STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Πανιώνιος 104-71: Σαν σε προπόνηση το κυανέρυθρο φάντασμα

BASKET LEAGUE / ΛΑΥΡΙΟ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σαρωτικό το Λαύριο, διέλυσε με 104-71 τον Πανιώνιο που βρίσκεται πλέον σε δεινή θέση και θα πρέπει να κάνει τεράστια υπέρβαση για να μείνει στην ΕΚΟ Basket League (VIDEO).

Την 11η νίκη του σε 20 αγώνες της κανονικής περιόδου της EKO Basket League 2019/20 πήρε το απόγευμα του Σαββάτου το Λαύριο, που επικράτησε του Πανιωνίου (104-71) για να τον ρίξει στο 6-14 και να τον βάλει σε ακόμη μεγαλύτερες περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Κάιλ Όλμαν και Μαλίκ Ντάιμ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, με τον Χρήστο Σερέλη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής, να δίνει ευκαιρίες σε παίκτες που δεν έχουν πρωταγωνιστικούς ρόλους και να βλέπει στην απέναντι πλευρά μια ομάδα χωρίς πείσμα, χωρίς ενέργεια, χωρίς ταλέντο και θέληση για μάχη.

Ο MVP

Ο Κάιλ Όλμαν είναι ένας ρούκι σκόρερ που δεν έχει φτάσει στο επίπεδο που όλοι περίμεναν, τουλάχιστον στο θέμα της συνέπειας, της διάρκειας και της αποτελεσματικότητας. Αυτή τη φορά ο νεαρός Αμερικανός ήταν εξαιρετικός, καθώς σκόραρε 20 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής από 5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/4 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο κλεψίματα και ένα μπλοκ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 7/33 τρίποντα και με 19 λιγότερα ριμπάουντ από το Λαύριο (52-33) έκλεισε το ματς ο Πανιώνιος, με τον οποίο δεν αγωνίστηκαν ο Δημήτρης Βεργίνης και ο Φώτης Λαμπρόπουλος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα δύσκολα εύκολα έκανε από νωρίς το Λαύριο που βρήκε γρήγορα ρυθμό στην επίθεση, σκόραρε κατά ριπάς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 32-19. Με 8/13 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 10/10 βολές, με μόλις δύο λαθη και με καλή περιφερειακή άμυνα απέναντι στους κυανέρυθρους που έκαναν εννέα φάουλ στην περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Το 2-10 του Πανιωνίου για το 34-29 στο 13' δεν τους τρόμαξε, καθώς ο Ντάιμ κι ο Όλμαν ήταν ασταμάτητοι έως το 57-44 του ημιχρόνου.

Με την επίθεση να μη λειτουργεί το ίδιο καλά, αλλά με την άμυνα να ανεβάζει στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο δεν επέτρεψε ποτέ στον Πανιώνιο να γίνει απειλητικός. Πήγε στο +23 (76-53) προς το τέλος της περιόδου και στο +30 (94-64) στο 34', με αποτέλεσμα να μην κοιτάξει ποτέ ξανά προς τα πίσω και να φτάσει σε μια πολύ άνετη επικράτηση απέναντι σε έναν αντίπαλο που φαίνεται πως τις επόμενες μέρες θα βρεθεί μπροστά σε ακόμη πιο δύσκολες καταστάσεις.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος, αλλά... καλός ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό του Λαυρίου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ανδρικόπουλος, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-19, 57-44, 78-56, 104-71

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 17 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Όλμαν 20 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μουράτος 7, Κουζέλογλου 2, Ντάιμ 15 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάτσον 10 (5/5 δίποντα), Λεγκίκας 5 (1), Ντέιβις 6 (3/9 σουτ, 7 ριμπαουντ), Ντεκόζι 7 (1), Γερομιχαλός 6, Άουτλο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 8 (2/9 σουτ), Πέτροβιτς, Σουίτνι 18 (5/8 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 5/5 βολές), Καμαριανός 6, Καμπερίδης 5 (1/7 σουτ), ΜακΓκίλ 19 (4/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καρακεχαγιάς 2, Μαλέλης 7 (1), Τσιμπούκης, Τζουγκαράκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 32/53 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 16/17 βολές, 52 ριμπάουντ (40 αμυντικά - 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 18/39 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 14/17 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα παίξει στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ (14/3 στις 17:00), ενώ ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί στο Φάληρο τον Προμηθέα (14/3 στις 15:30).