STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 97-87: Ξέσπασε και... επέστρεψε

Με 35 πόντους στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ και κατάφερε να πάρει την τρίτη του νίκη στην ΕΚΟ Basket League (97-87).

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 8 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-68), από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως τα έκανε όλα λάθος. Ο Πανιώνιος από την πλευρά του, είχε τρεις παίκτες να πετυχαίνουν τουλάχιστον 20 πόντους (Σάμουελς, Λι και Ντουρέν), ενώ είδε και τον ΜακΓκιλ να πετυχαίνει 16 πόντους (από τους 18) στο τέταρτο δεκάλεπτο, δέχτηκε τα δώρα του "δικεφάλου" και έτσι πήρε τη νίκη (97-87), την οποία αγνοούσε τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές.

Οι "κυανέρυθροι" είχαν πέντε "διψήφιους" στο ματς και συνεχόμενα τρίποντα στην τελευταία περίοδο (τελείωσαν με 10/24), ενώ ο "δικέφαλος του Βορρά" από την πλευρά του, κατάφερε να χάσει ένα παιχνίδι στη μεγαλύτερη τη διάρκεια του οποίου κυριαρχούσε σε όλες τις κατηγορίες της στατιστικής. Είχε 13 επιθετικά ριμπάουντ, καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα, είχε τον Μπεστ σε τρομερή βραδιά (20 πόντους με 5/7 τρίποντα) και περισσότερες λύσεις από το ρόστερ του (43 πόντους απο τον πάγκο). Αλλά είχε και 17 λάθη, τα περισσότερα εξ αυτών στο τέλος, επιστρέφοντας έτσι στα αρνητικά αποτελέσματα.

O MVP

Ποιον να... πρωτοξεχωρίσεις από αυτό το παιχνίδι. Ο Σάμουελς ήταν ο ηγέτης για ένα ακόμη παιχνίδι από την αρχή ως το τέλος του. Τελείωσε το ματς με 21 πόντους. Ο Ντουρέν ήταν μόνιμη πληγή για τον ΠΑΟΚ με 5/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Τελείωσε το ματς με 22 πόντους. Ο Λι απο την πλευρά του είχε 9/10 δίποντα (!) και 7 ριμπάουντ. Τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους. Ο ΜακΓκίλ από την πλευρά του πέτυχε τρία τρίποντα και 16 (από τους συνολικούς 18 του) πόντους στην τέταρτη δεκάλεπτο. Όσο για τον Πάσαλιτς; Είχε 11 πόντους και 7 ασίστ, κάνοντας και αυτός ένα σπουδαίο παιχνίδι. Μοιρασμένος ο τίτλος λοιπόν.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Πανιώνιος πήρε 22 πόντους από λάθη αντιπάλου και αυτό λέει πολλά, αν σκεφτεί κανείς ότι τους περισσότερους από τους μισούς τους πήρε στην τέταρτη περίοδο! Να σημειωθεί επίσης, ότι μετά το 60-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου, το επιμερους σκορ ήταν 37-19 για τους γηπεδούχους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε "ζεστά" με τους πέντε πόντους του Σμιθ να του δίνουν αρχικά τα ηνία στο σκορ, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν τους Σάμουελς και Ντουρέν να απαντούν και να κάνουν μεγάλη ζημιά στην "ασπρόμαυρη" ρακέτα. Έχοντας από 7 πόντους, κρατούσαν σταθερά τους γηπεδούχους μπροστά (14-7 στο 6') μέχρι τη στιγμή που ο Μπεστ μπήκε στο παρκέ και προκάλεσε προβλήματα στους "κυανέρυθρους". Με 6 δικούς του πόντους κράτησε τον Πανιώνιο κοντά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (19-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος των Νόουλς και Μαργαρίτη άλλαξαν όλη την εικόνα του ΠΑΟΚ, μαζί και του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, πήραν διαφορά 8 πόντων(26-34) στο 15', απο εκείνο το σημείο και έπειτα όμως ο ρυθμός έπεσε αισθητά με πολλά φάουλ και συνεχόμενες βολές. Ο Μαργαρίτης έφτασε τους 10 πόντους κάνοντας μεγάλη "ζημιά" στη ρακέτα του Πανιωνίου, ενώ και ο Νόουλς με 8 πόντους βοήθησε στο προβάδισμα του ΠΑΟΚ. Παρ' όλα αυτά, ο Σάμουελς έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους και τους οδήγησε στην ανατροπή, στέλνοντάς τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (45-44). Ο "ψηλός του Πανιωνίου είχε 16 πόντους στο πρώτο μέρος, με 4/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα.

Με τους Μαργαρίτη, Νόουλς και Μπεστ να γίνονται "διψήφιοι", ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, μαζί και το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο "ζωγραφιστό", κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα είτε να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους είτε μετά από αμυντικά ριμπάουντ να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο. Μέσα σε όλα αυτά, η ομάδα του Χαραλαμπίδη πήρε και πολλούς πόντους απο΄τον πάγκο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του Γουίγκις που μπήκε και έδωσε ενέργεια, με τον "δικέφαλο"να παίρνει διαφορά 8 πόντων (60-68).

Από το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως, μέχρι και το 32', οι "κυανέρυθροι" έτρεξαν 9-0 σερί και πήραν προβάδισμα (68-68). Το ματς ήταν κλειστό σε εκείνο το σημείο, ωστόσο ο ΜακΓκίλ έγινε ο άνθρωπος του αγώνα. Είχε τρία συνεχόμενα τρίποντα και κράτησε τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ (75-72 στο 34'). Μάλιστα, το επιμέρους σκορ μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν 17-4 για τους γηπεδούχους, διάστημα πάνω στο οποίο "έχτισαν" τη νίκη τους. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι τα έκαναν όλα λάθος, ο Πανιώνιος είχε τους ΜακΓκίλ και Ντουρέν οδηγούς και έτσι κατάφερε να πάρει το ματς μετά από τρεις ήττες (97-87).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ λίγος ο κόσμος στο "Σ. Μπεφόν", με τους ελάχιστους φιλάθλους να παρακολουθούν την αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης, Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 22 (3), Πέτροβιτς 5 (1/2), Καμαριανός, Σάμουελς 24 (1), Πάσαλιτς 11 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), ΜακΓκίλ 18 (3), Λι 20 (7 ριμπάουντ), Βεργίνης, Καμπερίδης, Λαμπρόπουλος.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 7 (1), Σμιθ 8 (2), Μαργαρίτης 13, Γουίγκινς 12 (8 ριμπάουντ), Σαρικόπουλο 4, Σχίζας, Καρράς, Τσόχλας 6 (2), Χατζινικόλας 1,μ Μπεστ 20 (5), Εγκεκέζε 3 (1), Νόουλς 13 (8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 22/35 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 23/28 βολές, 30 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/40 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 14/23 βολές, 37 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 17 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει τον Άρη στο Αλεξάνδρειο (8/12, 17:00), ενώ ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τη Βόνη την Τετάρτη (4/12).

Photo Credits: Eurokinissi