STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 74-115: Προπόνηση πριν από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

BASKET LEAGUE / ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Πολύ χαμηλό εμπόδιο αποδείχθηκε ο Πανιώνιος για τον Παναθηναϊκό, που πέρασε από το Φάληρο στο ρελαντί και κοιτάζει ήδη το εκτός έδρας ματς της Παρασκευής με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (VIDEO).

Τη 12η νίκη του σε 13 αγωνιστικές της EKO Basket League 2019/20 πήρε ο Παναθηναϊκός το απόγευμα της Κυριακής (29/12), καθώς επικράτησε εύκολα εκτός έδρας του Πανιωνίου (115-74) στο ματς που έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έπαιξε στο ρελαντί, καθώς ακολουθεί το δύσκολο ταξίδι στο Καλίνινγκραντ για τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, δεν χρειάστηκε να πιεστούν τα βασικά στελέχη της και δεν πιέστηκαν απέναντι στους κυανέρυθρους που έπεσαν στο 5-8 αλλά παραμένουν δύο νίκες μακριά από τους ουραγούς Άρη και ΠΑΟΚ. Ντίνος Μήτογλου και Γιώργος Παπαγιάννης ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, με τον πρώτο να κάνει τα πάντα στο παρκέ, σε μια πραγματικά πολύ γεμάτη εμφάνιση.

O MVP

Σπουδαία εμφάνιση, γεμάτη εμφάνιση από τον Ντίνο Μήτογλου, που έπαιξε με κίνητρο και σε 21 λεπτά συμμετοχής είχε 19 πόντους από 6/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ. Και ως πάουερ φόργουορντ έπαιξε και ως σέντερ, μάρκαρε κοντύτερους και ψηλότερους αντιπάλους, έκανε ένα βήμα προς τα εμπρός και ήταν ο πιο συγκεντρωμένος παίκτης του Παναθηναϊκού στο ματς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 2/14 δίποντα (!) έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 11/17, δέκα περισσότερα ριμπάουντ και 20 πόντους στη ρακέτα. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν πάρει μόλις έξι πόντους από τους αναπληρωματικούς τους. Ο Παναθηναϊκός πήρε 30 περισσότερα ριμπάουντ (55-25) και έκλεισε τον αγώνα με τρομερή επίδοση στης ασίστ, με 36 τελικές πάσες για 12 λάθη. Εννέα έδωσε ο Καλάθης, 11 έδωσε ο Ράις.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Βεργίνη να βάζει τα περιφερειακά σουτ, ο Πανιώνιος μπήκε καλά στο ματς, προηγήθηκε με 14-10 στο τέταρτο λεπτό, έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, που γρήγορα όμως ισορρόπησε το παιχνίδι και με ένα σερί 12-0 πέρασε μπροστά με οκτώ (14-22 στο 7') χάρη στην κυριαρχία του Παπαγιάννη και στις δύο άκρες του παρκέ. Το 20-31 της πρώτης περιόδου έμοιαζε κολακευτικό για τους γηπεδούχους που είχαν 2/14 δίποντα, ο ρυθμός έπεσε στο ξεκίνημα της δεύτερης με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει σε... λογικά επίπεδα (27-38 στο 14'), όχι όμως για πολύ.

Ο Μήτογλου ήταν εντυπωσιακός, ο Βουγιούκας ανίκητος, οι κυανέρυθροι κουράστηκαν και δεν είχαν συγκέντρωση, έχασαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ κι αν δεν πάλευαν οι Βεργίνης - Σάμουελς, το 39-61 του ημιχρόνου θα ήταν πολύ πιο βαρύ για εκείνους. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα πολύ γρήγορο 2-9 που έγραψε το 41-70 και από εκεί και πέρα μάλλον χαλάρωσε. Ή, για την ακρίβεια, μάλλον έκανε συντήρηση δυνάμεων. Η περίοδος έκλεισε στο 56-87, ο Μπράουν κι ο Τζόνσον έκαναν το 66-102 στο 35' και τα τελευταία λεπτά είχαν έναν ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γέμισε το κλειστό του Φαλήρου, στο οποίο δεν βρέθηκαν φυσικά οργανωμένοι οπαδοί των πρασίνων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-31, 39-61, 56-87, 75-114

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 8 (2), Βεργίνης 11 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πέτροβιτς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμαριανός 8 (1), Σάμουελς 14 (5/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ), ΜακΓκίλ 17 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λι 4, Καρακεχαγιάς 2, Τσιμπούκης 2, Τζουγκαράκης, Καμπερίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 18 (9/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Φρεντέτ 6 (1), Καλάθης 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μήτογλου 19 (6/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τόμας 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράις 8 (2 τρίποντα, 11 ασίστ), Βουγιούκας 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόνσον 6 (2), Μπράουν 9 (3/9 σουτ), Γουάιλι 8

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 17/43 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 13/18 βολές, 25 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 34/50 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 11/15 βολές, 55 ριμπάουντ (39 αμυντικά - 16 επιθετικά), 36 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί τον Κολοσσό στην πρεμιέρα του Β' γύρου (4/1 στις 15:45), ενώ ο Παναθηναϊκός θα παίξει στο ΟΑΚΑ ως φιλοξενούμενος με αντίπαλο την ΑΕΚ (5/1 στις 21:30).