STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι Βίκος Cola - AEK 71-79: Μπρέικ στο μπρέικ και 1-1

BASKET LEAGUE / ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΑΕΚ  (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Τρομερή από την περιφέρεια, η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι Βίκος Cola (79-71) και με μπρέικ στο μπρέικ ισοφάρισε στο 1-1 τη σειρά των μικρών τελικών της Basket League 2018/19.

Η σειρά των μικρών τελικών της Basket League 2018/19 δεν προσφέρει κάτι σε Περιστέρι Βίκος Cola και ΑΕΚ , όμως οι δύο ομάδες προσπαθούν να παρουσιάσουν μια καλή εικόνα. Η πρώτη τους μονομαχία, στο ΟΑΚΑ, δεν είχε καλό μπάσκετ. Η δεύτερη ήταν αρκετά καλύτερη, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 16 τρίποντα και με τους Γκέιμπ Γιορκ - Ντούσαν Σάκοτα σε εξαιρετική κατάσταση να κάνουν μπρέικ στο μπρέικ που οδήγησε στο 1-1. Το τελικό 79-71 ήταν σε μεγάλο ποσοστό αποτέλεσμα των μακρινών σουτ των παικτών του Λούκα Μπάνκι, την ώρα που εκείνοι του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν 24 περισσότερα ριμπάουντ, αλλά δεν τα εκμεταλλεύθηκαν.

Ο MVP

Γκέιμπ Γιορκ (28 πόντοι από 2/4 δίποντα και 8/13 τρίποντα) και Ντούσαν Σάκοτα (23 πόντοιαπό 1/5 δίποντα και 6/10 τρίποντα) ήταν οι δύο που έκαναν τη διαφορά για την ΑΕΚ, αν και πολλά από τα σουτ τους τα έφτιαξε ο Βασίλης Ξανθόπουλος των 12 ασίστ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Οι κιτρινόμαυροι χρειάζονταν μακρινά σουτ για να καλύψουν τις αγωνιστικές τους αδυναμίες κοντά στο καλάθι και οι δυο παίκτες βγήκαν μπροστά για να καθαρίσουν.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Εξι λάθη έκαναν οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που μετρούσαν 7/8 δίποντα. Στο ημίχρονο το Περιστέρι είχε 23 ριμπάουντ με την ΑΕΚ να μετράει μόλις 11, στο φινάλε η συγκεκριμένοι αριθμοί ήταν 45 για την ομάδα του Πεδουλάκη και 21 για εκείνη του Μπάνκι που ακόμη κι έτσι κατάφερε να κερδίσει. 12 ασίστ έδωσε ο Βασίλης Ξανθόπουλος που δεν έκανε λάθος, επίδοση πραγματικά εντυπωσιακή από έναν σπουδαίο επαγγελματία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ανώτερο από την αρχή του αγώνα, το Περιστέρι έβαλε τη μπάλα στη ρακέτα, εκμεταλλεύθηκε τα καλά τελειώματα του Σκορδίλη κοντά στο καλάθι και αν δεν είχε κάνει εύκολα λάθη, θα είχε μια καλή διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Το 18-17 κολάκευε την ΑΕΚ, μέχρι ο Μπεντίλ να βάλει δύο σερί τρίποντα για το 26-17 στο 13' που ενόχλησε τον Μπάνκι. Το timeout του Ιταλού δεν άλλαξε κάτι, η διαφορά μεγάλωσε και πήγε στους 13 (36-23 στο 17') και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν σε πλήρη διάλυση, ωστόσο τα "τρελά" σουτ του Γιορκ τους κράτησαν κοντά στο σκορ και ζωντανούς στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά και το κατάφεραν με τα τρίποντα του Σάκοτα που ισοφάρισε στο 47-47, σε ένα εξάλεπτο της τρίτης περιόδου που το Περιστέρι είχε κακές επιλογές και καμία συνοχή στο παιχνίδι του. Ο Σάκοτα έβαλε και έκτο μακρινό σουτ για το προσπέρασμα (47-50), ο Γιαννόπουλος έγραψε το 47-53 και ο Γιορκ τους μιμήθηκε για το 52-59 στο φινάλε του δεκαλέπτου πριν ανοίξει με τον ίδιο τρόπο το τέταρτο για το 52-62. Ο Μπάνκι είδε τους παίκτες του να έχουν μια καλή διαφορά, να φλερτάρουν με την γκέλα εξαιτίας πολλων βιαστικών επιλογών στα τελευταία λεπτά, αλλά να μένουν στο φινάλε όρθιοι και να ισοφαρίζουν στο 1-1.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σχεδόν άδειο ήταν το Ανδρέας Παπανδρέου, ουδεμία έκπληξη προκάλεσε η εικόνα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Συμεωνίδης, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 9, Βασιλόπουλος 15 (2), Γκρέι 7 (1/5 τρίποντα), Αγραβάνης 3 (1), Καράμπελας 7 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μουράτος 5, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 17 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντάνιελ 4, Σταυρακούκας, Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 2

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (12 ασίστ), Γιαννόπουλος 5 (1/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τζέιμς 5 (1), Εμπάκουε 4, Γιορκ 28 (8/13 τρίποντα, 2/4 δίποντα, 3 κλεψίματα), Μωραΐτης, Σάκοτα 23 (6/10 τρίποντα, 1/5 δίποντα), Τσαλμπούρης, Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος 4, Θίοντορ 2 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου:16/29 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 15/22 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 24 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ:12/26 δίποντα, 16/35 τρίποντα, 7/10 βολές, 21 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 1 επιθετικό), 25 ασίστ, 10 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: θα γίνει την Πέμπτη (13/6 στις 19:30) στο ΟΑΚΑ.