ΜΠΑΣΚΕΤ

Λαύριο - ΠΑΟΚ 64-77: ΦανταστιΓΚΟΣ

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Την πέμπτη του νίκη σε οκτώ αγώνες στη Basket League 2018/19 πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, που πέρασε σχετικά άνετα από το Λαύριο το απόγευμα του Σαββάτου (8/12) με κορυφαίο τον Φιλ Γκος.

Η διακοπή για τους αγώνες των εθνικών ομάδων συνδυάστηκε με τη διακοπή του Basketball Champions League κι αυτό βοήθησε τον ΠΑΟΚ να πάρει σημαντικές ανάσες που τον οδήγησαν σε μια σχετικά άνετη εκτός έδρας επικράτηση επί του Λαυρίου (64-77) για την 8η αγωνιστική της Basket League 2018/19. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στηρίχθηκε στην άμυνά της, είχε σε τρομερή κατάσταση τον 35χρονο Φιλ Γκος και πήγε εύκολα στο 5-3, την ώρα που το Λαύριο στερήθηκε για ακόμα μία φορά τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα και έπεσε στο 3-5.

Ο MVP

Το περασμένο καλοκαίρι σκέφτηκε να κόψει το μπάσκετ και να ξεκινήσει καριέρα προπονητή. Ήταν παίκτης-assistant coach στους Γουάσινγκτον Γουίζαρντς στο Summer League του Λας Βέγκας, κάποια στιγμή όμως αποφάσισε να παίξει ακόμα μία σεζόν. Και τα πηγαίνει περίφημα. Ο Φιλ Γκος είναι ο ηγέτης του ΠΑΟΚ και στο ματς με το Λαύριο ήταν απολαυστικός, καθώς σε 29:10 σκόραρε 25 πόντους με 3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 4/5 βολές, ενώ είχε 5 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ που γέμισαν τη στατιστική του σε ένα φανταστικό για εκείνον απόγευμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η πρώτη περίοδος του Λαυρίου ήταν τραγική, καθώς η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε μόλις 2/14 σουτ και επτά λάθη! Ο Ντορόν Λαμπ, πάντως, έκλεισε το πρώτο μέρος με 16 πόντους από 2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 3/3 βολές, όμως στο φινάλε του αγώνα η ομάδα του είχε 16 ασίστ για 15 λάθη, οκτώ περισσότερα από εκείνα που έκανε ο ΠΑΟΚ ο οποίος πέταξε στα σκουπίδια 11 βολές (15/26).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Όσο κι αν το Λαύριο ήλπιζε πως θα διεκδικήσει κάτι από αυτό το ματς, ο τρόπος με τον οποίο μπήκε στο παρκέ ήταν πολύ άσχημος. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-16 στο έκτο λεπτό, το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων ήρθε στο έβδομο και το 9-20 της περιόδου έμοιαζε τουλάχιστον κολακευτικό για εκείνους. Ο Ντορόν Λαμπ "πήρε φωτιά" στο δεύτερο δεκάλεπτο και μαζί με τους Οντιάσε - Μέλσον ροκάνισαν τη διαφορά, αρχικά στους τρεις (31-34 στο 17') κι εν συνεχεία στους δύο (38-40 στο ημίχρονο) με γκολ-φάουλ του Νίξον για να δώσουν ενδιαφέρον στο ματς και να πατήσουν ουσιαστικά το restart.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με ένα μικρό σερί 0-6 στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Γκος - Μορέιρα πήραν στο +8 (38-46), με τον πρώτο να κάνει τρομερή δουλειά στην επίθεση και να κρατά μια καλή διαφορά, μια διαφορά ασφαλείας που στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου πήγε σε διψήφιο νούμερο για να βοηθήσει τον ΠΑΟΚ να φτάσει στην πέμπτη φετινή του νίκη σε οκτώ αγώνες. Με αυτό το αποτέλεσμα, σε συνδυασμό και με την ήττα του Προμηθέα στη Λήμνο, η ομάδα του coach Παπαθεοδώρου μπαίνει ακόμη πιο δυναμικά στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μισογεμάτο ήταν το κλειστό του Λαυρίου το απόγευμα του Σαββάτου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Συμεωνίδης, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μιλόσεβιτς 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4, Νίξον 10 (3/7 σουτ, 6 ασίστ), Τζόουνς, Λαμπ 18 (3/6 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 5 (1), Περράκης, Κουζέλογλου 3 (1), Μέλσον 9 (3/7 σουτ), Οντιάσε 4

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Αθηναίου 3 (1/5 τρίποντα), Τέπιτς 2, Γκος 25 (5), Μορέιρα 15 (5/7 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζάρας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Σχίζας 2, Γκάρετ 3, Χάτσερ 7, Τζόουνς 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 12/29 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 13/23 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/36 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 15/26 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα παίξει το Σάββατο (15/12) στις 17:00 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ ο ΠΑΟΚ θα γυρίσει στη Θεσσαλονίκη για να παίξει με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (16/12) στις 17:00.