STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Προμηθέας 73-70: Νίκη με... Λοβ

BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Κολοσσός πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, αφού επιβλήθηκε εντός έδρας του Προμηθέα (73-70) και απομακρύνθηκε από τις δύο τελευταίες θέσεις της ΕΚΟ Basket League. Αποβλήθηκε στη δεύτερη περίοδο ο Οκτάβιους Έλις.

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Κολοσσού, ο Ζερμέιν Λοβ έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα και χάρισε τη νίκη σε βάρος του Προμηθέα Πάτρας (73-70). Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι από την περιφέρεια, αλλά στο τέλος χαμογέλασαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα - χρυσάφι στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία. Έχασε δύο σουτ σε μερικά δευτερόλεπτα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ο Ολεκσάντρ Λίποβι.

Ο ΜVP

Ο Ντάνι Αγκμπελέσε ήταν κυρίαρχος κοντά στο καλάθι από νωρίς, κι από την στιγμή που ο Οκτάβιους Έλις αποβλήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η υπεροχή του έγινε ακόμη πιο εμφανής. Ο σέντερ του Κολοσσού είχε 18 πόντους (με 6/8 δίποντα, 6/7 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 5 τάπες σε 27'34'' συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κολοσσός έχασε 20 (!) αμυντικά ριμπάουντ, είχε 1/17 τρίποντα κι όμως κατάφερε να κερδίσει τον Προμηθέα. Αυτό από μόνο του αποτελεί άθλο για τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, πίεσαν στην άμυνα (οδήγησαν σε πέντε λάθη τον Προμηθέα ήδη από τα μισά της πρώτης περιόδου) και βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το προβάδισμα. Το +7 (14-7) του 6' έγινε +11 (20-9) στο 8' με τον Ντάνι Αγκμπελέσε να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι, ενόσω οι παίκτες του Μάκη Γιατρά σημάδευαν διαρκώς το σίδερο (3/15 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο). Πέντε μαζεμένοι πόντοι από τον Δημήτρη Αγραβάνη μάζεψαν τη διαφορά στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου (20-16 στο 13'), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πλησίασαν περισσότερο. Κι ας έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο οι παίκτες του Κολοσσού (0/9 τρίποντα στην ανάπαυλα), όσο σκόραραν μέσα από τη ρακέτα, είχαν τον τρόπο να διατηρήσουν το πάνω χέρι και να πάνε στα αποδυτήρια, όντες μπροστά με διαφορά εννέα πόντων (34-25). Αυτό βέβαια που προβλημάτιζε περισσότερο τον Μάκη Γιατρά ήταν το γεγονός πως είχε χάσει από νωρίς -με αποβολή- τον Οκτάβιους Έλις.

Μετά την ανάπαυλα, ο Προμηθέας γύρισε, όντας πολύ πιο συνεπής στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν περισσότερους πόντους στην τρίτη περίοδο σε σχέση με όσους είχαν πετύχει σε ολόκληρο το πρώτο μέρος (27 έναντι 25), γεγονός που τους επέτρεψε να μαζέψουν τη διαφορά. Το -3 (55-52) ήρθε χάρη στο γεγονός πως ο Λεωνίδας Κασελάκης έκανε ένα βήμα μπροστά, την ώρα που ο Κολοσσός συνέχισε να σημαδεύει το σίδερο από την περιφέρεια.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη την τελευταία περίοδο, με τους θαλασσί να διατηρούν μικρό προβάδισμα. Όταν ο Προμηθέας έφτασε σε απόσταση βολής (60-58 στο 35'), ήρθαν τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από τους γηπεδούχους (64-58 στο 38'). Κάπου εκεί μπήκε επί της ουσίας ο επίλογος στο παιχνίδι, αφού οι περιφερειακοί του Κολοσσού βγήκαν κερδισμένοι σε προσωπικές μονομαχίες (σε άμυνα και επίθεση), ενώ ο εκνευρισμός των φιλοξενούμενων μεταφράστηκε σε δύο τεχνικές ποινές.

Παρά το γεγονός πως το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα στην πλευρά του Κολοσσού, συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και η μαχητικότητα του Δημήτρη Αγραβάνη, έφεραν τον Προμηθέα ξανά σε απόσταση βολής (71-70). Στην πιο κρίσιμη κατοχή του αγώνα όμως, ο Ζερμέιν Λοβ (στο πρώτο του παιχνίδι με τον Κολοσσό) έβαλε το δίποντο για να δώσει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Ακολούθησε τάιμ άουτ από τον Μάκη Γιατρά, ο Ολεκσάντρ Λίποβι εκτέλεσε δύο φορές εντός μερικών δευτερολέπτων από τα 6μ75, αλλά αμφότερες προσπάθειες κατέληξαν στο σίδερο. Ο Κολοσσός πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη (73-70), κι ας είχε μόλις 1/17 τρίποντα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό της Ρόδου, είχε όμως αρκετό κόσμο για πρώτη φορά μετά από αρκετό καιρό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. - Τζαφλέρης - Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Γκρίφιν 10, Λοβ 10, Ντάνιελς 4, Κρομά 15 (1), Μπρέιζελτον 10 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης, Παύλος 4 (0/3 τρίποντα).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 5 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Λίποβι 10 (2/8 τρίποντα), Κασελάκης 19 (6/16 σουτ, 7 ριμπάουντ), Έλις 2 (5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Μπαμπ, Αγραβάνης 20 (6/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 4, Μάντζαρης 3 (1/7 τρίποντα), Κατσίβελης 7.

Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός H Hotels: 27/43 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 16/21 βολές, 38 ριμπάουντ (33+5), 11 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 8 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 16/39 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 17/26 βολές, 45 ριμπάουντ (26+19), 14 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα, ο Κολοσσός αγωνίζεται εκτός έδρας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ (2/2, 17:00), ενώ ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τον Ήφαιστο Λήμνου (1/1, 17:45).

Photo Credits: Eurokinissi