STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Κολοσσός 93-67: Όσο ζει, κερδίζει και ελπίζει

EUROKINISSI SPORTS

Ο Άντονι Χίκι έγραψε το πρώτο triple-double μετά από 18 χρόνια στην Α1 και το Ρέθυμνο συνέτριψε τον Κολοσσό (93-67) για να συνεχίσει να ελπίζει στην παραμονή του στην Basket League.

Αποφασιστικό, πεισμωμένο, ανώτερο... Το Ρέθυμνο Cretan Kings συνέτριψε τον Κολοσσό στο Μελίνα Μερκούρη, πήγε στο 5-18 και συνεχίζει να κυνηγά την Κύμη (με τη σειρά της επικράτησε εντός έδρας του Ηφαίστου Λήμνου) στη μάχη της παραμονής στη Basket League. O Άντονι Χίκι έγραψε το πρώτο triple-double στην Α1 μετά από 6360 μέρες, οι συμπαίκτες του έβαλαν τα περιφερειακά σουτ και έπνιξαν τους Ροδίτες που με τη σειρά τους έχουν αποχαιρετήσει τη μεγάλη κατηγορία και σκέφτονται ήδη την επόμενη χρονιά. Ο Δημήτρης Μαυροειδής έκανε ό,τι μπορούσε, όμως οι Κρητικοί ήταν αρκετά επίπεδα πάνω σε ενέργεια, θέληση και αποτελεσματικότητα για να πάρουν μια απόλυτα δίκαιη νίκη.

Ο MVP

Απίθανο απόγευμα από τον Άντονι Χίκι, τον 26χρονο ύψους 1μ.80 γκαρντ του Ρεθύμνου που είχε 9/8/12 στο ημίχρονο, έγραψε το πρώτο triple-double στην Α1 μετά από 18 χρόνια στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 16 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά συμμετοχής. Ο Χίκι επέστρεψε στην Κρήτη στο μέσο της σεζόν για να σώσει την ομάδα από τον υποβιβασμό και την Τετάρτη 10 Απριλίου 2019 πέτυχε μια πραγματικά σπουδαία επίδοση που είχαν πλησιάσει αθλητές όπως ο Ντι Τζέι Κούπερ, Νικ Καλάθης, Μπριάντε Γουέμπερ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

11/18 σουτ και 10 ασίστ είχε το Ρέθυμνο στο πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Κολοσσός μετρούσε 10/18 δίποντα! Τα 14 τρίποντα των Κρητικών έκαναν τη διαφορά, με τον Χίκι να έχει στο φινάλε τις 16 από τις 24 τελικές πάσες της ομάδας του την ώρα που οι Ροδίτες έκλειναν τον αγώνα με δύο εύστοχα τρίποντα σε 20 προσπάθειες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ανώτερο από το ξεκίνημα του αγώνα, το Ρέθυμνο πήρε το προβάδισμα, έχτισε μια διαφορά οκτώ πόντων στο έκτο λεπτό (22-14) χάρη στα μακρινά του σουτ, όμως ο Κολοσσός απάντησε με ένα δικό του σερί 7-0 για να μαζέψει το σκορ στο 22-21. Ακόμη κι έτσι, οι Κρητικοί δεν τρόμαξαν. Είχαν εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 29-26 και από εκεί και πέρα πρωταγωνίστησαν στην αναμέτρηση. Μπάντερ, Χίκι και Χριστοδούλου εκτόξευσαν τη διαφορά στο 39-28 και στο 51-31, με τον δεύτερο να κάνει πράγματα και θαύματα και να αγγίζει το triple-double (!) στο φινάλε του πρώτου μέρους που βρήκε την ομάδα του μπροστά με 25 πόντους (59-34).

Οι Κρητικοί είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους, ο Χίκι έγραψε το triple-double στο 24ο λεπτό, η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει και ο Κολοσσός δεν ήταν σε κανένα σημείο ανταγωνιστικός. Οι Ροδίτες είχαν συμβιβαστεί με τη μοίρα τους, το 78-48 της τρίτης περιόδου δεν τους άφηνε περιθώρια για να ελπίζουν σε κάτι ιδιαίτερο και η τέταρτη περίοδος αποδείχθηκε πως είχε ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1000 άτομα βρέθηκαν στο Μελίνα Μερκούρη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Παναγιώτου, Ξεκινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 13 (2), Μπαρτ 19 (4/6 τρίποντα), Κλάντον, Χίκι 14 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντάνιελς 16 (2), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 9 (1), Καλογιαννίδης, Γλυιαδάκης 5, Ραζής 2, Μπάντερ 11 (3), Τζόουνς 4

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Κουφός): Μαυροειδής 14 (11 ριμπάουντ), Τσούπκοβιτς 4, Μπράουνινγκ 7 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντεμπς 10 (5/13 σουτ), Λίγκινς 4, Μπιλλής 3 (1), Γεωργαλής, Παπαδάκης, Δημάκος 7 (1), Πίνκστον 5 (2/9 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λι 13

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 19/30 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 13/17 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 8 επιθετικά), 24 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/44 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 17/27 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα ταξιδέψει στη Λήμνο για να παίξει με τον Ήφαιστο (13/4 στις 15:45), ενώ την ίδια μέρα και την ίδια ώρα ο Κολοσσός θα υποδεχθεί στη Ρόδο το Περιστέρι.