STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κύμη - ΠΑΟΚ 73-90: "Περίπατος" με ηγέτη τον Χρυσικόπουλο

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΚΥΜΗ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΚΥΜΗ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη δύναμης στη Χαλκίδα με αντίπαλο την Κύμη και νίκησε εύκολα με 90-73, έχοντας πρωταγωνιστή τον Λίνο Χρυσικόπουλο ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση.

Την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του πραγματοποίησε ο Λίνος Χρυσικόπουλος οδηγώντας τον ΠΑΟΚ στην άνετη νίκη επί της Κύμης εκτός έδρας με 90-73, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Δικέφαλος συνάντησε αντίσταση στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα και στη συνέχεια έδειξε την ανωτερότητά του φτάνοντας πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση, λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό της φάσης των "16" του Basketball Champions League με αντίπαλο την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου έχει ρεκόρ 12-6 και παραμένει στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα της Εύβοιας η οποία δεν είχε στη σύνθεσή της τον τραυματία Σταύρο Τουτζιαράκη έχει ρεκόρ 4-14 παρέμεινε11η και θα δώσει μάχη παραμονής μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου.

Ο MVP

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ αλλά και του αγώνα. Ο 26χρονος άσος έκανε το δικό του πάρτι και τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους (10/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και χωρίς να κάνει λάθος, σε 28 λεπτά συμμετοχής. Οι 29 πόντοι αποτελούν ρεκόρ καριέρας για τον διεθνή φόργουορντ ο οποίος είχε προηγούμενο ρεκόρ τους 21 πόντους, στο περσινό εντός έδρας παιχνίδι των ασπρόμαυρων με αντίπαλο τον Πανιώνιο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο ΠΑΟΚ είχε 24 ασίστ και 12 λάθη, ενώ η Κύμη μόλις 11 τελικές πάσες και 18 λάθη. Σημαντική και η διαφορά στους πόντους που προήλθαν μέσα από τη ρακέτα. Ο Δικέφαλος πήρε 50 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι 26.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ένα πρόβλημα στο χρονόμετρο μόλις δύο λεπτά μετά το τζάμπολ είχε ως αποτέλεσμα μία τρίλεπτη διακοπή του αγώνα, την ίδια ώρα που ο Φιλ Γκος διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές για τη θερμοκρασία του γηπέδου. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Δικέφαλο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν προβάδισμα 22-19.

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με μπροστάρη τον Λίνο Χρυσικόπουλο και παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφερε να ξεφύγει. Το 25-29 στο 16' μετατράπηκε σε 34-46 στο φινάλε του ημιχρόνου και οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει σαφές προβάδισμα για τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ κυριαρχούσε απόλυτα στο παρκέ και στο 24' εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (36-55), κάνοντας επιμέρους σκορ 9-2. Παρά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ισίδωρος Κουτσός, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους (36-61), με το σερί των φιναλίστ του Κυπέλλου Ελλάδας να φτάνει το 15-0. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε (41-72) και τα πάντα είχαν κριθεί.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Κύμη να μαζεύει πάντως την διαφορά και να μειώνει με διαδοχικά τρίποντα σε 69-82 στο 38'. Τίποτα όμως δεν μπορούσε να αλλάξει και η κόρνα της λήξης βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ με 73-90.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λιγοστός κόσμος βρέθηκε στις εξέδρες του κλειστού "Τάσος Καμπούρης" για να υποστηρίξει τις προσπάθειες των παικτών του Ισίδωρου Κουτσού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τζαφλέρης, Βαρδάλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 34-46, 41-72, 73-90

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Μαραγκός, Σαγκς 18, Γουάσινγκτον 10 (1), Λιούις 20 (3), Γουίλιαμς 6 (2), Πουλιανίτης 6, Τσιαρας, Μητσιμπόνας, Χόρτον 5, Καρινιάουσκας 5.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 29 (3), Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 12 (1), Γκος 6 (1), Τζέφερσον 14, Ζάρας, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας, Σχίζας 1, Γκάρετ 4, Χάτσερ 11 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 17/28 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 21/29 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 27/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 15/18 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 5 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Κύμη θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ το Σάββατο (16/3) για την 19η αγωνιστική της Basket League, ενώ την ίδια ημέρα ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί στο κλειστό της Πυλαίας τον Ήφαιστο Λήμνου.