STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - ΑΕΚ 60-73: Άλλη μια μέρα στη δουλειά ο Λάνγκφορντ

Η ΑΕΚ πέρασε από το Λαύριο (60-73), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να μονολογεί στην επίθεση με 33 πόντους και να την οδηγεί στη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη στην ΕΚΟ Basket League.

Όσο η ΑΕΚ δεν έβρισκε σκορ, έβρισκε άμεση λύση στα σίγουρα χέρια του Κιθ Λάνγκφορντ. Με 33 πόντους του Αμερικανού γκαρντ και με "βροχή" τριπόντων από τους Γιαννόπουλο (4/6 τρίποντα) και Ματσιούλις (δύο εύστοχα στο τελευταίο πεντάλεπτο) στην τελευταία περίοδο, οι "κιτρινόμαυριοι" πέρασαν από το Λαύριο που πέραν των Όλμαν, Άουτλο και Ντεκόζι δεν είχε άλλους πρωταγωνιστές στην επίθεση, με τον Γουάτσον να μένει στο μηδέν.

Ο MVP

Δεν χρειάζεται δεύτερη σκέψη για τον πολυτιμότερο της ΑΕΚ. Ο Λάνγκφορντ έκανε τα πάντα να μοιάζουν απλά, κυρίως όταν όλα ήταν δύσκολα την επίθεση των "κιτρινόμαυρων". Τελείωσε το ματς με 33 πόντους, έχοντας 9/14 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, αλλά και 5 ασίστ. Ο Αμερικανός έδειξε για ένα ακόμη ματς ότι είναι ο ηγέτης της φετινής ΑΕΚ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ανεβασμένος παρουσιάστηκε στο ματς και ο Μάρκους Σλότερ με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος με συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος βοήθησε την ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ και να "καθαρίσει" το "διπλό".

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε τους 8 από τους 16 πόντους της ΑΕΚ. Στο δεύτερο τους 12 από τους 21, όπου μάλιστα και οι 12 ήταν συνεχόμενοι στο τελευταίο τρίλεπτο! Στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε τους 7 από τους 13 πόντους της ΑΕΚ (συνεχίζοντας μάλιστα από το πρώτο μέρος και φτάνοντας να έχει 6 συνεχόμενα σουτ), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε άλλους 6, με τους Γιαννόπουλο και Ματσιούλις να παίρνουν τη σκυτάλη. Να σημειωθεί επίσης, ότι το παιχνίδι κρίθηκε κυρίως από προσωπικές ενέργειες των παικτών, με χαρακτηριστικό στατιστικό τις 8 ασίστ που είχαν στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες (από 4). Το Λαύριο τελείωσε το ματς μς 8 τελικές πάσες, ενώ η ΑΕΚ των συνεχόμενων τριπόντων στην τέταρτη περίοδο με 14. Η ΑΕΚ πάντως, ξεκίνησε με 0/5 τρίποντα, ενώ έκλεισε το ματς με 9/23.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κακό ξεκίνημα,[ χαμηλό σκορ και αστοχία από τις δύο ομάδες, που αδυνατούσαν να σκοράρουν, ειδικά απο την περίμετρο. Το Λαύριο ξεκίνησε με 0/3 τρίποντα, η ΑΕΚ με 0/5 σουτ πίσω από τα 6,75 μέτρα, με τους "κιτρινόμαυρους" ωστόσο να έχουν τη λύση που ακούει στο όνομα "Κιθ Λάνγκφορντ". Ο Αμερικανός ξεκίνησε με 8 πόντους και έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (9-14), με το συγκρότημα τουΧρήστου Σερέλη να βρίσκει απάντηση διά χειρός Άουτλο που με 2/2 τρίποντα έκλεισε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (12-16).

Η είσοδος του Όλμαν έφερε φρεσκάδα και 8 άμεσους πόντους στους γηπεδούχους που κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο (23-23), από εκείνη τη στιγμή όμως και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η τύχη του ματς πέρασε στα χέρια του Λάνγκφορντ. Ο έμπειρος γκαρντ της ΑΕΚ πέτυχε 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (από τους 21 της ΑΕΚ), όλοι συνεχόμενοι στο τελευταίο τρίλεπτο μέχρι το ημίχρονο! Έτσι, με συνεχόμενα καλάθια, ο Αμερικανός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 20 πόντους και η ομάδα του διψήφια διαφορά (26-37).

Ξεκίνημα ανάλογο και λίγο... χειρότερο σε σχέσυ με αυτό του πρώτου μέρους από τις δύο ομάδες που ήταν και πάλι άστοχες, ενώ είχαν μαζί μόλις 8 ασίστ μέχρι στιγμής σε 24' αγώνα! Ο Λάνγκφορντ επανήλθε και με τρίποντο (έκτο συνεχόμενο εύστοχο σουτ) κράτησε την ΑΕΚ σε απόσταση ασφαλείας. Αυτό το σουτ, όμως, δεν άλλαξε τον κακό ρυθμό και την αστοχία της ΑΕΚ, η οποία μέχρι το 29' είχε μόλις τρεις πόντους εντός παιδιάς, από το τρίποντο του Λάνγκφορντ. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό 5-0, οι "κιτρινόμαυροι" απάντησαν με σερί 7-0 και επανέφεραν τη διψήφια διαφορά (38-50).

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ κατάφερε μεν να προηγηθεί με 13 πόντους μετά από νέο τρίποντο του Γιαννόπουλου (έφτασε τους 9 πόντους), ωστόσο ένα 6-0 των γηπεδούχων έφεραν τη διαφορά στους 7. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου πήρε άμεσα τάιμ άουτ, ο Ματσιούλις ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα και επανέφερε τη διψήφια διαφορά (52-65) σημαίνοντας... λήξη συναγερμού για την Ένωση. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιαννόπουλου που ήταν επίσης "καυτός" (4/6) έδωσε ουσιαστικά τέλος στο ματς (60-73).

ΛΑΥΡΙΟ - ΑΕΚ: 35'Άμεση απάντηση από το Λαύριο που μειώνει στους 7 πόντους! Ο Άουτλο ευστοχεί σε τρίποντο και φάουλ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι μειώνουν στον αιφνιδιασμό μετά από λάθος του Ματσιούλις!

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Καλή ατμόσφαιρα στο γήπεδο του Λαυρίου, όπου το "παρών" έδωσαν και αρκετοί φίλοι της ΑΕΚ, φωνάζοντας αρκετά για την ομάδα τους.

το 23-23 έγινε 26-37 χάρη σε 12 πόντους του Λάνγκφορντ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Π. Αναστόπουλος, Μπήτης, Α. Αναστόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 26-37, 38-50, 60-73

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Όλμαν 17 (2), Μουράτος 6, Κουζέλογλου, Ντέιβις 9, Ντεκόζι 11 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Γουάτσον, Λεγκίκας, Ντάιμ 2, Τσιώκος, Γερομιχαλός 5 (1), Άουτλο 10 (3).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 33 (9/14 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Ματσιούλις 10 (2), Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος, Σαντ Ρος, Τολιόπουλος, Γκίκας, Μαυροειδής, Γιαννόπουλος 15 (4/6 τρίποντα), Στ. Γιάνκοβιτς 2, Σλότερ 9 (6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 12/33 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 15/22 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 17/37 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 40 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο (30/11, 16:45), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον προμηθέα Πάτρας την ίδια μέρα (17:00).