ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι - Πανιώνιος 74-71: O Μπέντιλ μίλησε τελευταίος

Με τον Μπεν Μπέντιλ να πρωταγωνιστεί στο φινάλε, το Περιστέρι λύγισε τη σθεναρή αντίσταση του Πανιωνίου και έμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της Basket League.

Την όγδοη νίκη του σε εννέα αγώνες της Basket League 2018/2019 πανηγύρισε το Περιστέρι που επικράτησε έστω και δύσκολα του Πανιωνίου με 74-71. Οι γηπεδούχοι είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Μπεν Μπέντιλ, ο οποίος βγήκε μπροστά όταν η μπάλα ζύγιζε τόνους, πετυχαίνοντας 8 σερί πόντους. Παρά τη σημαντική απουσία του Ράιαν Χάροου, οι κυανέρυθροι δεν κατάφεραν να αλώσουν το κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου" και υπέστησαν την έκτη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο MVP

Με δεδομένο ότι ο Γκρέι αφοπλίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, η εναλλακτική ήταν η εξής μία: Ο Μπεν Μπέντιλ. Ο σέντερ του Περιστερίου πέτυχε τους τελευταίους 8 πόντους της ομάδας του και ουσιαστικά την οδήγησε σε μία σπουδαία νίκη. Σε 27 λεπτά συμμετοχής, μέτρησε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, σημειώνοντας ένα από τα πιο καθοριστικά double double της καριέρας του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ντέβιον Μπέρι έβαλε δύσκολα στην περιφερειακή άμυνα του Περιστερίου, η οποία δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στο φαρμακερό μακρινό σουτ που διαθέτει. Τα 6/13 τρίποντα είναι η καλύτερη απόδειξη για τη μεγάλη εμφάνιση που πραγματοποίησε και σήμερα ο Αμερικανός γκαρντ.

O ΑΓΩΝΑΣ

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν ξεκίνησε το παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι. Οι παίκτες του Περιστερίου ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από την απουσία του Χάροου, με αποτέλεσμα να χάνουν εύκολα λέι-απ και ελεύθερα σουτ, τα οποία τους δυσκόλεψαν. Με τον Μπέρι να είναι "καυτός", η ομάδα του Νίκου Οικονόμου απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα (9-14) με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο σημείο αυτό, το Περιστέρι έδειξε σημάδια αντίδρασης και πήρε κεφάλι στο σκορ με 21-18.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, το Περιστέρι επιχείρησε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και εν μέρει δικαιώθηκε για την επιλογή του. Με τους Βασίλη Μουράτο και Γάιο Σκορδίλη να στοχεύουν τις αμυντικές αδυναμίες του Πανιωνίου, η διαφορά σκαρφάλωσε στους 8 πόντους (35-27), με τον Νίκο Οικονόμου να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ για να φρενάρει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Το τάιμ-άουτ έπιασε τόπο, η συγκέντρωση των παικτών του Πανιωνίου επανήλθε και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι (38-34 στο 20').

Οι μάχες σώμα με σώμα συνεχίστηκαν και στην επανάληψη. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και επιθέσεις μεγάλης διάρκειας, ο Πανιώνιος έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, μεταφέροντας συγχρόνως την πίεση στο στρατόπεδο των γηπεδούχων. Το Περιστέρι δεν είχε απάντηση στο τρίποντο ρεσιτάλ του Μπέρι και βρέθηκε από πολύ νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο να κυνηγάει το σκορ. Με καλάθι του Σίνγκλερ μάλιστα, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 8 πόντους (52-60), για να ακολουθήσει αμέσως μετά η αντεπίθεση της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη.

Με τον Μπέντιλ να αναδεικνύεται σε ήρωα της τελευταίας στιγμής, το Περιστέρι γλίτωσε το κάζο επικρατώντας του Πανιωνίου με 74-71, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ, το οποίο ήταν άστοχο από τον Ι Τζέι Σίνγκλερ.

H ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1000 φίλαθλοι του Περιστερίου βρέθηκαν στο κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου" για να παρακολουθήσουν από κοντά την αναμέτρηση της ομάδας τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης - Τσώνος - Λόρτος

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 6 (1), Γκρέι 19 (8/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Σίρκο 12 (2), Ντάνιελ 8 (6 ριμπάουντ), Κάλαχαν 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μουράτος 2, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης, Μπέντιλ 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(Οικονόμου): Παπαντωνίου 7 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μπέρι 27 (6/13 τρίποντα), Τέιλορ 8 (14 ριμπάουντ), Χάρις 9 (3), Σίνγκλερ 16 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπαόυντ), Καμαριανός, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Όστιν 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 19/42 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 18/23 βολές, 30-11 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 10/28 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 12/19 βολές, 34-11 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για την 10η αγωνιστική της Basket League, το Περιστέρι θα δοκιμαστεί στην έδρα του Ολυμπιακού (23/12, 15:00) ενώ ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί στη Νέα Σμύρνη τον ΠΑΟΚ (23/12, 21:00), σε ένα παιχνίδι με ξεχωριστό ενδιαφέρον.

Photo Credits: Eurokinissi