ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι - Ήφαιστος Λήμνου 89-81: Πέντε στα πέντε η ομάδα του Πεδουλάκη

BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στην κορυφή της Basket League παραμένει το Περιστέρι, που επικράτησε -ευκολότερα απ' όσο δείχνει το τελικό 89-81- του Ηφαίστου Λήμνου και έκανε το 5/5 στη φετινή σεζόν.

Την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Basket League 2018/19 πανηγύρισε το Περιστέρι, που επικράτησε πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 89-81 του Ήφαιστου Λήμνου. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, την ώρα που εκείνη του Σωτήρη Μανωλόπουλου πλήρωσε το πολύ άσχημο πρώτο της μέρος και δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από μια αξιοπρεπή ήττα.

Ράιαν Χάροου και Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, ο "καυτός" στο δεύτερο δεκάλεπτο Τζέρι Σμιθ δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του για τον Ήφαιστο που στηρίχθηκε στο δίδυμο των Γκότσερ - Έβανς και γνώρισε την τρίτη εκτός έδρας ήττα του σε ισάριθμους αγώνες της φετινής περιόδου.

O MVP

Ο Ράιαν Χάροου παίζει σπουδαίο μπάσκετ και οι εντυπωσιακές του εμφανίσεις συνεχίστηκαν απέναντι στον Ήφαιστο. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε 18 πόντους με 6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/3 βολές, μάζεψε δύο ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ στα 28:18 που έμεινε στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Εννέα ασίστ και ένα λάθος είχε το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πέτυχε οκτώ πόντους στον αιφνιδιασμό και 14 στη ρακέτα του Ηφαίστου. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με 17/23 δίποντα (73%), την ώρα που οι αντίπαλοί τους είχαν μόλις 4/14 (28%) στο 20' και 14/37 (37%) στο φινάλε της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σαρωτικό από νωρίς ήταν το Περιστέρι, που πίεσε την άμυνα του Ηφαίστου, χτύπησε τη ρακέτα του και βρέθηκε νωρίς στο +17 (26-9) στο όγδοο λεπτό με τους Βασιλόπουλο - Ντάνιελ να κάνουν θραύση! Ο Ήφαιστος είχε μπει πολύ άσχημα στον αγώνα, έκανε όμως ένα ξέσπασμα και με ένα επί μέρους 3-12 σε τέσσερα λεπτά μείωσε στους οκτώ (31-23), πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με ένα δικό τους μικρό 5-0 για το 36-23. Ο Τζέρι Σμιθ ήρθε από τον πάγκο για να πετύχει 15 πόντους με 4/4 τρίποντα στο πρώτο μέρος, μόνος του πάλευε και κρατούσε την ομάδα της Λήμνου, ωστόσο τίποτα δεν έδειχνε ικανό να ανακόψει τον τρομερό ρυθμό της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη που έκλεισε το πρώτο μέρος με 52 πόντους από 17/23 δίποντα, 14 ασίστ και μόλις τρία λάθη.

Δεν άλλαξαν πολλά στη ροή του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ο Ήφαιστος προσπάθησε να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο. Εβανς και Μούρτος μείωσαν στους 15 (66-51) μετά από ένα διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, όμως και πάλι δεν κατάφεραν κάτι ιδιαίτερο. Στο τέλος της περιόδου βρίσκονταν στο -17 και κάπου εκεί έκαναν την ύστατη προσπάθεια. Με αντεπίθεση διαρκείας ροκάνισαν τη διαφορά, την έριξαν μέχρι τους έξι με κορυφαίους τους Γκότσερ - Έβανς, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο. Στο τέλος, είχε κερδίσει ο καλύτερος.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το κλειστό του Περιστερίου στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο γέμιζε καθώς τελείωνε και ο αγώνας του Ατρομήτου με την ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μπήτης, Τζαφλέρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 14 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Χάροου 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκρέι 15 (4/5 τρίποντα), Σίρκο 11 (4/4 δίποντα), Ντάνιελ 8, Μουράτος 6, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Κλαρκ 5 (5/5 βολές), Αγραβάνης, Μπεντίλ 10

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος, Γκότσερ 18 (3), Έβανς 17 (12 ριμπάουντ), Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 5 (2/9 σουτ), Μούρτος 5 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 7 (1), Γόντικας, Σμιθ 20 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Φρεϊμάνις 5 (2/8 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 25/42 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 24/27 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 14/37 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 20/29 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει εκτός έδρας με τον Άρη (18/11 στις 17:00), ενώ ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί στη Λήμνο τον ΠΑΟΚ (17/11 στις 15:45).