ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός - Χολαργός 88-78: Ο Μιλουτίνοβ δεν είχε αντίπαλο

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ έκανε θραύση στην πρεμιέρα της Basket League κι έβαλε την υπογραφή του στη νίκη του Ολυμπιακού επί του μαχητικού Χολαργού με 88-78.

Ο Ολυμπιακός μετά το Κύπελλο Ελλάδα μπήκε με το "δεξί" και στην Basket League, καθώς με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιλουτίνοβ νίκησε με 88-80 τον Χολαργό, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης επιχείρησε να επιστρέψει από το -22. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ανέβασε "στροφές" στην τέταρτη περίοδο, πήρε τη νίκη χωρίς τελικά να απειληθεί και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ματς με την Χίμκι (12/10, 20:00)

Ο MVP

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, όπως συνέβη και στο ματς του Κυπέλλου, ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού. Οι "ερυθρόλευκοι" στο πρώτο ημίχρονο βρήκαν πολλές λύσεις πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, αλλά ο 24χρονος Σέρβος σέντερ σε όλη την διάρκεια του αγώνα αποτέλεσε το σταθερό σημείο αναφοράς τους. Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ σημείωσε 24 πόντους κάνοντας ρεκόρ καριέρας , ενώ στη συγκομιδή του είχε επίσης 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 12 κερδισμένα φάουλ συγκεντρώνοντας 42 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, όπως αποδεικνύεται από τους 58 πόντους που σημείωσαν. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 65% στα σουτ εντός παιδιάς με 57% στα τρίποντα, ενώ στη δεύτερη περίοδο είχαν 6/8 πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων. Ο Βασίλης Σπανούλης πριν από το ματς ήθελε μία εύστοχη βολή για να πιάσει στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Άγγελο Κορωνιό. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε 2/2 βολές, έφτασε στις 1.401 και πλέον είναι μόνος του κι έκανε ακόμα ένα ρεκόρ.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, οι οποίοι στην τρίτη περίοδο έκαναν επιμέρους σκορ 12-28, είδαν τον Αλέξανδρο Σπυριδωνίδη να έχει 4/4 τρίποντα.

O ΑΓΩΝΑΣ

Οι "ερυθρόλευκοι" στην αρχή της αναμέτρησης ακούμπησαν την μπάλα στον Μιλουτίνοβ, βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και στο 5' προηγήθηκαν με 13-4. Ο Χολαργός, όμως, απάντησε και με οδηγούς τους Γιάνκοβιτς και Λοβ ισοφάρισε γρήγορα σε 13-13 (6') τρέχοντας σερί. Οι "ερυθρόλευκοι", όμως, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 27-22, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν πλήρως. Ο Τουπάν "τιμώρησε" τους νεοφώτιστους που του έδωσαν το σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, οι Γουίλιαμς-Γκος, Τίμα και ΛεΝτέι πήραν μέρος στον διαγωνισμό τριπόντων και ο Ολυμπιακός στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 58-36 έχοντας 6/8 σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, ενώ στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Άρης Λυκογιάννης εξέφρασε με έντονο τρόπο τα παράπονα προς τους παίκτες του.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο και δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα κάποια σημάδια χαλάρωσης που έδειξαν οι γηπεδούχοι. Ο Σπυριδωνίδης έκανε την αρχή, οι Γιάνκοβιτς, Καμπερίδης και Κώττας ακολούθησαν και ο Χολαργός τρέχοντας σερί 0-12 από το 23΄(63-44) ως το 26' πλησίασε στο -9 (63-44). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μάλιστα με τρίποντο του Καμπερίδη στο τέλος της τρίτης περιόδου μείωσε σε 70-64 στο 30', ενώ στο -6 (67-61) είχε βρεθεί και στο 28:40. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στις αρχές της τέταρτης περιόδου έδειξε το καλό της πρόσωπο, καθώς ανέβασε "στροφές" στην πίσω πλευρά του παρκέ, ακούμπησε και πάλι την μπάλα στον Μιλοτίνοβ και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 78-64. Ο Σπυριδωνίδης οδήγησε τον Χολαργό το 81-72 στο 36', ενώ στο 37:40 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -8 (82-74). Τα χρονικά περιθώρια για τον Χολαργό, όμως, είχαν στενέψει και ο Ολυμπιακός εντέλει επικράτησε με 88-78.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "παρών" στο ΣΕΦ έδωσαν περίπου 1.000 φίλοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι είδαν την αγαπημένη τους ομάδα να παίρνει τη νίκη. Επίσης παρούσες ήταν και αρκετές παίκτριες της γυναικείας ομάδας του Ολυμπιακού, η οποία την Τρίτη (9/10, 18:00) θα υποδεχθεί στο φαληρικό στάδιο την Βίσλα Κρακοβίας για τα προκριματικά της Euroleague. Tέλος, στο παιχνίδι με τον Χολαργό εγκαινιάστηκε το νέο μηχάνημα Led της ΚΑΕ Ολυμπιακός, το οποίο βοηθάει να υπάρχει καλύτερο τηλεοπτικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 5, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοβ 24 (8/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 15 (3), Τίμα 7 (2), Βεζένκοφ 2, Μπόγρης, Μάντζαρης 7 (1), Στρέλνιεκς 3, Τουπάν 12 (3/4 τρίποντα), ΛεΝτέι 11.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9, Γιάνκοβιτς 12, Οκερέαφορ , Αγκμπελεσε 2, Λοβ 11 (1), Κώττας 13, Καμπερίδης 6, Σπυριδωνίδης 12 (4/4 τρίποντα), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Χόκινς 13 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/34 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 24/37 βολές, 24-13 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 22/42 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 4/10 βολές, 27-10 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός την Παρασκευή (12/10, 20:00) θα μπει στη "μάχη" της EuroLeague, καθώς κοντραριστεί με την Χίμκι στη Ρωσία και δύο ημέρες (14/10, 19:00) αργότερα θα αντιμετωπίσει την Κύμη στην Χαλκίδα για την 2η αγωνιστική της Basket League. Το πρωτάθλημα της Α1 για τον Χολαργό θα αρχίσει... ουσιαστικά το Σάββατο (13/10, 15:45), καθώς οι νεοφώτιστοι θα υποδεχθούν τον Κολοσσό. Η αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Basket League μάλιστα έχει ξεχωριστό χαρακτήρα για τον Άρη Λυκογιάννη, ο οποίος θα βρεθεί αντιμέτωπος με την τέως ομάδα του.

Photo credits: Eurokinissi