ηγετική παρουσία ο Μποχωρίδης από τον Άρη, τρομερός ο Σμιθ, μοιραίος ο Λιούις για τους φιλοξενούμενους!

Σε μία ματσάρα που ανταποκρίθηκε απόλυτα στον χαρακτηρισμό "αιώνιο ντέρμπι", με μεγάλα σουτ, τάπες, ανατροπές, ηγετικές παρουσίες και παράταση, ο Άρης επικράτησε στο έξτρα πεντάλεπτο του ΠΑΟΚ (85-82) για την πρεμιέρα της Basket League, έχοντας βρει στο πρόσωπο του Λευτέρη Μποχωρίδη τον ηγέτη της νέας σεζόν.

Το τρίποντο του φοβερού Σμιθ (28 πόντους) στα τελευταία δευτερόλεπτα του κανονικού αγώνα έστειλε μεν το ματς στην παράταση (70-70), όπου παρά την προσπάθεια του ίδιου στο έξτρα πεντάλεπτο (έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 77-80 με 1'45'' στο ρολόι), η ηγετική εμφάνιση του Μποχωρίδη (24 πόντους) σε συνδυασμό με το τραγικό λάθος του Λιούις (στο 80-80) έδωσαν μία σπουδαία νίκη στους "κιτρινόμαυρους". Είχε ισοφαρίσει νωρίτερα ο Μαργαρίτης σε 82-82, ωστόσο το φάουλ του Τσόχλα στον Μποχωρίδη, έστειλαν τον γκαρντ του Άρη στις βολές, από όπου έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (85-82).

O MVP

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης "έκλεψε" την μπάλα από τον Λιούις και μαζί και τον τίτλο του "MVP" από τον εξαιρετικό Σμιθ. Παρά το γεγονός ότι δεν σκόραρε και δεν βοήθησε σημαντικά στην τρίτη περίοδο, τελείωσε το ματς με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, με πιο καθοριστικό αυτό στον Λιούις. Επίσης ήταν ο παίκτης που ευστόχησε σε τρεις καθοριστικές βολές στο τέλος, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε και τρεις σημαντικές ασίστ στον Ντραγκίσεβιτς (στο 68-81).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ ήταν απελπιστικά άστοχος στην κανονική διάρκεια του ματς πίσω από τα 6,75μ. Τελείωσε το ματς με 5/25 τρίποντα, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε 2/14 (20% στον κανονικό αγώνα). Παράλληλα, οι "ασπρόμαυροι" είχαν 14 ασίστ σε 45' αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς ήταν αρχικά "κλειστό" με τις δύο ομάδες να "συναντιούνται" στο σκορ τέσσερις φορές στα πρώτα 7' (10-10). Ο ΠΑΟΚ είχε δύο συνεχόμενα τρίποντα με τον Μαργαρίτη (μετά από 4 άστοχα), παίρνοντας προβάδισμα (12-16) στο 9'. Ο Άρης έψαχνε απαντήσεις με το ίδιο... νόμισμα του τριπόντου, δεν κατάφερε να τις βρει όμως έχοντας 0/5 σουτ πίσω από τα 6,75μ. και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά (14-16).

Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Άρη να είναι πολύ άστοχος (6/16 σουτ), ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει βραχεία κεφαλή (16-18) στο 12', από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως το παιχνίδι γύρισε τούμπα. Η είσοδος του Σλαφτσάκη και του Γκετσεβίτσιους, μαζί και η ηγετική παρουσία του Μποχωρίδη που ηγήθηκε της ανατροπής των "κιτρινόμαυρων", έδωσαν στον Άρη γρήγορο προβάδισμα. Το πρώτο τρίποντο μετά από 6 άστοχα ήρθε στο 11' δια χειρός Σλαφτσάκη που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (21-20), με τους "κιτρινόμαυρους" να έχουν ένα επιμέρους 10-2 στα επόμενα 4' (28-20).

Ο ΠΑΟΚ χάλασε τα ποσοστά του από απόσταση (2/14 τρίποντα) έμεινε 3' χωρίς καλάθι (από το 18-20 στο 11' σκόραρε στο 16 για το στο 28-22'), με τον Μποχωρίδη να βρίσκει συνεχόμενους πόντους, να φτάνει τους 11 με πόντους (έκλεισε το ημίχρονο έχοντας 14 πόντους με 5/6 σουτ) και να δίνει στον Άρη διψήφια διαφορά (33-22) στο 18', ενώ με καλάθια των Σλαφτσάκη (8 πόντους) και Γκετσεβίτσιους (7 πόντους) το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με +11 (39-28). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες από απόσταση, έχοντας μαζί 5/25 τρίποντα, με τον ΠΑΟΚ να έχει μόλις 6 ασίστ στο πρώτο μέρος.

