ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρέθυμνο - Κύμη 78-64: "Ανάσα" για τους Κρητικούς με δίδυμο... φωτιά

Το Ρέθυμνο Cretan Kings με οδηγούς τους Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ και Ελάιζα Τζόνσον νίκησε με 78-64 την Κύμη και πήρε μία σημαντική βαθμολογική "ανάσα".

Το Ρέθυμνο Cretan Kings φάνηκε αφιλόξενο στην Κύμη, την οποία στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League νίκησε με 78-64 και ανέβηκε στο 2-7, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στον... άσο (1-8). Οι Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ και Ελάιζα Τζόνοον ήταν οι καλύτεροι παίκτες των γηπεδούχων, οι οποίοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαν τον έλεγχο κι έφτασαν δίκαια και άνετα στη νίκη. Η Κύμη, με τα χρώματά της οποίας αγωνίστηκε για τελευταία φορά ο Ρέτζιναλντ Χολμς, είχε ένα... ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, αλλά ουσιαστικά δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της.

Ο MVP

Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη) και Ελάιζα Τζόνσον (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη) ήταν οι καλύτεροι παίκτες των νικητών, ο οποίοι πήραν σημαντική βοήθεια και από τον Ανδρέα Χριστοδούλου και τον Άαρον Τζόουνς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι παρά τα 18 λάθη που υπέπεσαν, βρήκαν πολλές λύσεις από τα 15 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν, αλλά και από τα 12 κλεψίματα που έκαναν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Ρέθυμνο έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις, καθώς προηγήθηκε με 8-0 στο 3', ενώ στο 7' έφτασε στο +11 (21-10,) βασιζόμενο στον πλουραλισμό του. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας λύσεις μέσα από την γραμμή του τριπόντου μείωσε σε 23-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι, όμως, πάτησαν και πάλι το "γκάζι" στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και με οδηγούς τους... καυτούς Μπαρτ και Τζόνσον προηγήθηκαν με 40-27 (15'), ενώ εκμεταλλευόμενοι το... μομέντουμ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +10 (48-38).

Η Κύμη επέστρεψε στο παρκέ βελτιωμένη και χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά να μειώσει σε απόσταση ενός σουτ (50-47), ενώ στο 27' βρέθηκε στο -1 (53-52). Το Ρέθυμνο, όμως, βρήκε εκ νέου τα πατήματά του και τρέχοντας σερί 8-0 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (61-52, 30'). Το Ρέθυμνο διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της τέταρτης περιόδου, καθώς πάρα ορισμένες λανθασμένες επιλογές του, είχε... καθαρό μυαλό. Οι γηπεδούχοι στο 35' προηγήθηκαν με 68-58, το οποίο παρέμεινε ως το 38', όταν και ο Μπαρτ έγραψε το 71-58 και... καθάρισε ουσιαστικά την αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 78-64.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Μελίνα Μερκούρη" δεν ήταν γεμάτο, αλλά οι φίλοι του Ρεθύμνου που βρέθηκαν σε αυτό είδαν την ομάδα τους να παίρνει τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Μαγκλογιάννης, Ξενικάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Τζόνσον 20 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Χριστοδούλου 11 (1), ?Μπαρτ 23 (3/6 τρίποντα, 7 λάθη), Ντάνιελς 5 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 11 (7 ριμπάουντ), Σιγκούνας 5 (1), Καλογιαννίδη, Κλάντον, Ραζής 3 (1), Μπρέισι-Ντέιβις.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 11 (8 ριμπάουντ), Σακγς 19 (5), Κάμφορ, Ουάσινγκτον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λούις 14 (7 λάθη), Πουλιανίτης 6 (2), Τσιάρας, Στυλιανού 5 (1), Μαραγκός 5 (1), Τουντζιαράκης, Χολμς.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου Cretan Kings: 16/36 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 13/18 βολές, 40 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά - 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 18 λάθη, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 13/29 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 8/9 βολές, 26 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά - 4 επιθετικά), 11 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην Ρόδο θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα το Ρέθυμνο, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Κολοσσό (22/12, 15:00) για την 10η αγωνιστική της Basket League. Η Κύμη, από την άλλη, θα παίξει στην Λήμνο με τον Ήφαιστο (22/12, 15:30).

Photo credits: Eurokinissi