ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός - Περιστέρι 92-69: Με Τουπάν, γκρίνια και... γκάζια

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε... μπαστούνια για ένα ημίχρονο απέναντι στο Περιστέρι ,αλλά ο Αξέλ Τουπάν τον κράτησε όρθιο κι εντέλει οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη κάνοντας περίπατο (92-69) σε ένα ματς με που δεν έλειψε η ένταση.

Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ, αλλά ο Αξέλ Τουπάν φρόντισε ο Ολυμπιακός να κάνει καλά Χριστούγεννα. Ο Γάλλος περιφερειακός κράτησε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο και οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν από το -19 (19-38, 14') και πήραν τη νίκη με 92-69 για να ανέβουν στο 9-1 στην κατάταξη της Basket League, ενώ το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη υποχώρησε στο 8-2.

Οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι στην αρχή της αναμέτρησης είδαν τον Γιάνις Στρέλνιεκς να αποχωρεί λαβωμένος για να του γίνουν ράμματα στο κεφάλι, παρουσιάστηκαν διπρόσωποι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί μάλιστα, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο οποίος στις αρχές της δεύτερης περιόδου έγινε έξαλλος έπειτα από φάουλ που χρεώθηκε, αλλά αφού ηρέμησε, έδωσε πολλές λύσεις στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασε τελικά με άνεση στη νίκη παρά το γεγονός πως στο ημίχρονο υπήρχε πολλή ένταση στο παιχνίδι.

Ο MVP

Ο Αξέλ Τουπάν φρόντισε η ομάδα του να επιστρέψει από το -19, ήταν εκείνος που την κράτησε στο πρώτο ημίχρονο και ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης των νικητών παρά το γεγονός πως στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν χρειάστηκε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετικές επιλογές στο πρώτο ημίχρονο, όπως μαρτυρούν τα 7/11 τρίποντα που είχαν, αλλά και το γεγονός πως στην δεύτερη περίοδο σημείωσαν 27 πόντους. Οι ερυθρόλευκοι από την πλευρά τους στην τρίτη περίοδο δεν έβγαλαν το πόδι τους από το... γκάζι κι έκαναν επιμέρους σκορ 32-10, ενώ ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας μοιράσει 22 ασίστ κι έχοντας υποπέσει σε 7 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ερυθρόλευκοι στην αρχή του αγώνα είδαν τον Στρέλνιεκς να αποχωρεί "λαβωμένος" έπειτα από αγκωνιά του Σίρκο και στο 2' εκμεταλλευόμενοι τον Μιλουτίνοβ βρέθηκαν προηγήθηκαν με 6-2. Η συνέχεια, όμως, άνηκε στο Περιστέρι, το οποίο παίζοντας πολύ καλή άμυνα κι έχοντας ορθές επιλογές στην επίθεση έτρεξε σερί 0-10 (6-12, 5') κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5.

Το Περιστέρι όχι διατήρησε το προβάδισμα, αλλά έφτασε ακόμα και στο +19 (19-38, 14'). Ο Μπέντιλ (14 πόντοι, 3/5 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπαόυντ, 1 λάθος) έδωσε πολλές λύσεις από το ζωγραφιστό, ενώ ως του δρόμου τα μίσα είχαν 7/11 σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων. Ο Γιάννης Αγραβάνης μάλιστα στα μισά της περιόδου ευστόχησε στο σουτ από το... σπίτι του. Ο Ολυμπιακός σε μεγάλη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν... χαλαρός, αλλά κατάφερε να κάνει το comeback, παρότι ο Μιλουτίνοβ είδε τη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου από τον πάγκο, καθώς είχε μία... έκρηξη. Ο Τουπάν (17 πόντοι, 1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), ηγήθηκε της αντεπίθεσης του Ολυμπιακού, ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση και οι ερυθρόλευκοι στο 20' μείωσαν σε 42-48.

Οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένοι να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους, αλλά και να... παίξουν άμυνα. Η ένταση στην άμυνα των γηπεδούχων αυξήθηκε και η τριπλέτα των Σπανούλη, Μιλουτίνοβ και Πρίντεζη οδήγησε τους ερυθρόλευκους στο 58-50. Οι ΛεΝτέι και Παπανικολάου πήραν την σκυτάλη στη συνέχεια και ο Ολυμπιακός με... τετράποντο του Βεζένκοβ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +16 (74-58, 30').

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν σοβαροί στην τέταρτη περίοδο και δεν άφησαν τους αντιπάλους να τους απειλήσουν. Ο Ντέιβιντ Μπλατ μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, η διαφορά δια χειρός Μπόγρη στο 37' έφτασε στους 36 πόντους (90-64) κι εντέλει ο Ολυμπιακός επικράτησε με 92-69.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Ψαριανός-Τζιοπάνος Ν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 10 (2), Μιλουτίνοβ 9, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη, 4 κλεψίματα) Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 4 (6 ασίστ), Πρίντεζης 9, Σπανούλης 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπόγρης 2 (4 ριμπάουντ), Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (3/5 τρίποντα), Τίμα 4 ΛεΝτέι 12 (8 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 5 (5 ριμπάουντ), Σίρκο 4 (1), Ντάνιελ 6 (1), Κάλαχαν 9 (1), Μουράτος 2, Σκορδίλης 13 (1), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 4 (1), Μπέντιλ 18 (2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καράμπελας 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/35 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 14/22 βολές, 24-13 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 17/33 δίποντα, 9/22 τρίποντα βολές, 15-8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "παρών" στο ΣΕΦ έδωσαν 3.500-4.000 φίλοι των γηπεδούχων, ενώ ανάμεσά τους ήταν και αρκετά παιδιά, τα οποία είχαν να συμμετάσχουν σε διάφορες δραστηριότητες που διοργάνωσε η ΚΑΕ Ολυμπιακός. Τέλος, η ερυθρόλευκη ΚΑΕ σε ακόμη μία πολύ όμορφη και αξιέπαινη κίνηση, καθώς φιλοξένησε παιδιά από ιδρύματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός στην 11η "στροφή της Basket League θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ (30/12, 17:00), ενώ το Περιστέρι θα φιλοξενήσει τον Κολοσσό (29/12, 15:45).

Photo credits: Eurokinissi