STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Περιστέρι Βίκος Cola 77-84: Πετάει ψηλά και κλειδώνει τετράδα

BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ακόμη πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των playoffs βρίσκεται το Περιστέρι Βίκος Cola, που νίκησε τον Κολοσσό στη Ρόδο και τον έστειλε οριστικά στην Α2.

Με 16 νίκες σε 24 αγώνες στη φετινή Basket League, το Περιστέρι Βίκος Cola βρίσκεται πλέον κοντά στην κατάκτηση της τέταρτης θέσης της κανονικής περιόδου που θα του δώσει το πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των playoffs. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε εκτός έδρας του Κολοσσού Ρόδου (84-77) που με τη σειρά του έπεσε στο 3-20 για να υποβιβαστεί και μαθηματικά πλέον στην Α2.

Ο MVP

Στίβεν Γκρέι, ο εκτελεστής! 22 πόντους πέτυχε ο Αμερικανός σουτέρ του Περιστερίου και μάλιστα με 6/8 τρίποντα, ενώ έδωσε έξι ασίστ, έκλεψε τρεις μπάλες και έκανε μόλις ένα λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Πήγε, έτσι στα σκουπίδια η μεγάλη εμφάνιση του Στίβι Μπράουνινγκ που είχε 27 πόντους με 6/10 δίποντα και 5/9 τρίποντα σε 35 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

23 ασίστ είχε το Περιστέρι, εξαιρετική επίδοση με πέντε παίκτες να έχουν τουλάχιστον τρεις! Η ομάδα του Πεδουλάκη σκόραρε 22 πόντους από τα 15 λάθη των γηπεδούχων, την ώρα που ο Κολοσσός έπαιρνε 48 πόντους από τους αναπληρωματικούς του. Μόλις έξι λεπτά έπαιξε ο Σκούτσι Σμιθ, ο αντικαταστάτης του Ράιαν Χάροου στο Περιστέρι, για να πετύχει ισάριθμους πόντους με 1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα και 1/2 βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το καλό απόγευμα του Περιστερίου φάνηκε από νωρίς. Το 2-14 στο τέταρτο λεπτό έμοιαζε καταδικαστικό για τον Κολοσσό που φαινόταν παντελώς άδειος και απογοητευμένος, όμως ο Στέργιος Κουφός πίεσε τους παίκτες του και εκείνοι ανταποκρίθηκαν για το προσπέρασμα (37-36 στο 18) και το +4 (42-38) του ημιχρόνου. Δεν κατάφεραν πάντως κάτι περισσότερο καθώς οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, πέτυχαν 26 πόντους, πήραν ξανά το τιμόνι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Δημόπουλος, Γιακείμη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 42-38, 58-64, 77-84

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουφός): Μαυροειδής 8, Παπαδάκης, Δημάκος, Πίνκστον 7 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λίγκινς 14 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιλλής, Γεωργαλής, Τσούπκοβιτς 4 (1/8 σουτ), Μπράουνινγκ 27 (6/10 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Λι 6, Ντεμπς 11 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος 7, Σκορδίλης, Βασιλόπουλος 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 22 (6/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάλαχαν 14 (3), Αγραβάνης, Μπεντίλ 8 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντάνιελ 2, Μουρ 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ 6 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 19/31 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 9/14 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola:

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός Ρόδου θα παίξει στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ (20/4 στις 16:45), ενώ το Περιστέρι Βίκος Cola θα παλέψει με το Ρέθυμνο Cretan Kings στην Κρήτη την ίδια μέρα και ώρα.