ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός - Περιστέρι 80-75: Τον ξελάσπωσαν Καλάθης και Παππάς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ / BASKET LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Νωθρός σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 18-0 στο τρίτο δεκάλεπτο και επικράτησε του αήττητου μέχρι σήμερα Περιστερίου (80-75) για την 8η αγωνιστική της Basket League 2018/19.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο Ματ Λοτζέσκι κι ο Θανάσης Παπαπέτρου έμειναν εκτός αποστολής, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με το Περιστέρι για την 8η αγωνιστική της Basket League χωρίς σμολ φόργουορντ, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη προσπάθησε να το εκμεταλλευθεί, όμως οι πράσινοι χρησιμοποίησαν ένα σερί 18-0 στην τρίτη περίοδο για να πάρουν τη νίκη (80-75), την έβδομη σε ισάριθμους αγώνες στο ελληνικό πρωτάθλημα (εκκρεμεί η αναμέτρησή τους με τον Κολοσσό στη Ρόδο που είχε αναβληθεί).

Νικ Καλάθης και Νίκος Παππάς ήταν οι δύο που ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, με τον Ντεσόν Τόμας να βοηθά και τους υπόλοιπους να παίρνουν απλές συμμετοχές. Το Περιστέρι, από την άλλη, γνώρισε την πρώτη φετινή του ήττα, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να έχει σε καταπληκτική κατάσταση τον Ράιαν Χάροου και τον Γάιο Σκορδίλη, να παίρνει 14 πόντους στον αιφνιδιασμό στο πρώτο μέρος, αλλά να βλέπει την ομάδα του να καταρρέει στην τρίτη περίοδο ενώ μέχρι εκείνο το σημείο έδειχνε ικανή να διεκδικήσει ακόμη και τη νίκη! Μια νίκη που λίγο έλειψε να "κλέψει" στο φινάλε, μέχρι ο Λάνγκφορντ να πετύχει τη βολή για το τελικό σκορ.

O MVP

Νικ Καλάθης και Νίκος Παππάς μοιράζονται το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης. Ο πρώτος δεν βρισκόταν στην αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού, έπαιξε όμως 27 λεπτά, σκόραρε 20 πόντους με 5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 1/2 βολές, γέμισε τη στατιστική του με 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ήταν εκείνος που οργάνωσε το σερί 19-0 στην τρίτη περίοδο. Ο δεύτερος ήταν ο πιο πεισμωμένος παίκτης του αγώνα, έπαιξε 31 λεπτά, σταμάτησε στους 20 πόντους με 3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 2/2 βολές και έκανε ακόμα μία καλή εμφάνιση που τον ανεβάζει περισσότερο στο ροτέισον του Πασκουάλ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Περιστέρι σκόραρε 14 πόντους στον αιφνιδιασμό στο πρώτο μέρος, ενώ είχε 18 περισσότερους στη ρακέτα από τους γηπεδούχους (10-28), με τον Πεδουλάκη να είναι ευχαριστημένος από την αποτελεσματικότητα των παικτών του (27 δίποντα εκτελεσμένα - 5 τρίποντα) που στο τρίτο δεκάλεπτο έχασαν εντελώς τον προσανατολισμό τους. Εντυπωσιακό το double-double του Γάιου Σκορδίλη (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) σε μόλις 16:38, εντυπωσιακός κι ο απολογισμός του διδύμου Καλάθη - Παππά (40 πόντοι από 8/8 δίποντα και 7/14 τρίποντα).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Λεκαβίτσιους, Παππά, Τόμας, Μήτογλου, Λάσμε στην αρχική του πεντάδα, ο Παναθηναϊκός είχε ένα πολύ ψηλό σχήμα που τον βοήθησε να πάρει από νωρίς μια καλή διαφορά (12-3 στο 4') με τον Αμερικανό να δείχνει πιο ορεξάτος απ' όλους. Παρόλα αυτά, η άμυνα των πρασίνων στο τρανζίσιον ήταν τραγική, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να σκοράρει οκτώ πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και να μαζέψει τη διαφορά στους δύο (18-16 στο 8'), να μείνει κοντά και να προσπεράσει (25-27 στο 13') με όμορφο τελείωμα του Μουράτου. Ο Χάροου πήρε στη συνέχεια τη σκυτάλη και έφτανε όποτε ήθελε στην καρδιά της αντίπαλης ρακέτας, για να γράψει το 35-37 στο 18' και να δώσει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην αναμέτρησης. Αν, μάλιστα, δεν υπήρχαν ο Καλάθης κι ο Παππάς, ο Παναθηναϊκός θα βρισκόταν σε πιο δύσκολη θέση και λογικά θα κυνηγούσε στο σκορ στο ημίχρονο...

Ο δεύτερος ήταν εκείνος που μπήκε πιο αποφασισμένος απ' όλους στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Μια έλλειψη επικοινωνίας στην άμυνα τον εκνεύρισε, για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα για το 51-44 στο 23', ένα τρίποντο του Τόμας, ένα δίποντο του Γκιστ κι ένα "τρελό" μακρινό σουτ του Καλάθη για το 61-50 που κράτησε το Περιστέρι σε απόσταση. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην πιστεύουν στις δυνάμεις τους, χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος για κάτι τέτοιο, βρέθηκαν εν ριπή οφθαλμού στο -15 στο 26' και το -19 στο 28', άφησαν τον Παναθηναϊκό να τρέξει ένα σερί 18-0 (από το 51-50 στο 69-50) και βρέθηκαν σε μια πολύ δύσκολη θέση. Έκαναν στο φινάλε την προσπάθειά τους, μείωσαν στους τέσσερις (79-75) με τον Ντάνιελ, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Με το ζόρι να έφτασαν τους 1000 οι θεατές στο ΟΑΚΑ...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Σταματόπουλος, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 43-39, 69-56, 80-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Παππάς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ), Λάσμε 4 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα), Μήτογλου, Λεκαβίτσιους 3 (1/6 σουτ), Τόμας 13 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 2, Γκιστ 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σακελλαρίου, Καλάθης 20 (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βουγιούκας 4, Λάνγκφορντ 12 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χάροου 17 (7/12 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρει 8 (2), Σίρκο, Ντάνιελ 11, Μουράτος 6 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σκορδίλης 11 (10 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Μπεντίλ 6, Κάλαχαν 9 (1), Καράμπελας

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/33 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 13/17 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 27/51 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 9/18 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για να παίξει το απόγευμα της Κυριακής (16/2 στις 17:00) με τον ΠΑΟΚ, ενώ το Περιστέρι θα γυρίσει στην έδρα του για να υποδεχθεί τον Πανιώνιο το Σάββατο (15/2 στις 17:30).