STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός Νικαίας - Περιστέρι 100-95: Μπάρτ-ο κάτω με Χαραλαμπόπουλο

BASKET LEAGUE / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Δύο παρατάσεις χρειάστηκαν ο Ιωνικός Νικαίας και το Περιστέρι για να λύσουν τις διαφορές τους, με το δίδυμο Μπαρτ - Χαραλαμπόπουλο να κρίνει τον αγώνα στο φινάλε υπέρ των γηπεδούχων.

Ματσάρα, ντέρμπι ολκής, 50 αγωνιστικά λεπτά. Ιωνικός και Περιστέρι χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να λύσουν τις διαφορές τους, με την ομάδα της Νίκαιας να παίρνει στο τέλος τη νίκη, την έκτη φετινή της σε δέκα αγώνες της ΕΚΟ Basket League 2019/20 . O Στιβ Μπαρτ και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος έκριναν την αναμέτρηση με βολές και μεγάλο τρίποντο, την ώρα που το Περιστέρι έδειχνε πολύ κουρασμένο, έπεφτε στο 7-3 και δεν εκμεταλλευόταν τη συγκλονιστική εμφάνιση του Γιανίκ Μορέιρα που σταμάτησε στους 30 πόντους.

Δείτε εδώ την βαθμολογία της Α1

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Λουκά Μαυροκεδαλίφη, μεγάλο ματς από τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, ο Στιβ Μπαρτ ήταν όμως αυτός που έκλεψε την παράσταση το βράδυ του Σαββάτου (7/12) στο Φάληρο. Ο πολύπειρος Αμερικανός δεν ήταν στην αρχική πεντάδα, έπαιξε 31 λεπτά, σκόραρε 35 πόντους από 4/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 15/16 βολές, πήρε ένα ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ, έκλεψε μια μπάλα, κέρδισε εννέα φάουλ, διέλυσε την άμυνα του Περιστερίου.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

29/35 βολές είχε ο Ιωνικός, 8/15 το Περιστέρι που πήρε 21 λιγότερους πόντους από τη γραμμή και συνολικά είχε οκτώ περισσότερα καλάθια, τρία περισσότερα ριμπάουντ, εννέα περισσότερες ασίστ και ένα λιγότερο λάθος από τους γηπεδούχους. Και όμως, ηττήθηκε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς έβαλε δύσκολα στον Ιωνικό το Περιστέρι, που είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά μέχρι να έρθει ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων για το 16-13 στο έβδομο λεπτό. Το ματς ήταν θεαματικό, χορταστικό, ο Μαυροκεφαλίδης από τη μία κι ο Βασιλόπουλος από την άλλη ήταν οι δύο που ξεχώριζαν μέχρι το 25-22 της περιόδου, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε πραγματικά ραγδαία. Οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισε να είναι το σημείο αναφοράς στην επίθεση του Ιωνικού και το επί μέρους 12-11 της περιόδου οδήγησε στο 37-33 του ημιχρόνου.

Μορέιρα, Μπλέικ και Σμιθ με τρίποντο έγραψαν το 42-46 στο 24', το Περιστέρι είχε μπει στο τρίτο δεκάλεπτο με περισσότερη αποφασιστικότητα και στις δύο άκρες του παρκέ, όμως τέσσερις σερί πόντοι από τον Χαραλαμπόπουλο και δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Μπαρτ έβαλαν τον Ιωνικό ξανά μπροστά (56-54 στο 29'). Το Περιστέρι έκανε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα για το 69-69 στο 36', με τον Μορέιρα να βάζει τις βολές για το 77-77 που έστειλε τον αγώνα στην παράταση καθώς στο τελευταίο σουτ ο Ιωνικός δεν βρήκε σουτ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +3 (80-83), με τον Μπαρτ να βάζει 3/3 βολές και λέι-απ για το 85-84. Το Περιστέρι πήρε timeout, αστόχησε στην επίθεση, όμως ο Μορέιρα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές ισοφάρισε στο 85-85. Ο Μπαρτ βρήκε σίδερο σε τρίποντο, το Περιστέρι έκανε λάθος στην επαναφορά, ο Ιωνικός το ίδιο και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση. Ο Μπαρτ έβαλε εκεί ένα ζευγάρι κρίσιμων βολών για το 93-92 και ο Χαραλαμπόπουλος το μεγάλο τρίποντο από τη γωνία για το 96-92 που έκρινε τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Τζαφλέρης, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 (κ.α.), 85-85 (1η παρ.), 100-95

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Τζόουνς 13 (1), Λόρενς 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σάφτεναρ 3 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημάκος 3 (1), Στιθ, Χαραλαμπόπουλος 19 (5/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπατής, Μπαρτ 35 (4/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 15/16 βολές), Κατούφας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 15 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλέικ 7 (1), Μορέιρα 30 (12/20 δίποντα, 6/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γκρέι 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 2, Σαλούστος, Γόντικας 2, Χάτσερ 9 (2), Μόουζες 5 (2/7 σουτ, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού Νικαίας: 19/31 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 29/35 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 27/52 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 8/15 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 13 επιθετικά), 27 ασιστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ιωνικός Νικαίας θα πάει στο Ρέθυμνο (14/12 στις 15:45), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (15/12 στις 19:00).