STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Προμηθέας 66-65: Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Σε ένα παιχνίδι με 43 λάθη και 83 άστοχα σουτ, ο Άρης επιβλήθηκε του Προμηθέα στην παράταση με 66-65, έχοντας ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Σλαφτσάκη.

Το θέαμα δεν... ξεχείλιζε στο Αλεξάνδρειο. Το σασπένς, πάντως, διήρκεσε 45 λεπτά. Εν τέλει ο Άρης αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει, ανέτρεψε διαφορά 14 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον Προμηθέα 66-65 για την 22η αγωνιστική της Basket League , με τον Σλαφτσάκη να κόβει λίγο πριν από την λήξη τον Μπράουν σε προσπάθεια για τρίποντο.

Ο Λάκι Τζόουνς (20) και ο Μάικλ Κάιζερ (15) ήταν οι πρώτοι σκόρερς στην υπ' αριθμόν επτά φετινή νίκη για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ενώ οι Ράιον Μπράουν (20) και Οκτάβιους Έλις (11) ήταν οι μόνοι που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Προμηθέα, που δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Περιστερίου λίγο νωρίτερα, προκειμένου να εδραιώσει την θέση του στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο MVP

Ο Λάκι Τζόουνς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη και ο Διαμαντής Σλαφτσάκης ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, ωστόσο ο κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάικλ Κάιζερ. Ο Αμερικανός σέντερ είχε 15 πόντους με 6/8 δίποντα και 7 ριμπάουντ στα 28'50'' που αγωνίστηκε, καθώς και +22 στον δείκτη "+/-" όσο πάτησε στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Κι όμως, ο Άρης κέρδισε το παιχνίδι παρότι είχε 21/64 σουτ, ήτοι 32,8%! Οι "κίτρινοι" είχαν 15/42 δίποντα και 6/22 τρίποντα, αλλά και το σχεδόν καταστροφικό 58% (18/31) από την γραμμή των βολών. Ο Προμηθέας, βέβαια, είχε και αυτός τραγικά νούμερα στα σουτ (24/64 συνολικά) και το κυριότερο, 27 λάθη!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι... οιωνοί ήταν εξ αρχής κακοί, όσον αφορά την ποιότητα του αγώνα που επρόκειτο να διεξαχθεί στο Αλεξάνδρειο. Οι δύο ομάδες έβαλαν μαζί 26 πόντους στην πρώτη περίοδο (9-17), με τους γηπεδούχους να έχουν μόνο εννέα και να ακολουθούν από απόσταση τον σαφώς ανώτερο Προμηθέα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, με όπλο την κυριαρχία της στα ριμπάουντ (είχε διπλάσια στο πρώτο ημίχρονο και 13 παραπάνω συνολικά), ξέφυγε από το 7' με 2-13 και με εξαίρεση το σημείο που ο Άρης προηγήθηκε για λίγο με 24-22 στο 14', είχε σταθερά τον έλεγχο της αναμέτρησης. Παράλληλα είχε και το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 29-38, μία διαφορά που αντικατόπτριζε πιστά την εικόνα των δύο ομάδων επί 20 αγωνιστικά λεπτά. Η ομάδα της Πάτρας μπήκε μάλιστα ακόμα καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας ξέφυγε με 29-43 στο 22' και με 45-56 στο 31', κάπου εκεί όμως ξέχασε την αίσθηση του σκοραρίσματος. Ο Άρης κράτησε στους τέσσερις πόντους στα υπόλοιπα εννέα λεπτά της τέταρτης περιόδου τον αντίπαλό του, ισοφάρισε στο 37' (57-57) και στο 38' προηγήθηκε (60-58) για πρώτη φορά μετά το 14', πριν κάνει το σκορ 60-60 ο Γκίκας με λέι-απ, το πρώτο καλάθι του Προμηθέα έπειτα από σχεδόν 7,5 λεπτά! Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο τελευταίο ενάμισι λεπτό και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Αρης προηγήθηκε με 65-60 στο 43', ο Προμηθέας ισοφάρισε (65-65) και ο Τζόουνς έβαλε τη νικητήρια βολή στα 56''. Έπειτα από τρεις σερί κακές επιθέσεις οι Πατρινοί είχαν 19'' για να πάρουν το ματς, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ο Μπράουν κόπηκε από τον Σλαφτσάκη και ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη, σε ένα ματς με 43 λάθη και 83 άστοχα σουτ!

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1.500 θεατές βρέθηκαν στις κερκίδες του Αλεξάνδρειου για τον αγώνα του Άρη με τον Προμηθέα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννης, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60 (κ.α.), 66-65.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης, Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκι 3, Τζόουνς 20 (1), Χάρις, Σλαρφτσάκης 7, Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Μπελ 6 (2), Νταλό 3 (0/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάιζερ 15 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 2, Μέιερ 6 (2), Λίποβι 9 (2), Ελις 11 (10 ριμπάουντ), Μπράουν 20 (5/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5 (1), Κασελάκης 2, Γκίκας 5 (6 λάθη), Τσαϊρέλης 3, Παρκς 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Αρη: 15/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 18/31 βολές, 40 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 14/35 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 7/17 βολές, 53 ριμπάουντ (38 αμυντικά + 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 27 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στο πλαίσιο της εμβόλιμης 23ης αγωνιστικής ο Αρης θα αντιμετωπίσει στην Αθήνα τον Χολαργό (10/4, 15:45) και ο Προμηθέας θα υποδεχτεί την ίδια ημέρα (10/4, 15:45) το Λαύριο.

Photo credits: Eurokinissi