STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηφαιστος Λήμνου - Αρης 73-64: Αγκάλιασε την 7η θέση

Ο Ηφαιστος κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο με κορυφαίους τους Εβανς και Φρεϊμάνις, νίκησε με 73-64 τον Αρη και αγκάλιασε την 7η θέση στην κανονική περίοδο

Ο Ηφαιστος έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετμπολ στο δεύτερο ημίχρονο και επέστρεψε στις νίκες. Επικράτησε με 73-64 εν μέσω αποθέωσης από τους 1.300 φίλους του Αρη στη Λήμνο, αγκάλιασε την 7η θέση και πλέον ετοιμάζεται για την πρώτη του συμμετοχή στα play offs.

Ο Γκότσερ στο πρώτο ημίχρονο και ο ο Εβανς με τον Φρεϊμάνις στο δεύτερο έκαναν τη διαφορά υπέρ του Ήφαιστου, που στο δεύτερο μέρος πάτησε το γκάζι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αρη. Η ομάδα της Λήμνου συνδύασε εξαιρετική παρουσία σε άμυνα και επίθεση, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αρη και πλέον στρέφει το βλέμμα στα play offs.

Ο MVP

Τον τίτλο τον αξίζουν τρεις παίκτες του Ήφαιστου (Εβανς, Φρεϊμάνις, Γκότσερ) όμως αυτός που έκανε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Σιν Εβανς. Είχε 17 πόντους με 7/10 βολές, 5/8 δίποντα), πήρε 13 ριμπάουντ και είχε +23 η ομάδα του, όση ώρα βρισκόταν αυτός στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ηφαιστος διάβασε σωστά το παιχνίδι του Αρη και κατάφερε να πάρει 23 πόντους από τα λάθη των φιλοξενούμενων. Την ίδια στιγμή, πήρε 13 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, κάτι που αντανακλά στα 13 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε, τα 4 ο Εβανς και τα 3 ο Φρεϊμάνις.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ηφαιστος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, γύρισε σωστά την μπάλα και αυτό απεικονίστηκε στο σκορ. Η ομάδα της Λήμνου προηγήθηκε με 8-0 στο 3' και 18-7 στο 6', με τον Γκότσερ να εκτελεί από μακριά και τον Φρεϊμάνις δίνει βοήθεια. όμως ο Αρης ροκάνισε σιφά σιγά τη διαφορά, εκμεταλλευόμενος τις κακές επιλογές και κυρίως την αστοχία του Ηφαιστου. Ο Τζόουνς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-12 στο δεκάλεπτο, για να περάσουν και μπροστά στο 12' (18-19).

Με Νταλό και Τζόουνς ο Αρης έκανε και το 27-30 στο 17' και κάπου εκεί ο Ηφαιστος αφυπνήστικε και με 2/2 βολές του Γκότσερ, έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 31-30.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηφαιστος ανέβασε ταχύτητα και πήρε και πάλι τα ηνία στο παιχνίδι. Ο Εβανς κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες, ο Φρεϊμάνις βοήθησε ακόμα πιο πολύ την ομάδα του και στο 28' το σκορ έγινε 50-40. Ο Αρης μείωσε σε 50-44, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 52-44.

Ο Φρεϊμάνις ήταν "ζεστός" στην τελευταία περίοδο και με προσωπικές ενέργειες οδήγησε τον Ηφαιστο και πάλι στο +10 (59-49) στο 34' . Ο Αρης προσπάθησε να επιστρέψει, οι γηπεδούχοι όμως με τον Εβανς να τα κάνει όλα, έγραψαν το 67-59 στο 39'. Το τρίποντο του Σταμάτη έκανε το 70-59 κι εκεί όλα τελείωσαν,

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο ήταν και πάλι το κλειστό Νίκος Σαμαράς, στο 13ο sold out του Ηφαιστου σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια στην κανονική περίοδο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Παναγιώτου, Διαμαντής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 31-30, 52-44, 73-64

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 16 (1) τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος 2, Μπρέιζελτον 3, Έβανς 17 (13 ριμπάουντ), Σταμάτης 8 (2), Διαμαντάκος, Μαπακέας, Χαριτόπουλος, Μούρτος, Φρεϊομάνις 23 (3 τρίποξντα, 6 ριμπάουντ), Γαρέζος, Γουίγκινς 4.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίσ), Κάιζερ 2, Τολιόπουλος, Βεργίνης, Φλιώνης 5 (1), Μπελ 11 (2), Νταλό 10 (9 ριμπάουντ), Χρηστίδης 1, ΜακΓκί 12 (2), Χάρις 6.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου Λήμνου: 14/34 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 27/36 βολές 35 (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Αρη: 18/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 7/11 βολές, 29 (23 αμυντικά - 6 επιθετικά) ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 18 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ηφαιστος Λήμνου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Λαύριο (12/5), ενώ ο Αρης θα υποδεχθεί το Ρέθυμνο (12/5).

Photo credits: Eurokinissi