ΜΠΑΣΚΕΤ

Πανιώνιος - Κολοσσός Ρόδου 88-80: Ω Μπέρι-Μπέρι

BASKET LEAGUE / ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Δύο δεκαετίες μετά τον Γουόλτερ Μπέρι, ένας άλλος Μπέρι κάνει θραύση στο ελληνικό πρωτάθλημα. Πρόκειται για τον Ντέβιον Μπέρι που με μια σπουδαία εμφάνιση οδήγησε τον Πανιώνιο σε τεράστια νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου.

Την τρίτη νίκη του σε οκτώ αγώνες στη Basket League 2018/19 πανηγύρισε ο Πανιώνιος, που επικράτησε στο κλειστό της οδού Αρτάκης του Κολοσσού (88-80). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πάτησε απότομα το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, ενώ εκείνη της Ρόδου έπεσε στο 1-6 (έχει ματς λιγότερο, εκείνο με τον Παναθηναϊκό που αναβλήθηκε). Ντέβιον Μπέρι, Νταρνέλ Χάρις, Ι Τζέι Σίνγκλερ ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν από τους νικητές, πάλευε μόνος εναντίον όλων για τους ηττημένους ο Δημήτρης Μαυροειδής.

Ο MVP

Νταρνέλ Χάρις και Ι Τζέι Σίνγκλερ έκαναν καλή δουλειά, ο πρώτος στο πρώτο και ο δεύτερος στο δεύτερο μέρος, ο Ντέβιον Μπέρι ήταν όμως ξανά ο ηγέτης του Πανιωνίου. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε 26 πόντους με 8/11 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 1/1 βολή, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες και όλα αυτά απέναντι στην πρώην ομάδα του, η οποία τον αντικατέστησε νωρίς τη σεζόν 2016/17.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με 5/19 τρίποντα ολοκλήρωσε το ματς ο Κολοσσός Ρόδου, που προσπάθησε να ακουμπήσει τη μπάλα στη ρακέτα, πήρε πολλά από τον τρομερό για άλλη μία φορά Δημήτρη Μαυροειδή, αλλά πέτυχε επτά μακρινά σουτ λιγότερα από τους γηπεδούχους και δεν κατάφερε να τους κοιτάξει στα μάτια.

BASKET LEAGUE / ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Χάρις να κάνει τρομερή δουλειά στο σκοράρισμα στην πρώτη περίοδο, ο Πανιώνιος έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Ο Αμερικανός πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (26-20), με τον Μαυροειδή να παίρνει τη σκυτάλη στο δεύτερο και να κάνει τρομερή δουλειά κοντά στο καλάθι, αλλά να παλεύει μόνος εναντίον όλων μέχρι το 45-39 του ημιχρόνου. Οι κυανέρυθροι είχαν επτά τρίποντα στο πρώτο μέρος και μόλις πέντε λάθη, τόσα είχαν και οι φιλοξενούμενοι αλλά με πολύ πιο χαμηλά ποσοστά (10/22 δίποντα, 4/12 τρίποντα) στην επίθεση, γεγονός που δεν τους επέτρεψε να πάρουν ποτέ το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, πήγαν στο +9 (54-43) στο 23', πριν τρέξουν ένα σερί 8-0 για το 62-45 του 27' που τους έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Οι παίκτες του Κολοσσού έκαναν καλή προσπάθεια και μείωσαν στους εννέα, ωστόσο ένα τρίποντο του Καμπερίδη έγραψε το 68-55 της περιόδου και τους έκοψε τη φόρα. Από εκεί και πέρα, ο Πανιώνιος είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, στο φινάλε οι Ροδίτες προσπάθησαν απλά να μαζέψουν τη διαφορά και το κατάφεραν, καθώς δεν αποκλείεται ο αγώνας του Β' Γύρου να κρίνει σε μεγάλο βαθμό το μέλλον και των δύο ομάδων που παλεύουν για την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Είχε αρκετό κόσμο το κλειστό της Νέας Σμύρνης, όμως δεν γέμισε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Σώμος, Πουρσανίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 45-39, 68-55, 88-80

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 3 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Μπέρι 26 (8/11 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τέιλορ 9, Χάρις 15 (4/6 τρίποντα), Σίνγκλερ 16 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Καμαριανός, Δίπλαρος 3 (0/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 4 (5 ριμπάουντ), Καμπερίδης 12 (3)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 22 (7/12 δίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Δημάκος 6, Ντιγκς 11, Γκιμπς 20 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Πίνκστον 2 (1/9 σουτ), Γεωργάκης 2, Μπιλής, Γεωργαλής 5 (1), Τσούπκοβιτς 8 (2), Μπράουνινγκ 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 20/30 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 12/15 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 24/46 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 17/19 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος θα πάει στο Περιστέρι το Σάββατο 15/12 στις 17:30, ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό την ίδια μέρα στις 15:15.