ΜΠΑΣΚΕΤ

Με "όπλο" την άμυνα το Περιστέρι, 77-69 το Ρέθυμνο

Το Περιστέρι στο πέμπτο του φιλικό παιχνίδι για τη νέα σεζόν νίκησε με 77-69 το Ρέθυμνο Cretan Kings βασιζόμενο στην καλή του άμυνα στην τέταρτη περίοδο.

Το Περιστέρι στο πέμπτο του φιλικό τεστ πριν από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεών του για τη νέα σεζόν επικράτησε στο "Α. Παπανδρέου" του Ρεθύμνου Cretan Kings με 77-69.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 9 πόντους (41-32, 20'), ενώ προηγουμένως είχε βρεθέί ακόμα και στο +12 (38-26, 17'). Το Ρέθυμνο Cretan Kings, όμως, στην τρίτη περίοδο έκανε την αντεπίθεσή του και προηγήθηκε με έναν πόντο (53-54), ενώ στο 30' οι ομάδες ήταν ισόπαλες (56-56). Οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Κλαρκ και Γκρέι προηγήθηκαν με 68-66 και συνέχισαν κάνοντας επιμέρους σκορ 9-1 για το 77-67 πριν επικρατήσουν τελικά με 77-69 βασιζόμενοι στην καλή άμυνα που έπαιξαν στο β' μισό της τέταρτης περιόδου.

Τέλος, το Ρέθυμνο ανακοίνωσε πως την Τρίτη (25/9, 12:00) θα γίνουν τα "αποκαλυπτήριά", καθώς θα υποδεχθεί την Χάποελ Ιερουσαλήμ και οι πόρτες του "Μ. Μερκούρη" θα είναι ανοικτές για τους φιλάθλους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-32, 56-56, 77-69