STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ήφαιστος - Ιωνικός 68-79: Μπαρτ και Μαυροκεφαλίδης "μίλησαν" στο τέλος

BASKET LEAGUE / ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ - ΙΩΝΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΚΟΥΤΖΙΟΥΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Χάρη στα μεγάλα καλάθια του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ και του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στα τελευταία τρία λεπτά, ο Ιωνικός Νικαίας κατάφερε να αποδράσει νικητής από το "Νίκος Σαμαράς" απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου (79-68).

Ο Ιωνικός Νικαίας κατάφερε πολύ γρήγορα να... ρεφάρει την εντός έδρας ήττα από τον Κολοσσό, αφού πέρασε από το "Νίκος Σαμαράς" σε βάρος του Ηφαίστου Λήμνου (78-69). Με όπλο την σπουδαία εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και τα μεγάλα καλάθια του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα κατάφεραν να αποδράσουν από το γήπεδο των νησιωτών, που ήταν πολύ άστοχοι και δεν βρήκαν τρόπο να καλύψουν την απουσία του Κλιφ Χάμοντς.

Ο 34χρονος πόιντ γκαρντ έλειπε λόγω ειδικής άδειας που του δόθηκε για να μεταβεί στις ΗΠΑ και να δώσει το "παρών" στην κηδεία της γιαγιάς του. Από την πλευρά του Ιωνικού Νικαίας, απών ήταν ο Θωμάς Κώττας λόγω προβλήματος τραυματισμού στον αστράγαλο.

Ο MVP

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είναι "πολύς" για αυτό το επίπεδο, το αποδεικνύει κάθε εβδομάδα στα παρκέ της ΕΚΟ Basket League. Απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου έπαιξε για 33'00'' και πρόλαβε να σημειώσει 29 πόντους (με 6/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 5/5 βολές), έχοντας ακόμη 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Σημαντική κι η συνεισφορά του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, με τους 20 πόντους που σημείωσε, κυρίως γιατί οι 16 εξ αυτών ήρθαν από το 28' κι έπειτα -πάνω δηλαδή που ο Ήφαιστος Λήμνου για την ανατροπή.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, η ευστοχία στα τρίποντα και τις βολές έκανε τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν με 8/26 και 12/19 αντίστοιχα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/26 τρίποντα και 15/18 βολές. Ειδικά το περιφερειακό σουτ, ήταν αυτό που... έβγαλε από τη δύσκολη θέση τον Ιωνικό Νικαίας στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που ευνοούσε τον Ήφαιστο Λήμνου. Ειδικά από την στιγμή που η επίθεση δεν λειτουργούσε καλά. Ο Σον Έβανς ήταν ο μοναδικός παίκτης των γηπεδούχων που σκόραρε εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο (3/4 δίποντα) με τους συμπαίκτες του να έχουν 0/14 σουτ! Κάπως έτσι, κι από την στιγμή που ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν αξιόπιστος από το low post, ο Ιωνικός Νικαίας πήρε το προβάδισμα (12-16) στο 10ο λεπτό.

Ένα προβάδισμα που σταδιακά μεγάλωνε, αφού οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ήταν σκληροί στην άμυνα και εύστοχοι στην επίθεση. Στο 12' της αναμέτρησης, οι μπλε έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (12-22) με δύο συνεχόμενα τρίποντα (ένα έμμεσο και ένα άμεσο), με το προβάδισμά τους να μεγαλώνει κι άλλο μέχρι την ανάπαυλα (28-40). Οι γηπεδούχοι ήταν μονοδιάστατοι και άστοχοι από μακριά (2/13 τρίποντα), γεγονός που συνέχισε να στοιχίζει μετά την ανάπαυλα.

Παρά τα πολλά άστοχα σουτ και την κακή ψυχολογία που αυτά δημιούργησαν πάντως, ο Ήφαιστος Λήμνου δεν τα παράτησαν. Ακόμη κι όταν ο Ιωνικός Νικαίας έφτασε στο +14 (37-51), η αντίδραση ήταν τέτοια που έφερε τους νησιώτες σε θέση να διεκδικούν εκ νέου τη νίκη, με τον Βλαντ Μολντοβεάνου να κάνει τη διαφορά. Σε εκείνο το σημείο, πάνω που το μομέντουμ άρχισε να αλλάζει, ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ έκανε ένα βήμα μπροστά. Με οκτώ προσωπικούς πόντους σε διάστημα δύο λεπτών μετέτρεψε το +5 σε +11 (51-62) για τους μπλε, που ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με μία καλή διαφορά.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, η ένταση στην άμυνα ανέβηκε ακόμη περισσότερο και κρατώντας τους παίκτες του Ιωνικού Νικαίας στο ένα εύστοχο σουτ για επτά λεπτά (1/6 εντός παιδιάς) κατάφεραν να φτάσουν σε απόσταση βολής (65-66), με τον κόσμο να κάνει πολύ αισθητή την παρουσία του.

Την πιο κρίσιμη στιγμή όμως, δύο παίκτες του Ιωνικού Νικαίας έκαναν τη διαφορά. Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (τετράποντο) και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (τρίποντο) επανέφεραν το διψήφιο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (67-77) με 1'14'' για το τέλος, γράφοντας επί της ουσίας σε εκείνο το σημείο τον επίλογο της αναμέτρησης. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, η ιστορία του αγώνα δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη (79-68).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Νίκος Σαμαράς" είχε για ακόμη ένα παιχνίδι πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, με τον κόσμο της Λήμνου να προσπαθεί με τη φωνή του να σπρώξει τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου στη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. - Πουρσανίδης Στ. - Σπυρόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 28-40, 51-62, 68-79.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 10 (2/6 τρίποντα), Έβανς 17 (6/8 δίποντα, 5/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πελεκάνος 7 (1), Λιτλ 15 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σταμάτης 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 3, Γκίλμπερτ, Χαριτόπουλος 3 (1), Μούρτος 2 (4 ασίστ), Στασινός.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Τζόουνς 4, Λόρενς (0/1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 29 (6/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάφτενααρ 12 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Δημάκος 2, Στιθ 2, Χαραλαμπόπουλος 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπατής, Μπαρτ Τζούνιορ 20 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές).

Ομαδικά στατιστικά - Ήφαιστος Λήμνου: 16/34 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 12 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός Νικαίας: 14/25 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 15/18 βολές, 37 ριμπάουντ (33+4), 19 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα, ο Ήφαιστος Λήμνου παίζει εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ενώ ο Ιωνικός Νικαίας υποδέχεται το Περιστέρι.

Photo Credits: Eurokinissi