STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανελευσινιακός-Περιστέρι 75-62

Την 3η του νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ, πέτυχε ο Πανελευσινιακός ο οποίος επικράτησε με σκορ 75-62 του Περιστερίου, καλύπτοντας και το -2 του α' γύρου

Ο Πανελευσινιακός συνδύασε τη νίκη με καλή εμφάνιση μετά το 25ο λεπτό του αγώνα και έφτασε έτσι τις 3 νίκες στο φετινή Basket League ΟΠΑΠ.

Οι γηπεδούχοι έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους, ανέβασαν την απόδοσή τους στο β' ημίχρονο κι έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση, καλύπτοντας και το -2 (77-75) με το οποίο είχαν χάσει στον α' γύρο.

Περισσότερα ριμπάουντ (34-26) είχε ο Πανελευσινιακός ο οποίος έκανε κι ένα λάθος λιγότερο, τελειώνοντας το ματς με 62% στα δίποντα. Παρά το 19% στα τρίποντα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα... Ένα τρίποντο του Κανονίδη έγραψε το 8-11, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 5' σε 13-13. Ο Χάινς με λέι απ έγραψε το 17-21, φέρνοντας για πρώτη φορά το Περιστέρι στο +4 (17-21). Τελικά, ο Νίκου με 1/2 βολές έγραψε το 20-21 στο α' δεκάλεπτο.

Με τρίποντο του Λιακόπουλου, το σκορ έγινε 25-21 στο 11', ενώ ο Γκίμπσον έγραψε το 27-24 δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Με σερί 6-0 απάντησαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ξέφυγαν με 27-30, αλλά και πάλι αντέδρασε ο Πανελευσινιακός. Ο Μαγκουνής με λέι απ έκανε το 33-32, για να γράψει το σκορ του ημιχρόνου ο Ψαρόπουλος με τρίποντο για το 33-35.

Πήρε τα ηνία στην επανάληψη, ο Πανελευσινιακός

Στην επανάληψη, ο Πανελευσινιακός ξεκίνησε με επιμέρους 10-4 που του χάρισε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (43-39). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Κουστένης να πάρει άμεσα τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Αλέξης Πέτρουλας μείωσε σε 45-44 στο 25', όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 7-1 με το οποίο ξέφυγαν με 52-45 στο 27'.

Το +7 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για την ομάδα της Ελευσίνας, μέχρι το σημείο που ο Λιακόπουλος την έστειλε δύο φορές στους 9 (54-45, 56-47).

Το 56-47 του γ' δεκαλέπτου, άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες. Ωστόσο, το Περιστέρι μείωσε με τον Πέτρουλα σε 58-52. Ο Γκίμπσον εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 πόντους (63-52) και ο κόσμος στις εξέδρες ξεσηκώθηκε υπέρ των παικτών του Σκαραφίγκα.

Τελικά, ο Πανελευσινιακός ξέφυγε και με 15 πόντους (67-52) και το Περιστέρι δεν είχε πια τις δυνάμεις για να ακολουθήσει το ρυθμό και να διεκδικήσει εκ νέου τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 33-35, 56-47, 75-62

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου 1, Παπανικολόπουλος 13(1), Γκίμπσον 15(1), Μαγκουνής 21(1), Λιακόπουλος 15, Δεληγιάννης 1, Καμπ, Τσιάκος 2, Μαντζιώρης 2, Τζόινερ 5(1), Αβραμίδης.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 12, Κομποδιέτας, Θορν 6(2), Κανονίδης 3(1), Ψαρόπουλος 11(2), Μάντζαρης 11(2), Ουίλιαμς 8, Χάινς 4, Πέτρουλας 7, Λάκκας, Ζούμπος.