STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Περιστέρι 75-61: Η άμυνα νίκησε την κούραση

BASKET LEAGUE / ΛΑΥΡΙΟ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Πιο σκληρό, πιο αποφασιστικό και πιο γεμάτο, το Λαύριο εκμεταλλεύθηκε την κούραση του Περιστερίου και το νίκησε με 75-61 για την 18η αγωνιστική της EKO Basket League 2019/20.

Στο 50% επέστρεψε το Λαύριο, που νίκησε το κουρασμένο Περιστέρι (75-61) για το 9-9 μετά από τη 18η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League 2019/20 . Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν είχε παίκτη σε σπουδαίο απόγευμα, είχε όμως αρκετούς σε καλή κατάσταση και στηρίχθηκε για ακόμα μια φορά στην άμυνά της για να λυγίσει εκείνη του Νίκου Παπανικολόπουλου που είδε τον Γουίλ Χάτσερ να σπάει τα στεφάνια και την ομάδα του να κλείνει τον αγώνα με 5/25 τρίποντα.

Ο MVP

Ντεκόζι - Ντέιβις και Άουτλο ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν για το Λαύριο, ίσως όμως τον τίτλο του πολυτιμότερου να τον αξίζει για ακόμα μία φορά ο πρώτος καθώς εκτός από τους δέκα πόντους του είχε επίσης οκτώ ριμπάουντ και δύο ασίστ σε κάτι λιγότερο από 32 λεπτά συμμετοχής. Συνολικά ο Χρήστος Σερέλης δεν είδε κάποιον να ξεχωρίζει και αυτό δείχνει πως η ομάδα του κερδίζει ακόμη και σε αυτά τα απογεύματα, ακόμη και αυτούς τους αντιπάλους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με τρία λάθη έκλεισε το Λαύριο το πρώτο μέρος, με 5/25 τρίποντα έκλεισε το Περιστέρι την αναμέτρηση και με αυτό το ποσοστό δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο ειδικά από τη στιγμή που ένας παίκτης-κλειδί όπως ο Γουίλ Χάτσερ είχε 1/9 σουτ σε 32 λεπτά συμμετοχής. 11 ασίστ για 11 λάθη είχαν οι φιλοξενούμενοι, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν 30 πόντους στον πάγκο τους και 13 από δεύτερες επιθέσεις.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι από νωρίς ήταν το ματς, με τον Ντεκόζι και τον Μορέιρα να κουβαλούν τις ομάδες τους στο 15-15 στο 8' έχοντας από οκτώ πόντους ο κάθε ένας. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-19, με το Λαύριο και το Περιστέρι να συνεχίζουν χέρι χέρι και στο δεύτερο. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο τους μακρινό σουτ στο 18', όταν ο Σαλούστρος σκόραρε για το 30-26, πριν ο Ντάιμ εκτοξεύσει τη διαφορά στους εννέα (37-28) λίγο πριν από το ημίχρονο στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν μεν 11/17 δίποντα, αλλά και 4/17 τρίποντα!

Το ματς δεν άλλαξε μορφή στο τρίτο δεκάλεπτο, μάλιστα το Λαύριο πήγε και στο +11 (50-39) στο 27' με τον Ντέιβις, πριν ο Μαστρογιαννόπουλος και ο Γουάτσον εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 15 (57-42) στο τέλος της περιόδου. Το Περιστέρι πάτησε το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσε στους πέντε (57-51), αλλά με το σκορ στο 64-58 ο Ντεκόζι έβαλε τρίποντο για το 67-58 και ο Όλμαν καθάρισε το παιχνίδι με άλλο ένα μακρινό σουτ που έγραψε το 70-58 στο 38'.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μισογεμάτο (ή μισοάδειο) ήταν το κλειστό του Λαυρίου, αν και στο τέλος ο κόσμος που έδωσε το παρόν έσπρωξε την ομάδα του προς τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Διαμαντής, Καλογερόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Όλμαν 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μουράτος 5 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντάιμ 9 (6 ριμπάουντ), Ντέιβις 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντεκόζι 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Λούντζης 4, Γουάτσον 4, Ερμείδης, Γερομιχαλός 8 (5 ριμπάουντ), Άουτλο 11 (3/8 τρίποντα)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σαλούστρος 7 (1), Μορέιρα 11 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 2 (1/9 σουτ, 7 ασίστ), Γκρέι 10 (1), Μόουζες 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάζινς, Μπλέικ, Σκορδίλης 2, Αγραβάνης 6 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Καράμπελας 5 (1), Γόντικας 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 21/36 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 6/9 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 18/39 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 14 επιθετικά), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική το Λαύριο θα παίξει στο Ρέθυμνο, ενώ το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει στο γήπεδό του τον Προμηθέα.