Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 80-59: Περίπατο με πέντε παίκτες

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σε πέντε παίκτες στηρίχθηκε ο Ολυμπιακός, για να κερδίσει άνετα τον ΠΑΟΚ στην 24η αγωνιστική της Basket League. Πόνεσε στη μέση ο Γιώργος Πρίντεζης.

Βασίλης Σπανούλης, Γιάνις Στρέλνιεκς, Νάιτζελ-Γουίλιαμς Γκος, Μπριάντε Γουέμπερ, Αξέλ Τουπάν, Γιάνις Τίμα, παίκτες που στην αρχή της σεζόν βρίσκονταν στο ρόστερ, ήταν ο κάθε ένας για τους δικούς του λόγους εκτός αγώνα, εκτός ΣΕΦ, εκτός χώρας. Ο Γιώργος Πρίντεζης χτύπησε στη μέση στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε ελάχιστους διαθέσιμους παίκτες στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ για την 24η αγωνιστική της Basket League 2018/19, ακόμη κι έτσι όμως στάθηκε όρθιος.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν της ομάδας της Θεσσαλονίκης (80-59), πήγαν στο 20-3 στο φετινό πρωτάθλημα και άφησαν τον Δικέφαλο του Βορρά στο 15-9. Πολύ μόνος ο Νίκολα Μιλουτίνοβ στη ρακέτα, θετικοί οι Μάντζαρης - Παπανικολάου - Σάσα -ΛεΝτέι, τίποτα περισσότερο από τους ερυθρόλεκους, πολύ κακό απόγευμα για τον ΠΑΟΚ που δεν είχε διακριθέντες σε ένα από τα πλέον αμήχανα ματς των τελευταίων χρόνων στο ελληνικό μπάσκετ.

Ο MVP

Νίκολα Μιλουτίνοβ, η εγγύηση. Σταθερά καλός ο Σέρβος σέντερ, ήταν ξανά ο κορυφαίος του Ολυμπιακού με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και οκτώ κερδισμένα φάουλ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Αξίζουν πάντως ένα χειροκρότημα και οι Βεζένκοβ - Μάντζαρης - Παπανικολάου που επίσης άγγιξαν σαραντάλετα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

39:23 έπαιξε ο Βαγγέλης Μάντζαρης, 38:29 ο Κώστας Παπανικολάου, 39:08 ο Σάσα Βεζένκοβ, 36:12 ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, 29:38 ο Ζακ ΛεΝτέι. Αυτή ήταν η πεντάδα του Ολυμπιακού, καθώς ο Πρίντεζης πήρε εννέα λεπτά στην πρώτη περίοδο πριν τραυματιστεί, ο Αγραβάνης επτά και ο Κολοβέρος μόλις δύο. Εξαιρετική επίδοση η 22 ασίστ για τα 9 λάθη, μόλις έξι τελικές πάσες έδωσε ο ΠΑΟΚ που είχε 1/4 βολές (22/26 οι γηπεδούχοι).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πήρε μια διαφορά επτά πόντων (9-16 στο 6'), ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε, ισορρόπησε τον αγώνα και με τον Κολοβέρο να παίρνει χρόνο συμμετοχής από το πρώτο δεκάλεπτο, έγινε πιο ανταγωνιστικός. Ο Πρίντεζης αποχώρησε στο 9' και δεν γύρισε μέχρι το φινάλε, ο Μιλουτίνοβ πάλευε μόνος εναντίον όλων κι ένα επί μέρους 9-2 έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα στο ημίχρονο (36-34).

Πέντε σερί πόντοι του ΛεΝτέι οδήγησαν στο 41-36 και κράτησαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, πριν η διαφορά φτάσει στους δέκα (54-44 στο 27') και ο ΠΑΟΚ μείνει από δυνάμεις και κίνητρο. Από τα τέλη της τρίτης περιόδου κι έπειτα οι παίκτες του Μπλατ δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα, ο ΛεΝτέι έγραψε με τρίποντο το 71-54 στο 37' και ο κόσμος χάρισε το ζεστό του χειροκρότημα σε ένα πραγματικά πολύ ιδιαίτερο απόγευμα για τους Πειραιώτες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 1500 θεατές βρέθηκαν περίπου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Πουρσανίδης Κ., Αναστόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 36-34, 60-49, 80-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 7 (3/3 δίποντα), Βεζένκοβ 15 (3/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (10/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 11 (4/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 8 (2/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Αγραβάνης 4, ΛεΝτέι 19 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κολοβέρος

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 8 (3/8 σουτ, 1 ασίστ), Τέπιτς 3 (1), Γκος 8 (3/11 σουτ), Τζέφερσον 6 (7 ριμπάουντ), Ζάρας 4, Μαργαρίτης 10 (1), Γκάρετ, Χάτσερ 7 (3/10 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 22/26 βολές, 44 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/36 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 1/4 βολές, 27 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 4 επιθετικά), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα παίξει στις 20/4 στις 16:45 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την ίδια μέρα και ώρα τον Κολοσσό Ρόδου.