ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήφαιστος - Προμηθέας 82-67: Αήττητη στην έδρα της η ομάδα της Λήμνου

EUROKINISSI

Για την 8η αγωνιστική της Basket League, ο Ήφαιστος Λήμνου νίκησε με χαρακτηριστική άνεση τον υπνωτισμένο Προμηθέα με 82-67 υποχρεώνοντας την ομάδα της Πάτρας στην πρώτη ήττα της έπειτα από 4 σερί νίκες.

Το διαφαινόμενο ντέρμπι μεταξύ του Ηφαίστου Λήμνου και του Προμηθέα Πατρών για την όγδοη αγωνιστική της Basket League ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά. Με τον επιθετικό μονόλογο του Σωτήρη Μανωλόπουλου, οι γηπεδούχοι έχτισαν μία διαφορά ασφαλείας και έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη με σκορ 82-67. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, πραγματοποίησε μία από τις από τις χειρότερες εμφανίσεις της και ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από 4 διαδοχικές νίκες.

Ο MVP

Ο αρχηγός του Ηφαίστου, Σωτήρης Μανωλόπουλος, παρότι αγωνίστηκε μόλις 10 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα (όλα στο πρώτο ημίχρονο), πέτυχε 13 πόντους με 5/7 σουτ παίζοντας αποφασιστικό ρόλο στη διψήφια διαφορά πήρε η ομάδα του στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣE

Το 1/15 τρίποντα που μέτρησε ο Προμηθέας στο πρώτο ημίχρονο και τα 15 λάθη συνολικά δεν του επέτρεψαν να μείνει κοντά στο σκορ και κατά συνέπεια να κυνηγήσει μία μεγάλη ανατροπή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο αγώνας στη Λήμνο ξεκίνησε με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στο 4ο λεπτό, ο Προμηθέας Πάτρας προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ. Με ένα σερί 7-0, προσπέρασε με 11-16 αλλά πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη μικρή διαφορά. Μάλιστα, με τρίποντο του Μανωλόπουλου ο Ήφαιστος πέρασε μπροστά με 18-16, προβάδισμα που κράτησε μέχρι και το 10' (23-18).

Με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να είναι καυτός, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 πόντους μετά από 3 λεπτά παιχνιδιού στη δεύτερη περίοδο. Το σύνολο του Μάκη Γιατρά, έδειξε χαρακτήρα και με 5/6 εύστοχες βολές πλησίασε στο σκορ (34-27). Όμως, το αντιαθλητικό φάουλ που καταλογίστηκε στον Νίκο Γκίκα έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών της Λήμνου, οι οποίοι με αναπάντητο σερί 10-0, πήραν αέρα 17 πόντων (44-27). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ήφαιστο να προηγείται με 47-29.

Ο Προμηθέας επέστρεψε σοφότερος στο γήπεδο και με δύο γρήγορα τρίποντα έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (53-35). Η άμυνα όμως εξακολουθούσε να αποτελεί τον αδύναμο κρίκο των φιλοξενούμενων. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, είχαν ήδη δεχτεί 62 πόντους! Από το σημείο αυτό και μετά, σουλουπώθηκαν αμυντικά επιτρέποντας στον Ήφαιστο να σκοράρει με το σταγονόμετρο. Στα εναπομείναντα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, η ομάδα της Λήμνου σκόραρε μόνο 5 πόντους. Και αυτούς, με αίμα και ιδρώτα.

Το ίδιο έργο επαναλήφθηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ήφαιστος είχε σταθεροποιήσει τη διαφορά στους 20 πόντους (έφτασε μέχρι και το +23) και ο Προμηθέας Πάτρας πάλευε να κατεβάσει τη διαφορά σε ανεκτά επίπεδα. Ό,τι και αν δοκίμαζε βέβαια η ομάδα του Μάκη Γιατρά, δεν είχε αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι απέναντι στην άμυνα ζώνης και στο zone press του Προμηθέα, με αποτέλεσμα το τελευταίο τρίλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το τελικό 82-67 ισορρόπησε το ρεκόρ του Ηφαίστου (4-4) ενώ παράλληλα στοίχισε στον Προμηθέα την τρίτη εφετινή του ήττα στη Basket League.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Τo κλειστό "Νίκος Σαμαράς" ήταν για ακόμη μία φορά κατάμεστο. Αυτό ήταν το 4ο τέταρτο σερί sold out για την ομάδα της Λήμνου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς-Ανδρικόπουλος-Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 47-29, 67-47, 82-67

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Εβανς 9 (7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 3, Μπρέιζελτον 11 (1), Φρεϊμάνις 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος 13 (3/4 τρίποντα), Μούρτος 3 (1), Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Γόντικας 7, Σμιθ 8.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2, Μέιερ 5 (1), Λίποβι 17 (3), Παρκς 6, Μπράουν 5, Σαλούστρος 3, Οντουμ 4, Τσαϊρέλης 9 (1), Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης 3 (1), Ελις 5, Μαντζούκας.
Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 20/37 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/23 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 14/32 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 18/29 βολές, 47 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 20 επιθετικά), 10 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες αγώνες των δύο ομάδων: Για την 9η αγωνιστική της Basket League, ο Προμηθέας υποδέχεται στην Πάτρα τον Άρη (15/12, 17:30) ενώ ο Ήφαιστος ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Χολαργό (16/12, 15:00).

Photo Credits: Eurokinissi