STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ήφαιστος - ΑΕΚ 74-87: Όρθια στη Λήμνο η Ένωση και βλέπει Μπάμπεργκ

Ο Ήφαιστος πάλεψε απέναντι στην ΑΕΚ, η οποία, όμως αποτύπωσε την ανωτερότητά της στο "Ν. Σαμαράς" και πέρασε από τη Λήμνο με 87-74.

Η ΑΕΚ στην 20η "στροφή" της Basket League έγινε η τρίτη ομάδα μετά τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό που πέρασε από τη Λήμνο, καθώς επικράτησε (87-74) του Ηφαίστου και πήρε την 15η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Λήμνου από την πλευρά της, η οποία για ακόμη μία φορά παρουσιάστηκε ανταγωνιστική υποχώρησε στο 11-9, καθώς δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη απέναντι στην Ένωση, η οποία πλέον στρέφει την προσοχή της στη "μάχη" με την Μπάμπεργκ (27/3, 21:00) για την προημιτελική φάση του Basketball Champions League.

Ο MVP

O Βινς Χάντερ (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ, η οποία πήρε πολλά και από τους Ντούσαν Σάκοτα (19 πόντοι, 4/6 τρίποντα) και Γιόνας Ματσιούλις (18 πόντοι, 4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Σον Έβανς (20 πόντοι, 9/14 δίποντα, 7 ριμπάουντ) ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν μόλις 2/18 τρίποντα, ενώ αστόχησαν και σε 13 βολές (22/35). Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους σούταραν με 50% (11/22) πίσω από την γραμμή του τριπόντου και μοίρασαν 23 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι κάνοντας επιμέρους σκορ 9-2 από το 3' ως το 5' προηγήθηκαν με 15-11 στα μισά της περιόδου, αλλά η Ένωση όχι μόνο δεν τους άφησε να ξεφύγουν περισσότερο, αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με έναν πόντο (21-22) έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Χάντερ. Η εικόνα του αγώνα στην δεύτερη δεν άλλαξε, καθώς οι ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 25-22 (11') των γηπεδούχων με το 26-30 στο 15', αλλά οι Γκότσερ και Διαμαντάκος έγραψαν γρήγορα το 31-30. Ο Σάκοτα ανέλαβε να οδήγησε την ομάδα του στο +4 (31-35, 17'), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου μόλις ένας πόντος χώριζε τις ομάδες (38-39).

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο, καθώς τιμώρησε την άμυνα των αντιπάλων της. Ο Ματσιούλις έκανε την αρχή "πυροβολώντας" πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, οι Σάκοτα και Λαρεντζάκης ακολούθησαν και οι κιτρινόμαυροι έφτασαν ως το +12 (47-59, 27') και άρχισαν το τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας μία διαφορά 9 πόντων (54-63). Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, όμως, δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί και στο 33' πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ (64-66). Ο Σαντ-Ρος πίσω από την γραμμή του τριπόντου και ο Χάντερ από κοντά έστειλαν την Ένωση στο +7 (64-71, 34'), ενώ στην συνέχεια ο Σάκοτα έγραψε το 64-73 (35'). Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα τρέχοντας σερί 0-6 από το 36' (69-75) ως το 38' (69-81) ξέφυγαν με 12 πόντους κι εντέλει επικράτησαν με 87-74.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Ν. Σαμαράς" ήταν κατάμεστοι και στο 10ο παιχνίδι του Ηφαίστου στη Λήμνου, ενώ σε αυτό βρέθηκαν και φίλαθλοι της ΑΕΚ. Επίσης, η Ένωση Φίλων ΑΕΚ στο ημίχρονο του αγώνα βράβευσε τον ιδιοκτήτη της ΚΑΕ Ήφαιστος Λήμνου, Παντελή Μπούμπουρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Τσαρούχα, Τζιοπάνος Ν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 38-39, 54-63

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 11, Έβανς 20 , Γουίγκινς 2, Μπρέιζελτον 9, Φρεϊμάνις 9 (1), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 5 (1), Σταμάτης, Διαμαντάκος 8, Σμιθ 8.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 18 (4/5 τρίποντα), Τσαλμπούρης 3 (1), Χάντερ 21, Γκρίφιν 6, Σαντ-Ρος 7 (1), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 19 (4/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου Λήμνου: 23/43 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 22/35 βολές, 18-13 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/35 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 14/17 βολές, 29-10 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 κοψίματα, 6 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ήφαιστος θα παίξει με τον Προμηθέα (30/3, 18:00) στην Πάτρα, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον Άρη (30/3, 17:00).

Photo credits: Eurokinissi