ΜΠΑΣΚΕΤ

Προμηθέας - Άρης 71-61: Ένα δεκάλεπτο υπόθεση

Ο Προμηθέας κράτησε τον Άρη στους έξι πόντους στην τρίτη περίοδο και έφτασε στη νίκη με 71-61 για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Ο Προμηθέας επέστρεψε στις... συνήθειές του. Ο Άρης , από την άλλη, εξακολουθεί να βυθίζεται. Οι Πατρινοί έβαλαν τις βάσεις στην τρίτη περίοδο, όταν έκαναν ένα επιμέρους 21-6 και έφτασαν στη νίκη επί του Άρη με 71-61 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League . Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη στις τελευταίες έξι αγωνιστικές για τον Προμηθέα, ενώ τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες έφτασε ο Άρης, που αποδοκιμάστηκε μάλιστα και από τους οπαδούς του που πήγαν στην Πάτρα.

Οι Μπράουν (14), Χολ (12) και Μέιερ (12) πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τον Προμηθέα, ο οποίος προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους διαφορά στο 30' και παρότι είδε τους "κίτρινους" να την ρίχνουν μέχρι τους επτά πόντους στα τελευταία δύο λεπτά, έφτασε τελικά το 6-3 έπειτα από εννέα αγώνες στην Basket League. Οι Μποχωρίδης (11) και Χάρις (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Άρη, ο οποίος έχει πλέον ρεκόρ 2-7.

Ο MVP

Ο Τόνι Μέιερ δεν ήταν το ίδιο καυτός με το παιχνίδι του Basketball Champions League, ωστόσο για ένα δεκάλεπτο θύμισε αρκετά τον παίκτη που έβαλε 33 πόντους στην Οστάνδη. Ο φόργουορντ του Προμηθέα έβαλε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο (πέντε παραπάνω απ' ότι όλος ο Άρης) και τελείωσε το παιχνίδι με 12, έχοντας 4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή και 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο σε 27'48''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Θα μπορούσε να αναφέρει κανείς τις 2/10 βολές του ΜακΓκι ή τα περισσότερα τρίποντα (30) από δίποντα (29) του Άρη. Ωστόσο το στατιστικό που ξεχώρισε είναι τα 2/14 σουτ που είχε ο Άρης στην τρίτη περίοδο (2/6 δίποντα, 0/8 τρίποντα).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το περσινό 70-40 δεν επαναλήφθηκε στην Πάτρα, ωστόσο, η διαφορά των δύο ομάδων ήταν πάλι μεγάλη. Όπως συνέβη δηλαδή και στο παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδας στο ίδιο γήπεδο στην αρχή της σεζόν, όταν ο Προμηθέας επικράτησε με 86-65. Η διαφορά με τα προηγούμενα παιχνίδια ήταν ότι ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός επί ένα ημίχρονο αυτή τη φορά. Οι "κίτρινοι" πέτυχαν τους πρώτους πέντε πόντους του αγώνα και οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα τέσσερις φορές μέχρι το 12'. Από εκεί και πέρα, πάντως, δεν έπαψαν να βλέπουν την πλάτη των γηπεδούχων, κι ας μην άφησαν την ομάδα της Πάτρας να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους (30-23 στο 19') μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά στο ματς έγινε επί της ουσίας στο τρίτο δεκάλεπτο. Σε αυτό το χρονικό διάστημα ο Προμηθέας κράτησε τον Άρη στους έξι πόντους, ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια τιμή στο 24' (38-28) και έκλεισε την περίοδο με επιμέρους 10-1 και το σκορ στο +20 (51-31). Κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά "τελείωσε". Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν πέτυχε ούτε ένα καλάθι στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου και όσο κι αν προσπάθησε στην τέταρτη, δεν μπόρεσε ποτέ να απειλήσει τους γηπεδούχους. Μέχρι τους επτά πόντους (63-56 στο 1'56'') κατάφερε να πλησιάσει ο Άρης, αλλά στο τέλος δεν απέφυγε την τέταρτη σερί ήττα. Φρόντισε γι αυτό ο Λίποβι, που πέτυχε πέντε σερί πόντους και έκανε το σκορ 68-58 με 38'' να απομένουν για το τέλος.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν βρέθηκαν πάνω από 1.000 θεατές στο "Δημήτρης Τόφαλος" για τον τέταρτο φετινό εντός έδρας αγώνα του Προμηθέα στην Basket League. Μεταξύ τους ήταν και περίπου 50 οπαδοί του Άρη, που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν, αλλά στο τέλος του αγώνα αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Σώμος, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 5 (1), Τσαϊρέλης, Μέιερ 12 (1), Λίποβι 8 (2), Μπράουν 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 7 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γερομιχαλός 2, Χολ 12 (1), Σανδραμάνης, Ελις 8, Παρκς 3.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 8 (2/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπελ 9 (1), Χάρις 11 (3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 9 (3), Τζόουνς 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κάιζερ, Αγγέλου.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/32 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 17/23 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/29 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 6/16 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στο Λαύριο θα πάει το επόμενο Σάββατο (22/12, 15:30) ο Προμηθέας για το ματς με την ομώνυμη ομάδα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League. Την ίδια ημέρα ο Άρης θα υποδεχτεί τον Χολαργό (22/12, 17:30) στο Αλεξάνδρειο.

Photo credits: Eurokinissi