STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Ήφαιστος 75-79: Διπλό τετράδας από την ομάδα της Λήμνου

BASKET LEAGUE / ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ - ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με εκτός έδρας νίκη επί του Περιστερίου, που τον βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της τετράδας, αποχαιρετά το 2019 ο Ήφαιστος. 6/6 βολές στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα είχε ο Μάρκους Γκίλμπερτ.

Την όγδοη νίκη του σε 13 αγώνες της ΕΚΟ Basket League 2019/20 πήρε ο Ήφαιστος, που νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι και το έπιασε στη βαθμολογία του πρωταθλήματος με φόντο την τρίτη και την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου που προσφέρει πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των playoffs. Καθοριστικός στο φινάλε ο Μάρκους Γκίλμπερτ που είχε 6/6 βολές, Λιτλ και Τσαϊρέλης κουβάλησαν τους φιλοξενούμενους την ώρα που ο Σον Έβανς έγραφε το πέμπτο σερί double-double του!

Δείτε εδώ τη βαθμολογία της Α1 στο φινάλε του Α' γύρου

Ο MVP

Ο Μάρκους Γκίλμπερτ έκλεισε το ματς με 6/6 βολές και αυτές από μόνες τους είναι ικανές να του δώσουν το βραβείο του MVP, ωστόσο το δίκαιο θα είναι να το μοιραστεί με τον Μάριο Λιτλ που είχε 17 πόντους από 1/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 3/3 βολές.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Επτά τρίποντα πέτυχε ο Ήφαιστος στο πρώτο δεκάλεπτο (!!!) ενώ είχε μόλις 1/3 δίποντα, την ώρα που το Περιστέρι έκλεινε το πρώτο μέρος με 20 πόντους στη ρακέτα και 21 από τους αναπληρωματικούς του. 13 βολές πέταξαν στα σκουπίδια οι γηπεδούχοι (62%), εννέα οι φιλοξενούμενοι (64%) με τον πόιντ γκαρντ Κλιφ Χάμοντς να έχει 1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 1/6 βολές. Πέμπτο σερί double-double για τον Σον Έβανς (11 πόντοι - 11 ριμπάουντ), που είναι ασταμάτητος το τελευταίο διάστημα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι περιμέναμε, ντέρμπι είδαμε από νωρίς στο Ανδρέας Παπανδρέου. Το Περιστέρι ξεκίνησε με καλά ποσοστά, είχε 4/5 σουτ στα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως ο Ήφαιστος έβαζε τα τρίποντα για το προβάδισμα (11-13) πριν ο Σαλούστρος έρθει από τον πάγκο για το 21-19 στο 8'. Εκεί η ομάδα της Λήμνου απάντησε με ένα σερί 6-0 από τρίποντα των Λιτλ - Τσαϊρέλη, πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 24-25. Πιο σκληρό ήταν το ματς στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν καθηλωμένο με δύο φάουλ τον Σον Έβανς και το 40-38 του ημιχρόνου να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς και υποσχέσεις για ένα μεγάλο δεύτερο μέρος.

Ανώτερος στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος, είδε τον Χάτσερ να μειώνει στους τέσσερις (48-52) στο 26' για να απαντήσει με δύο τρίποντα του Λιτλ που εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (49-60) πριν οι γηπεδούχοι τη μαζέψουν στους πέντε στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ένα δίποντο του Έβανς έγραψε το 55-70 στο 35', σημείο που δεν επέτρεπε στο Περιστέρι να αισιοδοξεί ιδιαίτερα, ακόμη κι έτσι όμως η ομάδα του Παπανικολόπουλου έκανε την προσπάθειά της, μείωσε μέχρι τους πέντε (67-72) λίγο πριν από το φινάλε με τον Μορέιρα, έμεινε ζωντανή αλλά με το σκορ στο 75-77 ο Βασιλόπουλος αστόχησε σε τρίποντο και ο Γκίλμπερτ με 2/2 βολές έγραψε το τελικό σκορ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το κλειστό του Περιστερίου, είχε όμως πολλά παιδιά από τις ακαδημίες των γηπεδούχων σε μια εορταστική ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Τσαρούχα, Ξενικάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σμιθ, Μπλέικ 6 (1), Μορέιρα 15 (5/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ, 5 λάθη), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 13 (2/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 10 (2), Σαλούστρος 7, Καράμπελας 1, Γόντικας, Μόρισον 3, Χάτσερ 14 (1/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/11 βολές)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 5 (1), Έβανς 11 (5/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 11 (2), Γκίλμπερτ 9 (1/4 σουτ, 6/6 βολές), Χάμοντς 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/6 βολές, 4 ασίστ, 2 λάθη), Σταμάτης, Πελεκάνος, Τσαϊρέλης 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 1, Μούρτος 2, Λιτλ 17 (4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/34 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 22/35 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 15/32 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 16/25 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει στο Ιβανώφειο με τον Ηρακλή (4/1 στις 15:45), ενώ ο Ήφαιστος θα πάει στο Ρέθυμνο (4/1 στις 15:45).