STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Λάρισα 80-83: Θεσσαλικός θρίαμβος στη Ρόδο

BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ  (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την πρώτη της νίκη με τον Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο της πήρε η Λάρισα, που επικράτησε του Κολοσσού στη Ρόδο με μεγάλο τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου στα 20.9".

Είναι κάτι σαν... άγραφος νόμος του αθλητισμού, οι ομάδες που αλλάζουν προπονητή να κάνουν υπερπροσπάθεια και να κερδίζουν στο πρώτο τους αγώνα. Αυτό έκανε και η Λάρισα, που επικράτησε με 83-80 του Κολοσσού στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, για να πάει στο 2-5 και να ρίξει τους αντιπάλους της στο 3-4 στην EKO Basket League 2019/20 . Μεγάλο ματς έκανε ο Τερέλ Παρκς, όμως ο Νώντας Παπαντωνίου έκρινε την αναμέτρηση με τρίποντο από τα επτάμιση μέτρα στα 20.9" πριν από το φινάλε. Λασανά Κρομά και Τάιρον Μπρέιζελτον ξεχώρησαν από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που θα έχει σίγουρα παράπονα για την αμυντική προσπάθεια των αθλητών του.

O MVP

Ο Τερέλ Παρκς ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι (19 πόντοι από 8/10 δίποντα και 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά), όμως ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης πηγαίνει στον Νώντα Παπαντωνίου που έβαλε το μεγάλο σουτ της νίκης για το 79-81 στα 20.9" πριν από το φινάλε. Σε 31:31 ο έμπειρος γκαρντ είχε 14 πόντους από 1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/4 βολές, τέσσερα ριμπάουντ και εννέα ασίστ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

19 πόντους έβαλε στο πρώτο μέρος ο Λασανά Κρομά, την ώρα που ο Αγγέλου έβρισκε 23 πόντους στον πάγκο του και ο Λυκογιάννης μόλις τρεις. Πλήγωσαν πολύ τον Κολοσσό οι 11 άστοχες βολές σε 24 εκτελεσμένες, πολλοί αριθμοί όπως η αναλογία ασίστ/λαθών (23/12) πήγαν στα σκουπίδια εξαιτίας της κακής άμυνας που είχαν οι γηπεδούχοι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακά μπήκε στο ματς ο Κολοσσός, για να γράψει το 10-2 μόλις στο τέταρτο λεπτό και να αναγκάσει τον Αγγέλου να πάρει νωρίς το πρώτο του timeout. Δεν άλλαξαν πολλά για τους φιλοξενούμενους, ο Τσαλμπούρης έγραψε το 21-9 στο έβδομο λεπτό και αμέσως μετά ήρθε η πρώτη αντίδραση των Θεσσαλών που βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -8 (27-19). Όσο περνούσε η ώρα, τόσο πιο ανταγωνιστική γινόταν η Λάρισα, που μείωσε στους έξι με τον Μπερχανεμέσκελ, στους τρεις με τον Ρέινολντς (37-34 στο 18') και κάπως έτσι στο φινάλε του πρώτου μέρους είχαμε ντέρμπι και μάλιστα σε ένα θεαματικό ματς.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και μπροστά (41-44) με ένα επί μέρους 1-8 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Κολοσσός πιέστηκε και ο Κρομά είδε μια άμυνα καλύτερα προσαρμοσμένη σε εκείνον, με τον Παπαντωνίου να κλείνει με τρίποντο το δεκάλεπτο (54-58) και να εντυπωσιάζει με την απόδοσή του. Ο Παρκς έκανε το 61-68, εκεί οι Ροδίτες απάντησαν με ένα 7-0 σερί για να μείνουν όρθιοι ακριβώς στο 36' πριν ο Τζάκσον κι ο Κρομά πετύχουν από ένα τρίποντο για το 73-73 στο 38'. Ο Παπαντωνίου έβαλε μεγάλο σουτ από τα επτάμιση μέτρα για το 79-81 και η Λάρισα πήρε μια σπουδαία νίκη που της δίνει πλέον το δικαίωμα να δουλέψει με περισσότερη άνεση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, είχε όμως πολύ... δυναμική ατμόσφαιρα, ειδικά προς το φινάλε της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Ανδρικόπουλος, Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 11 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπρέιζελτον 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 λάθος), Τζάκσον 12 (2), Μπρούσεβιτς (0/6 σουτ), Κρομά 26 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 8 (2/2 τρίποντα), Πουλιανίτης, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 6 (2/2 τρίποντα), Ντάνιελς 1, Τουντζιαράκης 5, Παύλος

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χάμιλτον 5 (2/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μπερχανεμέσκελ 8 (4/11 σουτ), Χάρις 8 (2), Φλόιντ 10, Παπαντωνίου 14 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 17/32 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 13/24 βολές, 28 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 23/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 13/20 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα παίξει στο Φάληρο με τον Ιωνικό Νικαίας (23/11 στις 15:45), ενώ η Λάρισα θα υποδεχθεί τον Ήφαιστο Λήμνου την ίδια μέρα και την ίδια ώρα στο κλειστό της Νεάπολης.