ΜΠΑΣΚΕΤ

Λαύριο - Πανιώνιος 90-60: Κυανοκίτρινο πάρτι

Το Λαύριο στην 4η "στροφή" της Basket League έκανε... πάρτι με καλεσμένο τον Πανιώνιο, τον οποίο συνέτριψε με 90-60!

Το Λαύριο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League συνέτριψε με 90-60 τον Πανιώνιο , επανήλθε στις επιτυχίες και πήρε την 2η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης κι έφτασε δια περιπάτου στη νίκη, ενώ η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή της να προφυλάξει τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο. Ο 21χρονος φόργουορντ είχε ενοχλήσεις στον αχίλλειο τέονοντα και τελικά δεν χρειάστηκαν να αγωνιστεί. Ο Πανιώνιος από την πλευρά του μετά τη νίκη επί του Άρη , παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και υποχώρησε στο 1-4.

Ο MVP

Ο Γιάννης Κουζέλογλου για ακόμα ένα ματς ήρθε από τον πάγκο κι έδωσε λύσεις στην ομάδα του, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας στη συγκομιδή του 13 πόντους (2/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα. Επίσης, ο Χρήστος Σερέλη είδε ακόμα τέσσερις παίκτες της ομάδας του να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων (Λούντζης 13, Λαμπ 12, Κακλαμανάκης 10, Νίξον 10), ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Κάμερον Τζόουνς (9π., 5ριμπ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η κυριαρχία του Λαυρίο αποτυπώθηκε και στην στατιστική καταγραφή της αναμέτρηση. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έπαιξε πολύ καλή άμυνα και είχε πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, όπως μαρτυρούν και τα 25/36 και 11/26 σουτ δυο και τριών πόντων που είχε αντίστοιχα. Αντιθέτως, η ομάδα του Κρις Χουγκάζ, ο οποίος για ακόμα ένα ματς δεν είχε στην διάθεσή του τον Ι Τζέι Σινγκλέρ, είχε πολλά προβλήματα τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/17 σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να θέσουν τους κανόνες του από την αρχή της αναμέτρησης και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφεραν, καθώς μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με όπλο της άμυνα στο "καλημέρα" της αναμέτρησης έτρεξε σερί 12-0 (4') και μπήκε σε θέση οδηγού. Ο Μπέρι - σημείωσε 9 πόντους στην α' περίοδο - έδωσε στον Πανιώνιο, ο οποίος μείωσε σε 14-9 (7') και 19-14 (9') πριν ο Οντιάσε διαμορφώσει το 21-14 που ήταν το σκορ της α' περιόδου.

Η κυριαρχία της ομάδας του Χρήστου Σερέλη συνεχίστηκε στην β' περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι πάτησαν το.... γκάζι αύξησαν την απόσταση που τους χώριζε με του κυανέρυθρους. Ο Μπέρι ήταν η μοναδική απειλή για την άμυνα του Λαυρίου, το οποίοι χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να ανεβάσει (26-15, 12') την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι "κυανοκίτρινοι" προστάτεψαν το καλάθι τόσο κοντά, όσο και μακριά από την ρακέτα, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση "φλέρταραν" με το +20 (39-20), ενώ στο +19 ήταν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-26).

Ο μονόλογος του Λαυρίου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, καθώς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη παρέμειναν σοβαροί και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να τους απειλήσουν. Οι γηπεδούχοι κάνοντας επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγαν με 27 πόντους στο 23' (55-28), ενώ συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +22 (67-45).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το Λαύριο είχε "καθαρίσει" την αναμέτρηση και ο Πανιώνιος δεν γινόταν να το απειλήσει. Η ψαλίδα που χώριζε τις ομάδες άνοιξε ως τους 35 πόντους (88-53, 37') κι εντέλει το Λαύριο επικράτησε με 90-60.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το κλειστό γήπεδο του Λαυρίου δεν ήταν γεμάτο, αλλά όπως συνήθως, η ατμόσφαιρα σε αυτό ήταν πολύ όμορφη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς-Ανδρικόπουλος-Καλογερόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 45-26, 67-45, 90-60

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μιλόσεβιτς 5, Κακλαμανάκης 10, Τζόουνς 9, Λαμπ 12, Μαστρογιαννόπουλος 8, Περράκης, Νίξον 10, Κουζέλογλου 13 (6 ριμπάουντ), Μέλσον 4, Οντιάσε 6.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Δίπλαρος 4, Μπέρι 18 (5/14 σουτ, 8 ριμπάουντ), Τέιλορ 13, Χάρις 4, Μπράουν 7, Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Δημητρακόπουλος 2, Ρουμελιώτης, Χουγκάζ, Τζονς 8.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 25/36 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 7/12 βολές, 34-5 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 21/44 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 15/24 βολές, 22-8 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Λαύριο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Basket League θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, ενώ ο Πανιώνιος θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό.

Photo credits: Eurokinissi