STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Πανιώνιος 73-61: Ακόμη μία νίκη στο "κάστρο"

BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Για ακόμη μία αγωνιστική, επιβεβαιώθηκε πόσο σημαντικό είναι το "Μελίνα Μερκούρη" για το Ρέθυμνο, το οποίο είδε τον Κόνερ Φράνκαμπ και τον Τζος Κάρτερ να ηγούνται στην εντός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου (73-61).

Ο Κόνερ Φράνκαμπ ήταν πάλι "εκεί" για το Ρέθυμνο, ο Τζος Κάρτερ έβαλε δύο μεγάλα σουτ, κι οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου πανηγύρισαν ακόμη μία εντός έδρας νίκη, αυτή τη φορά σε βάρος του Πανιωνίου (73-61). Με 8/9 εντός έδρας, το Ρέθυμνο έχει τον τρόπο να κάνει... τη δουλειά και να μένει μακριά από τα σενάρια υποβιβασμού.

Ο MVP

Ο Κόνερ Φράνκαμπ είναι αυτή την στιγμή ο καλύτερος επιθετικός της ΕΚΟ Basket League, κάνει τη διαφορά κάθε εβδομάδα και ηγείται της προσπάθειας του Ρεθύμνου για παραμονή. Απέναντι στον Πανιώνιο, βρέθηκε στο παρκέ για 33'29'' για να προσφέρει 29 πόντους (με 3/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/5 βολές), 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Τζος Κάρτερ είχε 1/10 σουτ μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Πανιώνιος πλησίασε σε απόσταση βολής και έφτασε σε σημείο να διεκδικεί τη νίκη -σχεδόν από το πουθενά. Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως, η εμπειρία και η ποιότητά του έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Είχε 2/2 τρίποντα σε διάστημα ενός λεπτού και "καθάρισε" τη νίκη για την ομάδα του.ασ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ γρήγορα, οι γηπεδούχοι φρόντισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα στους παίκτες του Λίνου Γαβριήλ. Το Ρέθυμνο έφτασε στο +16 (18-2) στα μισά της πρώτης περιόδου με όπλο τα 7/10 σουτ, την ώρα που ο Πανιώνιος αδυνατούσε να σκοράρει από την περιφέρεια -για να ανοίξει με αυτόν τον τρόπο την άμυνα της κρητικής ομάδας. Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα, αφού ο Κόνερ Φράνκαμπ (16 πόντοι) έκανε ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση, αποτελώντας τον βασικότερο λόγο για τον οποίο οι κυανέρυθροι αδυνατούσαν να πλησιάσουν, κι ας είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Φώτη Λαμπρόπουλο (13 πόντοι). Με 0/11 τρίποντα στο ημίχρονο άλλωστε, ήταν ξεκάθαρο πως ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι πολύ καλύτερο από το -13 (37-24).

Στο δεύτερο μέρος, κι ενώ στη διάρκεια της ανάπαυλας προέκυψε πρόβλημα με τον Σαμάρντο Σάμουελς, ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Με την άμυνα να είναι πολύ πιο αποτελεσματική και τον Ταϊρίκ Ντουρέν να ηγείται στην τελευταία περίοδο, οι κυανέρυθροι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν από το -14 του 30ου λεπτού και να φτάσουν σε σημείο να διεκδικούν επί ίσοις όροις τη νίκη (61-59 στο 35'). Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τζος Κάρτερ όμως, διαφύλαξαν το κρητικό προβάδισμα μέχρι τέλους. Από την στιγμή που η διαφορά άνοιξε πάλι, ο Πανιώνιος δεν είχε αποθέματα ενέργειας και ψυχραιμίας για να επιστρέψει εκ νέου. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη (73-61) στο "Μελίνα Μερκούρη" με αποτέλεσμα να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος στο "Μελίνα Μερκούρη" για ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι του Ρεθύμνου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Ψαριανός - Παφίλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-9, 37-24, 59-45, 73-61.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Λι 5 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρις 6 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (3/12 σουτ), Γκόρντον 9 (9 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 29 (3/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/5 βολές), Χριστοδούλου 2 (1/8 σουτ), Χότον 8, Κουρέπης, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 5 (1), Ραζής.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ SU CASA (Γαβριήλ): Ντουρέν 17 (2), Βεργίνης 5 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπάουμαν 12 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Καμπερίδης 1 (0/4 σουτ), Σάμουελς 7 (0/1 δίποντο, 7/8 βολές), ΜακΓκιλ 4 (5 ριμπάουντ), Πέτροβιτς, Σουίτνι, Καμαριανός 2, Λαμπρόπουλος 13 (8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ρέθυμνο Cretan Kings: 13/32 δίποντα, 12/32 τρίποτνα, 11/16 βολές, 47 ριμπάουντ, 16 σαίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Πανιώνιος Su Casa: 17/36 δίποντα, 5.27 τρίποντα, 12/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Πανιώνιος Su Casa υποδέχεται τον Ηρακλή (1/1, 15:45), ενώ το Ρέθυμνο Cretan Kings θα πρέπει να περιμένει μέχρι να παίξει με την ΑΕΚ για τη 18η αγωνιστική, αφού το παιχνίδι του ΟΑΚΑ θα γίνει στις 26 Φεβρουαρίου 2020.

Photo Credits: Eurokinissi