STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Κύμη 92-69: Καλή προπόνηση πριν από την Μπαρτσελόνα

BASKET LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μια καλή προπόνηση πριν από το μεγάλο ματς με την Μπαρτσελόνα ήταν για τον Ολυμπιακό η αναμέτρηση με την Κύμη, την οποία νίκησε άνετα για την 15η αγωνιστική της Basket League 2018/19.

Την 14η νίκη του σε 15 αγώνες της Basket League 2018/19 πήρε ο Ολυμπιακός το απόγευμα του Σαββάτου, καθώς η Κύμη δεν μπόρεσε να τον προβληματίσει ιδιαίτερα στο σχεδόν άδειο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με το τελικό 92-69 να τα λέει όλα.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ άφησε εκτός δωδεκάδας τον Κώστα Παπανικολάου που ταλαιπωρείται από ένα επιγονατιδικό αιμάτωμα και κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει την αναμέτρηση της Πέμπτης με την Μπαρτσελόνα, ωστόσο οι ουραγός της βαθμολογίας Κύμη (είχε κι αυτή απόντα, τον Κρις Χόρτον) δεν είχε το ταλέντο και το βάθος για να τον απειλήσει.

Ο MVP

Σπανούλης και ΛεΝτέι ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, σε ένα ματς που προσφέρθηκε για καλό ροτέισον. Ο πρώτος είχε 16 πόντους από 3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 20 λεπτά, ενώ ο δεύτερος γέμισε τη στατιστική του με 20 πόντους από 9/11 δίποντα, 2/2 βολές και 7 ριμπάουντ σε 21 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Από 6/15 σουτ είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να πληγώνεται από το περιφερειακό του σουτ στο πρώτο μέρος (4/15), αλλά την Κύμη να έχει ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα (2/8) στο πρώτο εικοσάλεπτο. Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το ματς με 22 ασίστ για εννέα λάθη, πήραν 46 πόντους από τους αναπληρωματικούς τους και 22 από τα 15 λάθη της Κύμης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δεν ήταν καλό το πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, που μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε με 11-3, αλλά δέχθηκε ένα επί μέρους σκορ 2-11 για να κλείσει ο Τουπάν το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-14 με τρίποντο από την αριστερή γωνία. Ο Τουντζιαράκης "χτύπησε" ξανά και ξανά τον ΛεΝτέι, ο Αμερικανός όμως ήταν εκείνος που μαζί με τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη έστειλαν στα μέσα της δεύτερης περιόδου τη διαφορά στους 16 (34-18) για να πάρει ο αγώνας μια πιο φυσιολογική ροή. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν σε εκείνο το σημείο, μείωσαν στους δέκα και εκεί έκλεισαν το πρώτο μέρος (42-32), με τον πάγκο να δίνει ελάχιστα πράγματα.

Δύο μεγάλα σερί είχε στα πρώτα λεπτά της η τρίτη περίοδος. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 50-37, η Κύμη έτρεξε ένα 0-10 για το 50-47, ο Μπλατ κάλεσε timeout και η ομάδα του απάντησε με δικό της 10-0 για το 60-47 στο 27'. Εκεί κρίθηκε οριστικά το ματς, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Ο Μπλατ έδωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο ευκαιρίες σε παίκτες όπως ο Μάντζαρης κι ο Αγραβάνης και ξεκίνησε πολύ πριν το φινάλε της αναμέτρησης να σχεδιάζει τα πλάνα του για το ματς με τους Καταλανούς του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στο ΣΕΦ το απόγευμα της Κυριακής (27/1)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παφίλης, Κατραχούρας, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 12 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σπανούλης 16 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 2 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 10, Τίμα 6 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Αγραβάνης 7 (1), Μάντζαρης 3 (1), Στρέλνιεκς 6, Τουπάν 10 (2/7 τρίποντα), ΛεΝτέι 20 (9/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 10 (7 ριμπάουντ), Σαγκς 2, Γουάσινγκτον 15 (1), Λιούις 18 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γουίλιαμς 8 (2), Πουλιανίτης 8 (2), Τσιάρας 2, Μαραγκός 6, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Μαργέλης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/39 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 14/18 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 21/45 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 9/14 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα παίξει με τον Ήφαιστο στη Λήμνο (3/2 στις 15:30), ενώ η Κύμη θα υποδεχθεί στην Χαλκίδα τον Κολοσσό Ρόδου (2/2 στις 15:45).