Ο Άρης δεν κατάφερε να τρέξει στο τρίτο δεκάλεπτο (είχε 10 πόντους στο τρανζίσιον στο πρώτο μέρος) παίρνοντας μόλις 2 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ οι τρεις πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου πέτυχαν μαζί 1 πόντο! Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ είδε τον Σμιθ να πετυχαίνει 10 πόντους στην τρίτη περίοδο (έφτασε τους 16) και τον Ουίγκινς να φτάνει τους 8 δικούς του. Ως αποτέλεσμα, το επιμέρους 13-20, στο οποίο οδήγησαν εν πολλοίς και οι 11 χαμένες βολές των γηπεδούχων, με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει σε απόσταση τεσσάρων πόντων με το τέλος της τρίτης περιόδου (52-48).

Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ ευοδώθηκε στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Αρχσικά, ο Μποχωρίδης, μετά από μία "άκαρπη" -τρίτη- περίοδο, επέστρεψε ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων (έφτασε τους 17) κάνοντας το 57-52, ωστόσο η τρίποντη... απάντηση του Τσόχλα και η ασίστ στον Σαρικόπουλο "έγραψαν" ένα 2-7 για τους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν μετά απο δύο περιόδους (59-59 στο 35'). Το άμεσο τρίποντο του Μόρις επανέφερε το προβάδισμα σε "κιτρινόμαυρα" χέρια (62-59), ενώ ο Ντραγκίσεβιτς με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά (68-61).

Τίποτα, όμως, δεν τελείωσε εκεί, αφού ο ΠΑΟΚ "έτρεξε" ένα 6-0 σερί, με τον Σμιθ να φτάνει τους 20 πόντους και με δικό του καλάθι να μειώνει στον πόντο (68-67) με 15,7'' για τη λήξη! Οι "ασπρόμαυροι" έκαναν φάουλ, ο Γκετσεβίτσιους ευστόχησε και στις δύο βολές, όμως, ο Σμιθ με τρίποντο (έφτασε τους 23 πόντους) έστειλε το ματς στην παράταση (70-70)!

Εκεί, ο Σμιθ προσπάθησε να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ, αφού με 5 νέους σερί πόντους και 1'45'' πριν τη λήξη, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (77-80), όμως οι βολές του Μποχωρίδη και το τραγικό λάθος του Λιούις έδωσαν στον Άρη ένα 5-0 σερί, μαζί και το ματς! Ο άσος του ΠΑΟΚ αποδείχτηκε μοιραίος όταν στο 80-80 έχασε την μπάλα υπό την πίεση του Μποχωρίδη, ο Ντραγκίσεβιτς πέτυχε εύκολο καλάθι για το 82-80, ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 82-82, ωστόσο το φάουλ του Τσόχλα στον Μποχωρίδη έστειλε τον τελευταίο στις βολές, από όπου κρίθηκε και η έκβαση του ματς.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο το Αλεξάνδρειο, όπως ήταν αναμενόμενο, για το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Πάνω από 4.500 φίλοι του Άρη έδωσαν βροντερό "παρών" στις εξέδρες, δημιουργώντας "ζεστή" ατμόσφαιρα, ανάλογη ενός ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 39-28, 52-48, 70-70 (κ.α), 85-82 (παρ.).

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μιλόσεβιτς 6 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 24 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τάλτον 3 (0/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Μόρις 11 (1), Ντραγκίτσεβιτς 17 (7/8 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλαφτσάκης 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλιώνης, Σακελλαρίου, Γκετσεβίτσιους 13 (2/7 τρίποντα), Γκάγκιτς 3.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 8 (7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 8 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λιούις 6 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σμιθ 28 (7/10 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσόχλας 7 (1), Σχίζας, Καραμανώλης, Καρράς, Μπεστ (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Νόουλς 8 (8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 20/42 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 21/34 βολές, 40 ριμπάουντ (32+8), 19 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 25/47 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 11/13 βολές, 49 ριμπάουντ (36+13), 14 ασίστ, 18 λάθη, 65 κλεψίματα, 4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Άρης αντιμετωπίζει τον Ηρακλή εκτός έδρας (5/10, 17:45), ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Λάρισα την ίδια μέρα (15:45).

Photo Credits: Eurokinissi