STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Προμηθέας 86-90: Άντεξε στην παράταση

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο Προμηθέας γύρισε από το -14 του ημιχρόνου και επικράτησε του ΠΑΟΚ στην παράταση (90-86), με τον Τσέις Φίλερ να εξελίσσεται από μοιραίος σε... ωραίος. Έχασε κρίσιμη βολή στο 1.5'' για το τέλος του σαρανταλέπτου ο Άνταμ Σμιθ.

Παρά το μικρό rotation και την απουσία του Δημήτρη Αγραβάνη (πρόβλημα στον αστράγαλο), ο Προμηθέας άντεξε στη Θεσσαλονίκη για δεύτερη σερί εβδομάδα, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ στην παράταση (90-86). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά γύρισαν από το -14 της ανάπαυλας, έβαλαν πολλά μεγάλα σουτ στο δεύτερο μέρος και πήραν σπουδαία εκτός έδρας νίκη, όπως έκαναν και πριν από μια βδομάδα απέναντι στον Ηρακλή.

Μοιραίος για τον δικέφαλο στο τέλος του σαρανταλέπτου ο Άνταμ Σμιθ, που έχασε τη βολή που θα έδινε το προβάδισμα στην ομάδα του με 1.5'' να απομένει. Δεν αγωνίστηκε για τους γηπεδούχους ο Αμάνζε Εγκεκέζε, ο οποίος άλλωστε αναμένεται να αποχωρήσει, με τον Σάνον Σόρτερ να παίρνει τη θέση του.

Ο MVP

Ο Τσέις Φίλερ ήταν ο... μοιραίος του σαρανταλέπτου, αφού έχασε δύο βολές στα 8'' για το φινάλε. Από την στιγμή όμως, που το παιχνίδι πήγε στην παράταση και ο Προμηθέας κέρδισε, ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα. Έπαιξε τόσο στο "4" όσο και στο "5" (σε αυτή τη θέση έκανε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο), για να τελειώσει το παιχνίδι με 27 πόντους (με 7/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 4/7 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο σε 32'32'' συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Άνταμ Σμιθ είχε 14 πόντους με 6/9 σουτ στο πρώτο μέρος, μετά την ανάπαυλα όμως ήταν... αγνώριστος. Δεν κατάφερε να απεγκλωβιστεί από την επιθετική άμυνα του Προμηθέα, με αποτέλεσμα να "γράψει" μόλις 1 πόντο με 0/7 σουτ και 1/2 βολές. Αυτή η μία χαμένη βολή ήταν που δεν χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ στο φινάλε του σαρανταλέπτου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τον Άνταμ Σμιθ να ηγείται για τον ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Προμηθέα εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία των αντιπάλων τους να αμυνθούν στην προσωπική φάση, οι κοντοί πήγαιναν διαρκώς μέχρι μέσα, κι έτσι κατάφεραν να διατηρήσουν επαφή με το προβάδισμα των γηπεδούχων (20-17 στο 10'). Όσο περνούσε η ώρα όμως, τα ποσοστά των φιλοξενούμενων έπεφταν. Με 4/12 εντός παιδιάς και πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, ο Προμηθέας δεν μπορούσε πλέον να ακολουθήσει τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι συνεπής επιθετικά, έβαζε το ένα σουτ μετά το άλλο, κι έτσι πήγε στα αποδυτήρια, όντας στο +14 (46-32), με τον Άνταμ Σμιθ να έχει 14 πόντους και τον Ζέιον Νόουλς να κυριαρχεί στα ριμπάουντ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία πολύ διαφορετική ιστορία. Η άμυνα του Προμηθέα πάνω στον Άνταμ Σμιθ έγινε πιο επιθετική, ο Μάκης Γιατράς επένδυσε σε κοντό σχήμα (με τον Τσέις Φίλερ στο "5") και κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό. Από το 10/30 σουτ στο ημίχρονο, ο Προμηθέας πήγε στα 10/21 της τρίτης περιόδου, για να γυρίσει το παιχνίδι από το -14 και να φτάσει σε θέση να προηγείται (52-54) στο 28ο χάρη σε κάρφωμα του Οκτάβιους Έλις.

Από εκεί και πέρα, είδαμε ντέρμπι αφού το προβάδισμα άλλαξε ουκ ολίγες φορές χέρια. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει επιθετικό πρόβλημα, από την στιγμή που ο Άνταμ Σμιθ δεν σκόραρε εντός παιδιάς (είχε 0/5 σουτ στο δεύτερο μέρος), με τον Απόλλωνα Τσόχλα και τον Αντουέιν Γουίγκινς να συμβάλλουν αποφασιστικά προκειμένου ο δικέφαλος να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Προμηθέας έφτασε στο +6 (70-76) με 2'20'' για το τέλος, αλλά δεν σκόραρε έκτοτε. Ακόμη κι όταν ο Τσέις Φίλερ πήγε στην γραμμή με 8'' να απομένουν. Ο ψηλός των φιλοξενούμενων έχασε δύο βολές (με τη διαφορά το +1 υπέρ της ομάδας του), ο Άνταμ Σμιθ έτρεξε το γήπεδο και κέρδισε το φάουλ από τον Ολεκσάντρ Λίποβι στο 1.5'' για το φινάλε. Έβαλε όμως μόνο μία βολή, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση (76-76).

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και ουσιαστικοί. Αυτή τη φορά ο Τσέις Φίλερ αποδείχθηκε αποτελεσματικός, δημιούργησε το +8 (78-86) για την ομάδα του Μάκη Γιατρά με 1'56'' για το τέλος της παράτασης. Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν τα όπλα, πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια και έφτασαν ξανά σε απόσταση βολής (86-88) με 55'' για το φινάλε. Έχασαν όμως το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς, ο Τζέραλντ Ρόμπινσον έβαλε τις δύο βολές που κέρδισε αμέσως μετά και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να παίρνει ακόμη μία σπουδαία νίκη στη Θεσσαλονίκη (86-90).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος στην PAOK Sports Arena, δημιούργησε ωραία ατμόσφαιρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα - Μαγκλογιάννης - Παφίλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76, 86-90.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 15 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσόχλας 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίγκινς 13 (8 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2 (6 ριμπάουντ), Λιούις 8 (1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Σχίζας 7 (1), Χατζηνικόλας, Μπεστ 8 (2), Νόουλς 10 (5/11 δίποντα, 0/1 βολή, 11 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 15 (0/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Λίποβι 7 (0/7 τρίποντα), Κασελάκης 18 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπινσον 6, Έλις 9 (9 ριμπάουντ), Χολ 8 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Κατσίβελης, Φίλερ 27 (7/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 21/45 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 17/21 βολές, 50 ριμπάουντ (36+14), 17 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 18/35 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 21/29 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 18 ασίστ, 7 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Προμηθέας Πάτρας υποδέχεται τον Άρη (28/12, 15:45), ενώ ο ΠΑΟΚ έχει -εκτός έδρας- τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Ηρακλή (28/12, 17:45).

Photo Credits: Eurokinissi